Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Novela Občianskeho zákonníka tretí raz vo vláde

07.03.2001, 08:00

 • Tlačiť
 • 0

Novela Občianskeho zákonníka (OZ) bola v posledný februárový deň tretíkrát prerokovaná vládou SR. Cieľom novely je posilniť právomoci a ochranu práv prenajímateľov - vlastníkov domu alebo bytu. Novela umožňuje účinnejší postih voči nájomcom, ktorí porušujú povinnosti neplatením nájomného alebo dokonca až poškodzovaním prenajatého bytu, alebo narúšaním pokojného bývania ostatných nájomníkov. Podstatná zmena oproti platnému právnemu stavu spočíva v tom, že sa mení spôsob zániku nájmu výpoveďou, spresňujú sa jednotlivé výpovedné dôvody a mení sa úprava zabezpečenia bytovej náhrady. "Súčasná právna úprava znemožňovala vypovedať nájom bytu zo strany prenajímateľa v reálnom čase," konštatoval vedúci úradu ministerstva spravodlivosti Daniel Lipšic. Zdôraznil, že platná právna úprava dokonca ochraňuje aj takých nájomníkov, ktorí neplatia nájomné alebo dokonca poškodzujú prenajatý byt. Podľa neho by sa novela v konečnom dôsledku mohla stať motiváciou stavať vo väčšom rozsahu nájomné byty. "Ak prenajímateľ nemôže skončiť v reálnom čase nájom bytu u nájomcu, ktorý neplatí nájomné, máloktorý podnikateľ bude mať záujem podnikať v tejto oblasti a stavať nájomné domy," uzavrel vedúci úradu. Informovalo o tom tlačové oddelenie Ministerstva spravodlivosti SR.


 • Tlačiť
 • 0

Rubrika Podnikanie/legislatíva

Diskusia (0 reakcií)

Nájdi vydanie

Výhody pre predplatiteľov TRENDU

 1. Zľavy

 2. Online služby

 3. TREND do tabletu

  • Aktuálny TREND aj archívne vydania na stiahnutie do aplikácií pre iOS/Android
 4. Ďalšie výhody

  • Doručenie do piatku vo Vašej schránke
  • Kedykoľvek si môžete zmeniť doručovaciu adresu
  • Kedykoľvek môžete prerušiť predplatné na ľubovoľný čas a neskôr si ho obnoviť

Všeobecné obchodné podmienky pre predplatné
Kontakt:
(02) 3215 3121-2, trendpredplatne@newsandmedia.sk

Darovací list na stiahnutie

Knihy a digitálne médiá

Tituly v našej ponuke máme na sklade a predplatitelia TRENDU si ich môžu objednať so zľavou. Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10 až 20-percentnú zľavu.

Prečo Dobré zmluvy

Naozaj sa dá spoľahnúť na vzory zadarmo stiahnuté z webu? Neznámeho pôvodu a niekoľko rokov staré? Dobré zmluvy prinášajú viac ako 150 aktuálnych vzorových dokumentov. Všetky sú overené advokátskou kanceláriou:

Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10-percentnú zľavu. Pozrite si aj dokumenty na bezplatné stiahnutie.

Daňové vzory a judikáty

Daňové vzory obsahujú vzory 60 najčastejšie používaných dokumentov v daňovom konaní (komunikácii s daňovými úradmi), Daňové judikáty 40 reálnych judikátov z daňového práva s odborným komentárom. Vychádzajú z praxe skúseného daňového právnika - ich autorom je advokát JUDr. Patrik Benčík, ktorý má za sebou viac ako 100 daňových súdnych sporov. Niekoľko rokov pracoval ako právnik na vtedajšom Daňovom riaditeľstve SR, je autorom a spoluautorom viacerých odborných publikácií z oblasti daňového práva.