Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom
Objednajte si denný súhrn správ
Vyberiete si len témy, ktoré vás zaujímajú.
Zasielanie newslettra kedykoľvek vypnete.

Odpočítateľná položka na daňovníka

04.03.2004, 00:00

 • Tlačiť
 • Poslať e-mailom
 • Oznámiť chybu
 • 0

Rubrika

Podnikanie Môžem si uplatniť odpočítateľnú položku na daňovníka v plnej výške za celý rok, ak som do konca júna minulého roka bola študentkou vysokej školy, potom do konca augusta nezamestnaná a od 29. augusta som v pracovnom pomere v dvoch organizáciách? Ako mám doložiť dosiahnutý príjem za rok 2003? Stačí prehľad o príjmoch a preddavkoch od jednotlivých organizácií a potvrdenie z úradu práce o dĺžke evidovania v nezamestnanosti?Za zdaňovacie obdobie 2003 podávate daňové priznanie v zmysle zákona č. 366/1999 Z.z. o daniach z príjmov v znení neskorších predpisov (ďalej ZDP). Keďže ste mali počas uplynulého zdaňovacieho obdobia len príjmy zo závislej činnosti od viacerých zamestnávateľov, ste v zmysle § 38 ods. 3 ZDP povinná podať daňové priznanie k dani z príjmov fyzických osôb zo závislej činnosti a funkčných požitkov typu A.

V daňovom priznaní si môžete od základu dane uplatniť nezdaniteľné položky uvedené v § 12 ods. 2 ZDP. Prvou nezdaniteľnou položkou je suma 38 760 korún na daňovníka ročne. Pri zostavení daňového priznania za zdaňovacie obdobie 2003 máte nárok uplatniť si túto nezdaniteľnú časť zo základu dane v plnej výške.

Súčasťou daňového priznania sú všetky kópie dokladov preukazujúcich výšku príjmov zo závislej činnosti a funkčných požitkov, ako aj výšku zrazených preddavkov na daň.

Vo vašom prípade budú súčasťou daňového priznania kópie potvrdenia o výške zrazených preddavkov na daň z príjmov zo závislej činnosti a funkčných požitkov od jednotlivých organizácií, v ktorých ste boli zamestnaná.

Originály týchto potvrdení a potvrdenie z úradu práce o dĺžke evidovania v nezamestnanosti vám odporúčam odložiť si spolu s potvrdením o podaní daňového priznania za zdaňovacie obdobie 2003 pre prípad následnej kontroly.Dagmar Čierna, daňová poradkyňa

 • Tlačiť
 • Poslať e-mailom
 • Oznámiť chybu
 • 0

Rubrika Podnikanie

Diskusia (0 reakcií)

Nájdi vydanie

Výhody pre predplatiteľov TRENDU

 1. Zľavy

 2. Online služby

 3. TREND do tabletu

  • Aktuálny TREND aj archívne vydania na stiahnutie do aplikácií pre iOS/Android
 4. Ďalšie výhody

  • Doručenie do piatku vo Vašej schránke
  • Kedykoľvek si môžete zmeniť doručovaciu adresu
  • Kedykoľvek môžete prerušiť predplatné na ľubovoľný čas a neskôr si ho obnoviť

Všeobecné obchodné podmienky pre predplatné
Kontakt:
(02) 3215 3121-2, trendpredplatne@newsandmedia.sk

Darovací list na stiahnutie

Knihy a digitálne médiá

Tituly v našej ponuke máme na sklade a predplatitelia TRENDU si ich môžu objednať so zľavou. Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10 až 20-percentnú zľavu.

Prečo Dobré zmluvy

Naozaj sa dá spoľahnúť na vzory zadarmo stiahnuté z webu? Neznámeho pôvodu a niekoľko rokov staré? Dobré zmluvy prinášajú viac ako 150 aktuálnych vzorových dokumentov. Všetky sú overené advokátskou kanceláriou:

Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10-percentnú zľavu. Pozrite si aj dokumenty na bezplatné stiahnutie.

Daňové vzory a judikáty

Daňové vzory obsahujú vzory 60 najčastejšie používaných dokumentov v daňovom konaní (komunikácii s daňovými úradmi), Daňové judikáty 40 reálnych judikátov z daňového práva s odborným komentárom. Vychádzajú z praxe skúseného daňového právnika - ich autorom je advokát JUDr. Patrik Benčík, ktorý má za sebou viac ako 100 daňových súdnych sporov. Niekoľko rokov pracoval ako právnik na vtedajšom Daňovom riaditeľstve SR, je autorom a spoluautorom viacerých odborných publikácií z oblasti daňového práva.