Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Odstupné a dane

14.03.2001, 08:00 | ĽUDOVÍT KOCIÁN | daňový poradca

  • Tlačiť
  • 0

Naša spoločnosť v rámci úsporných opatrení bude musieť v priebehu tohto roku uvoľniť niekoľko administratívnych pracovníkov, ktorých pracovné miesta budú zrušené, prípadne sa zlúčia ich funkcie. V akej výške môžeme vyplácať odstupné? Bude vyplatené odstupné uznané našej firme ako daňový náklad?

Problematiku rieši zákon č. 366/1999 Z.z. o daniach z príjmov v znení neskorších predpisov a zákon č. 195/1991 Zb. o odstupnom poskytovanom pri skončení pracovného pomeru v znení zákona č. 10/1993 Z.z. V zmysle ustanovení zákona o odstupnom uvoľňovaným pracovníkom prislúcha odstupné vo výške dvojnásobku priemerného platu. Tento zákonný nárok zamestnanca možno zvýšiť o ďalšie odstupné, a to až do výšky trojnásobku jeho priemerného mesačného platu pod podmienkou, že sa to dohodlo v kolektívnej zmluve alebo inom vnútropodnikovom predpise, ktorý sa vydal po dohode s príslušným odborovým orgánom.

Podľa § 24 ods. 2 písm. i bod 5 zákona o daniach z príjmov daňovým výdavkom je výdavok preukázateľne vynaložený na dosiahnutie, zabezpečenie a udržanie príjmov zaúčtovaný v účtovníctve daňovníka, pričom do kategórie daňovo uznateľných výdavkov patria aj mzdové a ostatné pracovnoprávne nároky v rozsahu stanovenom pracovnoprávnym predpisom.

Z uvedených skutočností vyplýva:

Podľa zákona o odstupnom ste po skončení pracovného pomeru povinní poskytnúť odstupné vo výške dvojnásobku priemerného mesačného platu z organizačných dôvodov.

Pokiaľ máte v kolektívnej zmluve alebo inej vnútropodnikovej smernici vydanej po dohode s príslušnou odborovou organizáciou zakotvené ďalšie odstupné, môžete ho vyplatiť až do výšky ďalšieho trojnásobku priemerného mesačného platu.

Daňovo uznané odstupné môže byť maximálne do výšky päťnásobku priemerného mesačného platu.

Rozšírené odstupné, ktoré prípadne presahuje výšku päťnásobku priemerného mesačného platu, nie je možné uznať za daňový výdavok. Platí to napriek tomu, že by sa to dohodlo v kolektívnej zmluve alebo vo vnútropodnikovej smernici odsúhlasenej odborovou organizáciou.


  • Tlačiť
  • 0

Rubrika Podnikanie/legislatíva

Diskusia (0 reakcií)

Nájdi vydanie

Výhody pre predplatiteľov TRENDU

  1. Zľavy

  2. Online služby

  3. TREND do tabletu

    • Aktuálny TREND aj archívne vydania na stiahnutie do aplikácií pre iOS/Android
  4. Ďalšie výhody

    • Doručenie do piatku vo Vašej schránke
    • Kedykoľvek si môžete zmeniť doručovaciu adresu
    • Kedykoľvek môžete prerušiť predplatné na ľubovoľný čas a neskôr si ho obnoviť

Všeobecné obchodné podmienky pre predplatné
Kontakt:
(02) 3215 3121-2, trendpredplatne@newsandmedia.sk

Darovací list na stiahnutie

Knihy a digitálne médiá

Tituly v našej ponuke máme na sklade a predplatitelia TRENDU si ich môžu objednať so zľavou. Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10 až 20-percentnú zľavu.

Prečo Dobré zmluvy

Naozaj sa dá spoľahnúť na vzory zadarmo stiahnuté z webu? Neznámeho pôvodu a niekoľko rokov staré? Dobré zmluvy prinášajú viac ako 150 aktuálnych vzorových dokumentov. Všetky sú overené advokátskou kanceláriou:

Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10-percentnú zľavu. Pozrite si aj dokumenty na bezplatné stiahnutie.

Daňové vzory a judikáty

Daňové vzory obsahujú vzory 60 najčastejšie používaných dokumentov v daňovom konaní (komunikácii s daňovými úradmi), Daňové judikáty 40 reálnych judikátov z daňového práva s odborným komentárom. Vychádzajú z praxe skúseného daňového právnika - ich autorom je advokát JUDr. Patrik Benčík, ktorý má za sebou viac ako 100 daňových súdnych sporov. Niekoľko rokov pracoval ako právnik na vtedajšom Daňovom riaditeľstve SR, je autorom a spoluautorom viacerých odborných publikácií z oblasti daňového práva.