Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

PS Grand prevzal výrobu pištolí a streliva

21.03.2001, 08:00 | Gabriel Beer | © 2001 News and Media Holding

1

 • Tlačiť
 • 0

Rubrika

Firmy v SR

"Tento konkurz je výsledkom pokusu o naštartovanie ozdravného procesu po roku 1999. Keď sa strojárne rozdeľovali v roku 1996 na jednotlivé podniky, tie sa vtedy delili vrátane výrobných programov aj záväzkov. Ak by sa to bolo robilo ináč, hraničilo by to s tunelovaním. V súčasnosti je PS Povzbroj na podnikateľské účely nepoužiteľný. Ak má ďalej žiť, musí prejsť konkurzom," tvrdí predseda predstavenstva PS Povzbroj Igor Gubala. Ako dodáva, firma mala problémy od začiatku.

Povzbroj mal výrobný program, ktorý mu ako celku nezabezpečoval budúcnosť. Viac ako polovicu produkcie tvorili dodávky na výrobu tlakových nádob. Tie odoberala ostravská a.s. Lahvárna, ktorá ich kompletizovala. Nevýhodou bolo, že neexistoval pre túto produkciu iný odberateľ. Na druhej strane Česi odoberali z Považskej Bystrice len desať percent toho, čo Lahvárna potrebovala. Dokázali tak slovenskú firmu držať na veľmi nízkych cenách.

Aj výroba plynových ohrievačov na báze katalytických vložiek bola neperspektívna. Ročne ich predali, najmä na Balkán a do Turecka, za zhruba jeden milión korún, no v poslednom období tento program nezamestnával stabilne žiadnych pracovníkov. Výsledky spoločnosti nepotiahla ani výroba súčastí na striekacie linky, rovnako ako pôvodný zbrojársky výrobný program - výroba 30-milimetrových nábojníc pre ZVS, a.s., Dubnica nad Váhom a komponentov pre malé rakety. Pre ne sa odberatelia nachádzali iba sporadicky.

Nábojnice zas odkúpili tie, ktoré firma vyrobila ešte pred dvoma rokmi. "Firma musí zabezpečiť trvalú zamestnanosť, a nie len dočasnú. Ak Slovensko nie je súčasťou obranného zoskupenia, podniky si nemajú šancu budovať trvalejší výrobný program vojensko-obranného charakteru," pripomína I. Gubala.

Konkurzná podstata

Spoločnosť, ktorá má účtovný majetok za približne 300 mil. Sk, dosahovala ročné tržby na úrovni 60 mil. Sk. Správcovi konkurznej podstaty zostanú najmä staršie veľké výrobné haly a stroje. Výška dlhov, ktoré firma zanechala, ešte nie je definitívne zmapovaná. Podľa odhadu manažérov firmy je to približne 80 mil. Sk. Najväčšiu časť približne 50 mil. Sk ostali dlžní dodávateľovi energií PS Energetike, ďalšie záväzky ostali nesplatené voči dodávateľom, štátu i verejným fondom. "Neostali sme však nič dlžní bankám," zdôrazňuje I. Gubala.

Najperspektívnejším výrobným programom firmy bola výroba krátkych guľových zbraní a deväťmilimetrových nábojov. Lenže lukratívnu výrobu pištolí PS 97 Para na deväťmilimetrové náboje správca konkurznej podstaty nezíska.

Proexportná výroba

Výrobnú dokumentáciu má totiž PS Povzbroj zapožičanú od spoločnosti Vustam, a.s., Považská Bystrica. Tá tiež patrí do skupiny HTC, ktorá spolu s Ministerstvom vnútra SR pištoľ vyvíjala. Stroje, na ktorých sa tieto osobné zbrane vyrábajú, zas patria štátu a sú pre firmu zapožičané a prenajaté z mobilizačných rezerv.

Už v októbri minulého roku pritom bola výroba nábojov a pištolí presunutá do inej spoločnosti PS Grand, a.s., Bytča, tiež zo skupiny HTC. Nová firma prevzala aj 75 robotníkov z Povzbroja.

"V tomto čase sa však nemôžeme spoliehať ani na výrobu pištolí, aj keď je lukratívna. Podstatné sú náboje, ktoré sú spotrebným materiálom pre rezorty obrany, vnútra, ale aj na voľný čas. To cítime na trhoch napríklad v Taliansku, Rakúsku a Nemecku, kde sme sa veľmi dobre chytili," hovorí I. Gubala. Trvá to však dlhšie, kým si značka medzi zákazníkmi v zahraničí vybuduje zvuk.

Výroba zbraní v PS Grande v súčasnosti tvorí okolo 10 % produkcie. Zvyšok tvoria náboje. Pri výrobe pištolí sú efektívne série od dvoch, troch tisícok kusov. Z približne dvadsať miliónov kusov vyrobených nábojov je až 90 percent určených na export. Podľa predpokladov by spoločnosť mala v tomto roku dosiahnuť tržby približne 70 mil. Sk.

Vývoj zbraní pokračuje

Domáci výrobca pištolí zatiaľ nevidí veľkú šancu dostať sa do výzbroje Armády SR. "Pištoľ je osobná zbraň dôstojníkov. Armáda zatiaľ skôr potrebuje investovať do väčších a drahších typov zbraní. Zatiaľ nie je známy ani koncept výzbroje armády. To sa vyjasní zrejme až po vstupe do NATO a potom sa možno bude uvažovať o nejakých výraznejších nákupoch," uvažuje I. Gubala.

Polícia však prezbrojovať chce. Podľa vyjadrenia ministerstva vnútra už začiatkom roka "bola rozkazom ministra vytvorená komisia na výber, skúšky a vyhodnotenie zbrane Parabellum 9 mm na základnú výzbroj príslušníkov policajného zboru a zložiek ministerstva". Polícia tak chce prejsť na podobnú výzbroj, ako majú kolegovia vo svete. Zatiaľ však na takéto rozsiahlejšie prezbrojovanie nie sú vyčlenené finančné prostriedky. PS Povzbroj uzatvoril už v októbri 1997 s ministerstvom vnútra predbežnú zmluvu o nákupe pištolí PS 97. Časť z nich už ministerstvo odobralo. Podľa vedenia firmy to však z dohodnutého objemu bolo iba približne päť percent. "Vyvíjame aj ďalšie zbrane. Napríklad K1 Grand je kombináciou plastu a kovu. Je vo vyhotovení na športové aj služobné účely. Výhodou je nižšia hmotnosť," hovorí I. Gubala. K ďalším vyvíjaným patrí malá pištoľ Ankara, ktorá má už tiež po skúškach.

 • Tlačiť
 • 0

Rubrika Firmy v SR

Diskusia (0 reakcií)

Nájdi vydanie

Výhody pre predplatiteľov TRENDU

 1. Zľavy

 2. Online služby

 3. TREND do tabletu

  • Aktuálny TREND aj archívne vydania na stiahnutie do aplikácií pre iOS/Android
 4. Ďalšie výhody

  • Doručenie do piatku vo Vašej schránke
  • Kedykoľvek si môžete zmeniť doručovaciu adresu
  • Kedykoľvek môžete prerušiť predplatné na ľubovoľný čas a neskôr si ho obnoviť

Všeobecné obchodné podmienky pre predplatné
Kontakt:
(02) 3215 3121-2, trendpredplatne@newsandmedia.sk

Darovací list na stiahnutie

Knihy a digitálne médiá

Tituly v našej ponuke máme na sklade a predplatitelia TRENDU si ich môžu objednať so zľavou. Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10 až 20-percentnú zľavu.

Prečo Dobré zmluvy

Naozaj sa dá spoľahnúť na vzory zadarmo stiahnuté z webu? Neznámeho pôvodu a niekoľko rokov staré? Dobré zmluvy prinášajú viac ako 150 aktuálnych vzorových dokumentov. Všetky sú overené advokátskou kanceláriou:

Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10-percentnú zľavu. Pozrite si aj dokumenty na bezplatné stiahnutie.

Daňové vzory a judikáty

Daňové vzory obsahujú vzory 60 najčastejšie používaných dokumentov v daňovom konaní (komunikácii s daňovými úradmi), Daňové judikáty 40 reálnych judikátov z daňového práva s odborným komentárom. Vychádzajú z praxe skúseného daňového právnika - ich autorom je advokát JUDr. Patrik Benčík, ktorý má za sebou viac ako 100 daňových súdnych sporov. Niekoľko rokov pracoval ako právnik na vtedajšom Daňovom riaditeľstve SR, je autorom a spoluautorom viacerých odborných publikácií z oblasti daňového práva.