Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

SAS Automotive chce mať k Volkswagenu blízko

14.03.2001, 08:00 | Peter Kremský | © 2001 News and Media Holding

 • Tlačiť
 • 0

Rubrika

Fakt

Spoločnosť SAS Automotive, s.r.o., Bratislava začína vo svojom prechodnom domove v areáli stupavského Elektrovodu montovať palubné moduly pre Volkswagen Slovakia, a.s., Bratislava. V priebehu najbližšieho polroka by sa výroba mala rozbehnúť naplno a postupne zamestnať tristo ľudí. Podľa slov riaditeľa firmy Rainera Frickeho sa do konca roka počíta s tržbami okolo jednej miliardy korún, z čoho desatinu tvorí pridaná hodnota. V budúcom roku by už mal SAS dosiahnuť tržby približne sedem miliárd korún. Denne bude Volkswagenu dodávať tisíc palubných modulov, ktoré sa skladajú z prístrojovej dosky, kúrenia, airbagov, riadenia, elektroniky a pedálov.

SAS rozbieha montáž v Stupave, dodávky v režime "in time" si však vyžadujú, aby sídlila v susedstve automobilky v Devínskej Novej Vsi, ktorej bude výhradným dodávateľom. "Pôvodne sme plánovali usadiť sa v priemyselnom parku Lozorno, pre nás je to však priďaleko," vysvetľuje R. Fricke. "Musíme byť hneď vedľa Volkswagenu."

Pretože je takýchto dodávateľov viac, automobilka súhlasila s vybudovaním päťhektárového priemyselného parku vedľa svojho areálu. Jeho prevádzkovateľom bude nemecká firma Küster, ktorá z neho sama obsadí desatinu a postaví haly aj pre ďalších troch nájomcov. Najväčšiu halu s rozlohou zhruba 12-tisíc m2 si dlhodobo prenajme práve SAS a do technologického vybavenia investuje 250 mil. Sk. Mala by tak spĺňať podmienky na poskytnutie daňového úveru podľa pripravovaných stimulov na pritiahnutie zahraničných investorov.

Materská firma slovenského podniku - SAS Autosystemtechnik GmbH Karlsruhe vznikla pred piatimi rokmi. Polovičným podielom sa na nej podieľajú francúzsky výrobca plastových dielcov Sommer Allibert S.A. a nemecký elektrotechnický koncern Siemens AG. SAS sa špecializuje na vývoj, výrobu a konečnú montáž modulov najmä pre automobilky koncernu Volkswagen, ale aj pre Renault, Ford, DaimlerChrysler a BMW. Ako hovorí R. Fricke, v Bratislave okrem dodávok pre nový model Colorado prevezme aj montáž pre Polo, Golf a Boru, ktorú si zatiaľ automobilka robila sama. Bude mať na starosti koordináciu vyše sto dodávateľov súčiastok modulu, jeho finálnu montáž podľa objednávky z výrobného pásu a dodávku do dvoch hodín. Až 60 percent súčiastok pochádza z materských koncernov.

Podľa slov šéfa slovenskej dcéry o dodávateľoch súčiastok modulov rozhoduje VW, SAS preto nevie, či sa niektoré z nich budú vyrábať na Slovensku. Nevyužívajú sa totiž len v bratislavskom závode. Ich výrobcovia sa preto radšej usadzujú v blízkosti viacerých automobiliek. Nevylučuje však ich príchod na Slovensko, pretože niektorí z nich budú mať problémy s dopravou na veľké vzdialenosti.

 • Tlačiť
 • 0

Rubrika Fakt

Diskusia (0 reakcií)

Nájdi vydanie

Výhody pre predplatiteľov TRENDU

 1. Zľavy

 2. Online služby

 3. TREND do tabletu

  • Aktuálny TREND aj archívne vydania na stiahnutie do aplikácií pre iOS/Android
 4. Ďalšie výhody

  • Doručenie do piatku vo Vašej schránke
  • Kedykoľvek si môžete zmeniť doručovaciu adresu
  • Kedykoľvek môžete prerušiť predplatné na ľubovoľný čas a neskôr si ho obnoviť

Všeobecné obchodné podmienky pre predplatné
Kontakt:
(02) 3215 3121-2, trendpredplatne@newsandmedia.sk

Darovací list na stiahnutie

Knihy a digitálne médiá

Tituly v našej ponuke máme na sklade a predplatitelia TRENDU si ich môžu objednať so zľavou. Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10 až 20-percentnú zľavu.

Prečo Dobré zmluvy

Naozaj sa dá spoľahnúť na vzory zadarmo stiahnuté z webu? Neznámeho pôvodu a niekoľko rokov staré? Dobré zmluvy prinášajú viac ako 150 aktuálnych vzorových dokumentov. Všetky sú overené advokátskou kanceláriou:

Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10-percentnú zľavu. Pozrite si aj dokumenty na bezplatné stiahnutie.

Daňové vzory a judikáty

Daňové vzory obsahujú vzory 60 najčastejšie používaných dokumentov v daňovom konaní (komunikácii s daňovými úradmi), Daňové judikáty 40 reálnych judikátov z daňového práva s odborným komentárom. Vychádzajú z praxe skúseného daňového právnika - ich autorom je advokát JUDr. Patrik Benčík, ktorý má za sebou viac ako 100 daňových súdnych sporov. Niekoľko rokov pracoval ako právnik na vtedajšom Daňovom riaditeľstve SR, je autorom a spoluautorom viacerých odborných publikácií z oblasti daňového práva.