Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Slovenské elektrárne sa ďalej zadlžujú

22.03.2000, 08:36

 • Tlačiť
 • 0

Rubrika

Fakt

Slovenské elektrárne (SE) skončili minulý rok so stratou takmer dve miliardy korún. V porovnaní s rokom 1998 bola vyššia o 0,264 mld. Sk. Výsledky zverejnila TASR. Hovorkyňa SE Alena Melichárková TRENDU povedala, že sú to neoficiálne a predbežné údaje. Elektrárne ešte pred zvýšením cien elektrickej energie v júli 1999 očakávali koncoročnú stratu na úrovni 4,6 mld. Sk.

Práve rast tržieb z predaja elektrickej energie a tepla sa najväčšou mierou podpísal pod zníženie straty firmy oproti plánu. SE zároveň dodržali predpokladaný nominálny pokles prevádzkových nákladov bez odpisov o približne 4,5 %. Jedným z hlavných dôvodov bolo vyššie využitie lacnejších vodných a jadrových elektrární na úkor tepelných elektrární. Rast pridanej hodnoty sa však neprejavil vo výraznejšom náraste prevádzkového výsledku spoločnosti. Zaradenie prvého bloku Jadrovej elektrárne v Mochovciach v septembri 1998 a ďalších investícií do prevádzky totiž vyvolalo vlani rast odpisov o 76 % na takmer 6,9 mld. Sk. Rovnaký dôvod prispel k zdvojnásobeniu nákladových úrokov na vyše tri miliardy korún. Podobným spôsobom sa prejaví aj spustenie druhého bloku na tohtoročné hospodárenie elektrární. O takmer tri miliardy znížil hospodársky výsledok spoločnosti tiež pokles kurzu slovenskej koruny. Celkovo sa strata z finančných operácií v medziročnom porovnaní zvýšila o 2,3 mld. Sk na 6,4 mld. Sk.

Zatiaľ nie je známy objem investícií elektrární za minulý rok. Projekt finančnej konsolidácie rátal s ich výškou 11 mld. Sk. Nedokončené investície sa najväčšou mierou podieľali na medziročnom raste bilančnej sumy SE o 10,4 percenta na vyše 150 mld. Sk. Elektrárne na ich financovanie niekoľko rokov vlastné zdroje nemajú. Miera zadlženosti elektrární vyjadrená ako pomer cudzích zdrojov k celkovým aktívam dosiahla výšku 59,5 percenta v porovnaní s 55 percentami na konci roka 1998.

 • Tlačiť
 • 0

Rubrika Fakt

Diskusia (0 reakcií)

Nájdi vydanie

Výhody pre predplatiteľov TRENDU

 1. Zľavy

 2. Online služby

 3. TREND do tabletu

  • Aktuálny TREND aj archívne vydania na stiahnutie do aplikácií pre iOS/Android
 4. Ďalšie výhody

  • Doručenie do piatku vo Vašej schránke
  • Kedykoľvek si môžete zmeniť doručovaciu adresu
  • Kedykoľvek môžete prerušiť predplatné na ľubovoľný čas a neskôr si ho obnoviť

Všeobecné obchodné podmienky pre predplatné
Kontakt:
(02) 3215 3121-2, trendpredplatne@newsandmedia.sk

Darovací list na stiahnutie

Knihy a digitálne médiá

Tituly v našej ponuke máme na sklade a predplatitelia TRENDU si ich môžu objednať so zľavou. Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10 až 20-percentnú zľavu.

Prečo Dobré zmluvy

Naozaj sa dá spoľahnúť na vzory zadarmo stiahnuté z webu? Neznámeho pôvodu a niekoľko rokov staré? Dobré zmluvy prinášajú viac ako 150 aktuálnych vzorových dokumentov. Všetky sú overené advokátskou kanceláriou:

Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10-percentnú zľavu. Pozrite si aj dokumenty na bezplatné stiahnutie.

Daňové vzory a judikáty

Daňové vzory obsahujú vzory 60 najčastejšie používaných dokumentov v daňovom konaní (komunikácii s daňovými úradmi), Daňové judikáty 40 reálnych judikátov z daňového práva s odborným komentárom. Vychádzajú z praxe skúseného daňového právnika - ich autorom je advokát JUDr. Patrik Benčík, ktorý má za sebou viac ako 100 daňových súdnych sporov. Niekoľko rokov pracoval ako právnik na vtedajšom Daňovom riaditeľstve SR, je autorom a spoluautorom viacerých odborných publikácií z oblasti daňového práva.