Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Automobil a zabezpečovací prevod vlastníckeho práva

15.11.2000, 08:00

 • Tlačiť
 • 0

V poslednom období sa čoraz častejšie stretávame s pojmom zabezpečovací prevod vlastníckeho práva k nehnuteľným a hnuteľným veciam. Mohli by ste vysvetliť, o čo vlastne ide a aké sú finančné a daňové dosahy tejto transakcie?

Uvedený problém rieši zákon č. 366/1999 Z.z. o daniach z príjmov, Občiansky zákonník a zákon č. 289/1995 Z.z. o dani z pridanej hodnoty v znení neskorších predpisov. Podľa § 553 Občianskeho zákonníka splnenie záväzku sa môže zabezpečiť prevodom práva dlžníka v prospech veriteľa, teda zabezpečovacím prevodom práva. Zmluva o zabezpečovacom prevode práva sa musí uzatvoriť v písomnej forme. Na rozdiel od záložného práva pri tomto zabezpečení záväzku sa prevádza vlastníctvo.

Právo prevedené zabezpečovacím prevodom práva má povahu práva prevedeného s rozväzujúcou podmienkou, že sa zabezpečený záväzok splní. Len čo dlžník svoj zabezpečený dlh splní, zaniká aj zabezpečenie prevodom práva. V prípade nesplnenia záväzku do stanoveného termínu prechádza vlastnícke právo s definitívnou platnosťou na veriteľa.

Podľa ustanovenia § 26 ods. 12 písm. e zákona o daniach z príjmov v odpisovaní hmotného a nehmotného majetku začatom pôvodným vlastníkom pokračuje daňovník, ktorý nadobudol právo na používanie hmotného majetku počas zabezpečenia záväzku prevodom práva. V zmysle § 27 ods. 2 písm. e zákona o daniach z príjmov z odpisovania je vylúčený hmotný majetok nadobudnutý veriteľom v dôsledku zabezpečenia záväzku prevodom práva počas zabezpečenia tohto záväzku len za predpokladu, že na základe zmluvy o výpožičke ho naďalej odpisuje pôvodný vlastník.

Podľa § 28 ods. 8 zákona o daniach z príjmov hmotný majetok pri prevode vlastníctva z dôvodu zabezpečenia záväzku prevodom práva na veriteľa môže počas zabezpečenia záväzku prevodom práva odpisovať pôvodný vlastník len pod podmienkou, že uzavrie s veriteľom zmluvu o výpožičke tohto majetku počas trvania zabezpečenia záväzku prevodom práva.

Vychádzajúc z ustanovenia § 13 ods. 1 písm. h zákona o DPH, zdaniteľné plnenie pri zabezpečovacom prevode práva podľa ustanovenia § 553 Občianskeho zákonníka je uskutočnené v tom prípade, ak dlžník nesplní svoj záväzok, a to dohodnutým dňom plnenia záväzku.

Z uvedených skutočností vyplýva:

• Dlžník môže pokračovať v odpisovaní automobilu, ktorého vlastníctvo bolo prevedené v zmysle ustanovení § 553 Občianskeho zákonníka, len na základe zmluvy o výpožičke uzavretej s veriteľom, čiže pokračuje v jeho odpisovaní až do dohodnutého dňa splatenia dlžoby.

• Zákon o DPH upravuje, že pri zabezpečovacom prevode práva sa považuje zdaniteľné plnenie za uskutočnené, ak dlžník nesplní svoj záväzok, a to dohodnutým dňom plnenia záväzku. Sám moment prevodu vlastníctva z dlžníka na veriteľa pri zabezpečovaní záväzku sa teda nepovažuje za zdaniteľné plnenie.

• Splnením záväzku nedôjde k zdaniteľnému plneniu. Pri následnom spätnom prevode vlastníctva z veriteľa na dlžníka tiež nedôjde k zdaniteľnému plneniu.

 • Tlačiť
 • 0

Rubrika Podnikanie/legislatíva

Diskusia (0 reakcií)

Nájdi vydanie

Výhody pre predplatiteľov TRENDU

 1. Zľavy

 2. Online služby

 3. TREND do tabletu

  • Aktuálny TREND aj archívne vydania na stiahnutie do aplikácií pre iOS/Android
 4. Ďalšie výhody

  • Doručenie do piatku vo Vašej schránke
  • Kedykoľvek si môžete zmeniť doručovaciu adresu
  • Kedykoľvek môžete prerušiť predplatné na ľubovoľný čas a neskôr si ho obnoviť

Všeobecné obchodné podmienky pre predplatné
Kontakt:
(02) 3215 3121-2, trendpredplatne@newsandmedia.sk

Darovací list na stiahnutie

Knihy a digitálne médiá

Tituly v našej ponuke máme na sklade a predplatitelia TRENDU si ich môžu objednať so zľavou. Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10 až 20-percentnú zľavu.

Prečo Dobré zmluvy

Naozaj sa dá spoľahnúť na vzory zadarmo stiahnuté z webu? Neznámeho pôvodu a niekoľko rokov staré? Dobré zmluvy prinášajú viac ako 150 aktuálnych vzorových dokumentov. Všetky sú overené advokátskou kanceláriou:

Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10-percentnú zľavu. Pozrite si aj dokumenty na bezplatné stiahnutie.

Daňové vzory a judikáty

Daňové vzory obsahujú vzory 60 najčastejšie používaných dokumentov v daňovom konaní (komunikácii s daňovými úradmi), Daňové judikáty 40 reálnych judikátov z daňového práva s odborným komentárom. Vychádzajú z praxe skúseného daňového právnika - ich autorom je advokát JUDr. Patrik Benčík, ktorý má za sebou viac ako 100 daňových súdnych sporov. Niekoľko rokov pracoval ako právnik na vtedajšom Daňovom riaditeľstve SR, je autorom a spoluautorom viacerých odborných publikácií z oblasti daňového práva.