Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Grécko nie je len Retsina

24.11.2005, 00:00

 • Tlačiť
 • 0

Rubrika

TREND klubVo víne je pravda – nie všetci vedia, že toto najznámejšie porekadlo o víne pochádza z antického Grécka. O tom, že víno je Boží nápoj, vedeli starí Gréci už pred 4 000 rokmi. Grécke vína však nemali v nedávnej minulosti najlepšiu povesť. Vyčítala sa im najmä živicová príchuť. Pri slovnom spojení grécke víno si tak každý predstavil najmä Retsinu. Lenže vína súčasnosti už dávno nereprezentuje len Retsina. Vinárstvo v tejto krajine urobilo veľký pokrok a produkuje sa tu čoraz viac značiek, ktoré obstoja aj v medzinárodnej konkurencii.Geografické aj klimatické pomery v jednotlivých častiach Grécka sú veľmi rozmanité, čo vedie k tomu, že v krajine sa pestuje vyše 300 miestnych odrôd viniča. Väčšina nerastie nikde inde, len v Grécku. Medzi najznámejšie patria Xinomavro, Negoska, Assyrtiko,  Moschofilero či Sataviano. Okrem toho tu nájdeme aj dovezené odrody, ako je Cabernet Sauvignon či Merlot.V Grécku je niekoľko oblastí, kde sa viniciam darí výnimočne dobre. Napríklad na väčšine ostrovov produkujú vynikajúce vína. Najznámejšie sú zo Santorina, Rhodosu, Samosu a Lesbosu. Takisto ostrovy v Iónskom mori Korfu, Kefalonia, Zakynthos a ďalšie majú dobré podmienky na pestovanie viniča a tradične sa tu vyrábajú najmä sladké vína.Najväčšou vinárskou oblasťou Grécka je Macedónia, ktorá leží na severe krajiny. Vynikajúce podmienky sú najmä na troch prstoch polostrova Chalkidiki. Klíma je tu v porovnaní s ostatnými oblasťami Grécka chladnejšia a bohatá na zrážky. Najviac sa tu pestuje odroda Xinomavro, z ktorej sa vyrába červené víno. Tá je dominantná aj v susednej Trácii.Ďalší veľký vinársky región je severný Peloponéz, kde sa vyrábajú najmä silné červené vína, ale aj muškátové. Odtiaľ pochádza víno Demestica, ktoré sa stalo známe aj za hranicami Grécka.Vinič sa pestuje aj v strednom Grécku pozdĺž pobrežia. Hoci väčšina hrozna je určená na jedenie, z časti úrody sa aj tu vyrába víno. Dopriať si miestne mladé suché biele vína a tmavé červené považuje väčšina turistov za obohatenie svojej dovolenky. V zahraničí nemajú šancu presadiť sa, ale výrobcom to neprekáža, lebo väčšina produkcie sa vypije v regióne.Stredné Grécko je pravlasť aj populárnej Retsiny, bieleho vína z odrody Savatiano. Väčšine ľudí, ktorí ju pijú prvýkrát, zostane dlho v pamäti pre svoju silne živicovú príchuť. Treba si na ňu jednoducho privyknúť, ku Grécku však toto víno neodmysliteľne patrí. (jh)

 • Tlačiť
 • 0

Rubrika TREND klub

Diskusia (0 reakcií)

Výhody pre predplatiteľov TRENDU

 1. Zľavy

 2. Online služby

 3. TREND do tabletu

  • Aktuálny TREND aj archívne vydania na stiahnutie do aplikácií pre iOS/Android
 4. Ďalšie výhody

  • Doručenie do piatku vo Vašej schránke
  • Kedykoľvek si môžete zmeniť doručovaciu adresu
  • Kedykoľvek môžete prerušiť predplatné na ľubovoľný čas a neskôr si ho obnoviť

Všeobecné obchodné podmienky pre predplatné
Kontakt:
(02) 3215 3121-2, trendpredplatne@newsandmedia.sk

Darovací list na stiahnutie

Knihy a digitálne médiá

Tituly v našej ponuke máme na sklade a predplatitelia TRENDU si ich môžu objednať so zľavou. Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10 až 20-percentnú zľavu.

Prečo Dobré zmluvy

Naozaj sa dá spoľahnúť na vzory zadarmo stiahnuté z webu? Neznámeho pôvodu a niekoľko rokov staré? Dobré zmluvy prinášajú viac ako 150 aktuálnych vzorových dokumentov. Všetky sú overené advokátskou kanceláriou:

Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10-percentnú zľavu. Pozrite si aj dokumenty na bezplatné stiahnutie.

Daňové vzory a judikáty

Daňové vzory obsahujú vzory 60 najčastejšie používaných dokumentov v daňovom konaní (komunikácii s daňovými úradmi), Daňové judikáty 40 reálnych judikátov z daňového práva s odborným komentárom. Vychádzajú z praxe skúseného daňového právnika - ich autorom je advokát JUDr. Patrik Benčík, ktorý má za sebou viac ako 100 daňových súdnych sporov. Niekoľko rokov pracoval ako právnik na vtedajšom Daňovom riaditeľstve SR, je autorom a spoluautorom viacerých odborných publikácií z oblasti daňového práva.