Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Ako vznikal Top 50 svetových bánk

04.10.2000, 08:00

 • Tlačiť
 • 0

Top 50 je rebríček najväčších svetových komerčných bánk spracovaný podľa rebríčka Top 1000, ktorý každoročne zostavuje americký odborný magazín The Banker. Pokiaľ to bolo možné, brali autori do úvahy konsolidované údaje.

Rebríček je zostavený podľa objemu vlastného kapitálu (Tier One [Core] Capital) tak, ako ho definuje Banka pre medzinárodné platby (BIS - Bank for International Settlements) so sídlom v Bazileji vo Švajčiarsku. Definícia nezahŕňa celkové vlastné imanie, keďže predstavuje len jadro bankovej sily, teda základné imanie dostupné na krytie súčasných alebo budúcich potenciálnych strát.

,Tier One Capital" zahŕňa hodnotu kmeňových (obyčajných) akcií, odkrytých rezerv a nerozdelený zisk. V prípade konsolidovaných údajov pojem neobsahuje minoritné majetkové účasti na základnom imaní tých pobočiek, ktoré nie sú vlastnené úplne. Vylučuje kumulatívne preferované akcie, rezervy z precenenia aktív, skryté rezervy, podriadený dlh a ostatné dlhodobé záväzky. Tieto položky sú definované ako ,Tier Two Capital".

Cieľom prehľadu je predstaviť banky podľa požiadavky BIS na minimálny pomer základného kapitálu k rizikovo váženým aktívam vo výške štyroch percent a na minimálny pomer vlastného kapitálu k rizikovo váženým aktívam vo výške osem percent. Uverejnené údaje o aktívach sa líšia od údajov o rizikovo vážených aktívach, ktoré používa BIS na výpočet pomerových ukazovateľov.

Riziková váha aktív zahŕňa stupne od 0 % (aktíva ako hotovosť, pohľadávky voči centrálnym bankám a voči vládam v národnej mene), 20 % (aktíva ako pôžičky nadnárodným rozvojovým bankám), 50 % (hypotekárne úvery rezidentom) až po 100 % (pôžičky súkromnému sektoru, subjektom z nečlenských krajín OECD a pod.). Bazilejské pravidlá prevzaté centrálnymi vládami sa však môžu do určitej miery navzájom odlišovať.

Tam, kde to bolo možné, údaje o celkových aktívach obsahujú aj položky tretích strán, ako sú akceptácie, záruky a zábezpeky držané tretími stranami.

Údaje o hospodárskom výsledku pred zdanením porovnávajú výkonnosť jednotlivých peňažných ústavov. Reálny prírastok ich zisku zohľadňuje aktuálnu mieru inflácie. Pomerný ukazovateľ zisku ku kapitálu je vyrátaný na základe priemerných údajov o kapitáli za ostatný a predchádzajúci rok. Tohtoročné údaje za americký bankový sektor poskytla americká centrálna banka.

 • Tlačiť
 • 0

Rubrika Samostatné sekcie/financie

Diskusia (0 reakcií)

Nájdi vydanie

Výhody pre predplatiteľov TRENDU

 1. Zľavy

 2. Online služby

 3. TREND do tabletu

  • Aktuálny TREND aj archívne vydania na stiahnutie do aplikácií pre iOS/Android
 4. Ďalšie výhody

  • Doručenie do piatku vo Vašej schránke
  • Kedykoľvek si môžete zmeniť doručovaciu adresu
  • Kedykoľvek môžete prerušiť predplatné na ľubovoľný čas a neskôr si ho obnoviť

Všeobecné obchodné podmienky pre predplatné
Kontakt:
(02) 3215 3121-2, trendpredplatne@newsandmedia.sk

Darovací list na stiahnutie

Knihy a digitálne médiá

Tituly v našej ponuke máme na sklade a predplatitelia TRENDU si ich môžu objednať so zľavou. Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10 až 20-percentnú zľavu.

Prečo Dobré zmluvy

Naozaj sa dá spoľahnúť na vzory zadarmo stiahnuté z webu? Neznámeho pôvodu a niekoľko rokov staré? Dobré zmluvy prinášajú viac ako 150 aktuálnych vzorových dokumentov. Všetky sú overené advokátskou kanceláriou:

Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10-percentnú zľavu. Pozrite si aj dokumenty na bezplatné stiahnutie.

Daňové vzory a judikáty

Daňové vzory obsahujú vzory 60 najčastejšie používaných dokumentov v daňovom konaní (komunikácii s daňovými úradmi), Daňové judikáty 40 reálnych judikátov z daňového práva s odborným komentárom. Vychádzajú z praxe skúseného daňového právnika - ich autorom je advokát JUDr. Patrik Benčík, ktorý má za sebou viac ako 100 daňových súdnych sporov. Niekoľko rokov pracoval ako právnik na vtedajšom Daňovom riaditeľstve SR, je autorom a spoluautorom viacerých odborných publikácií z oblasti daňového práva.