Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Doplnkové dôchodkové poistenie sa čoskoro otvorí aj živnostníkom a zamestnancom verejnej správy

04.10.2000, 08:00 | Pavol Suďa | © 2000 News and Media Holding

1

 • Tlačiť
 • 0

Dynamika tohto poistného odvetvia presiahla aj vysoké tempo rastu predpísaného poistného, ktoré zaznamenalo v prvom polroku životné poistenie. Spôsobil to hlavne slabší lanský prvý polrok. Vtedy podniky odďaľovali vstup do systému doplnkového dôchodkového poistenia alebo doň prispievali nižšími sumami. Mierne zlepšenie hospodárskej klímy v závere minulého roka sa podpísalo pod oživenie v úvodných mesiacoch roku 2000.

Úhrnný poistný fond všetkých štyroch dôchodkových poisťovní vrátane alikvotných úrokových výnosov sa v sledovanom období medziročne bezmála zdvojnásobil, keď v závere júna vystúpil na 2,12 mld. Sk. Očakáva sa, že do konca tohto tisícročia by sa mohol priblížiť k trom miliardám korún. Stále to však bude oveľa menej, ako občania vložili do často netransparentných nebankových subjektov, ktoré lákajú peniaze od ľudí sľubovaním vysokých výnosov.

Podiel najväčšej DDP Tatry- -Sympatia na súhrnnom poistnom fonde a úhrne prijatých príspevkov klesá. Ak sa splnia predpovede všetkých konkurentov na trhu, koncom tohto roka by sa mohol jej trhový podiel znížiť na približne dve tretiny.

Aktivizujú sa najmä dva najmenšie subjekty na trhu -- DDP Horizont a DDP Lipa, ktoré oslovujú hlavne menších klientov. "Pre nás nie je žiaden klient malá ryba. Menšie podniky od dvadsať do sto zamestnancov majú často progresívnejší sociálny program ako veľké," mieni generálny riaditeľ DDP Lipa Ivan Medovič.

Táto spoločnosť odštartovala vlani na jar ako zatiaľ posledná, štvrtá dôchodková poisťovňa, s ročným odstupom od DDP Horizont. Napriek tomu ho počas tohtoročnej jesene zrejme predbehne v počte poistencov. Keďže Lipa inkasuje nadpriemerné mesačné príspevky od zamestnancov aj ich zamestnávateľov, mohla by Horizont o niekoľko mesiacov preskočiť aj v objeme prijatého poistného.

Do systému doplnkového dôchodkového poistenia sa už zapojilo spolu vyše 160-tisíc klientov, keď len za ostatných 12 mesiacov pribudlo 50-tisíc poistencov. V druhom polroku 2000 by ich rady malo podľa prognóz dôchodkových poisťovní rozšíriť ďalších 27,5 tisíca osôb.

Dôchodkové poisťovne uzatvorili do konca júna bezmála 1700 zamestnávateľských zmlúv. Nakontrahované podniky zamestnávajú dovedna vyše 530-tisíc pracovníkov. Tento potenciál má rozšíriť takzvaná malá novela zákona č. 123/1996 Z.z. o doplnkovom dôchodkovom poistení, ktorá v polovici septembra prešla v Národnej rade SR prvým čítaním.

Počet ekonomicky aktívnych obyvateľov prevyšuje na Slovensku dva a pol milióna osôb. Približne dve tretiny z nich sa mohli poistiť v DDP na základe pôvodnej normy. Novelizácia otvorí dvere najmä pracovníkom verejnej správy a živnostníkom. Umožní však vstup i jednotlivcom, pretože nebude požadovať povinnú účasť zamestnávateľa. Ak sa od ekonomicky aktívnej populácie odrátajú nezamestnaní, mohol by sa počet potenciálnych klientov zvýšiť približne o štvrtinu až tretinu na 700- až 750-tisíc osôb.

Kým v boji o pracovníkov podnikovej sféry získali niektoré subjekty náskok, v súťaži o nový potenciál budú stáť konkurenti na rovnakej štartovacej čiare. Do skóre však aj tak prehovorí lepšie vybudovaná obchodná sieť dvoch najväčších dôchodkových poisťovní, ako aj ich silnejší ekonomický potenciál.

Ten v prípade DDP Tatry-Sympatia podstatne podporil vstup zahraničného investora - TBI Holding do správcovskej VSP Tatry, a.s., Bratislava. Aj v dvoch najmenších subjektoch prebiehajú v týchto týždňoch rokovania o vstupe ďalších investorov. Tí by im mohli pomôcť využiť šancu, ktorú ponúkne takzvaná malá novela od začiatku budúceho roka. I. Medovič pripúšťa dokonca "nové prerozdelenie trhu". Dominancia trhovej jednotky predstavuje pre Stabilitu, Lipu i Horizont zaujímavú výzvu.

Ďalšiu príležitosť by mali dôchodkové poisťovne získať tzv. veľkou novelou zákona o DDP. Tá by mala upraviť ich pôsobenie v pripravovanom povinnom kapitalizačnom pilieri transformovaného systému dôchodkového poistenia. Sociálna poisťovňa by mala fungovať ako administrátor. Mala by viesť osobné účty občanov a presúvať ich príspevky do spoločností vykonávajúcich správu aktív.

Správcovské inštitúcie by si mal voliť občan sám. Zrejme to nebudú iba dôchodkové poisťovne. Autori transformácie systému dôchodkového zabezpečenia pripúšťajú aj účasť životných poisťovní alebo iných dôveryhodných finančných firiem. Postupným presmerovaním odvodov z priebežného systému do kapitalizácie sa do doplnkových dôchodkových poisťovní dostanú ročne desiatky miliárd korún. Ich význam by sa tak časom mohol vyrovnať významu penzijných fondov vo vyspelých krajinách, kde tieto finančné inštitúcie spravujú prostriedky porovnateľné s vkladmi v bankách.

 • Tlačiť
 • 0

Rubrika Samostatné sekcie/financie

Diskusia (0 reakcií)

Nájdi vydanie

Výhody pre predplatiteľov TRENDU

 1. Zľavy

 2. Online služby

 3. TREND do tabletu

  • Aktuálny TREND aj archívne vydania na stiahnutie do aplikácií pre iOS/Android
 4. Ďalšie výhody

  • Doručenie do piatku vo Vašej schránke
  • Kedykoľvek si môžete zmeniť doručovaciu adresu
  • Kedykoľvek môžete prerušiť predplatné na ľubovoľný čas a neskôr si ho obnoviť

Všeobecné obchodné podmienky pre predplatné
Kontakt:
(02) 3215 3121-2, trendpredplatne@newsandmedia.sk

Darovací list na stiahnutie

Knihy a digitálne médiá

Tituly v našej ponuke máme na sklade a predplatitelia TRENDU si ich môžu objednať so zľavou. Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10 až 20-percentnú zľavu.

Prečo Dobré zmluvy

Naozaj sa dá spoľahnúť na vzory zadarmo stiahnuté z webu? Neznámeho pôvodu a niekoľko rokov staré? Dobré zmluvy prinášajú viac ako 150 aktuálnych vzorových dokumentov. Všetky sú overené advokátskou kanceláriou:

Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10-percentnú zľavu. Pozrite si aj dokumenty na bezplatné stiahnutie.

Daňové vzory a judikáty

Daňové vzory obsahujú vzory 60 najčastejšie používaných dokumentov v daňovom konaní (komunikácii s daňovými úradmi), Daňové judikáty 40 reálnych judikátov z daňového práva s odborným komentárom. Vychádzajú z praxe skúseného daňového právnika - ich autorom je advokát JUDr. Patrik Benčík, ktorý má za sebou viac ako 100 daňových súdnych sporov. Niekoľko rokov pracoval ako právnik na vtedajšom Daňovom riaditeľstve SR, je autorom a spoluautorom viacerých odborných publikácií z oblasti daňového práva.