Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Fond môže prejaviť záujem úverovať projekty študentov

03.10.2001, 08:00 | Patrik Benčík

 • Tlačiť
 • 0

Druhý ročník súťaže Začať podnikať, ktorá je určená pre študentov vysokých škôl, sa na konci septembra zavŕšil vyhlásením výsledkov v Hradnej vinárni v Bratislave. Súťaž, ktorú zorganizoval Slovensko-americký podnikateľský fond (Slovak American Enterprise Fund - SAEF), si kládla za cieľ povzbudiť podnikateľského ducha v radoch študentov a objaviť novú generáciu lídrov slovenského biznisu. Zaujímavosťou je, že víťazkami súťaže sa stali tri sestry Niňajové z Fakulty podnikového manažmentu Ekonomickej univerzity v Bratislave - Iveta a dvojičky Katarína a Bronislava. Symbolický šek vypísaný na 300-tis. Sk získali za projekt Rozvoj regiónu Liptov.

Víťazi si odniesli pol milióna

Za druhé a tretie miesto bez rozlíšenia poradia získali tímy každý po stotisíc korún. SAEF tak na odmenách vyplatí dovedna pol milióna korún. Cenu za najoriginálnejší nápad porota udelila tímu, ktorý vymyslel projekt EVVIVA. Ide o energetický a bezpečnostný audit s cieľom predchádzať stratám z neefektívnej výroby. Jeho autormi sú Andrej Szíjjart, Andrej Mošať a Tomáš Trúsik z Chemickotechnologickej fakulty Slovenskej technickej univerzity v Bratislave. Cenu za najrealistickejší projekt si zase prevzal tím Andrey Hrabovskej, Róberta Šardzíka a Slavomíra Franka z Fakulty managementu Univerzity Komenského v Bratislave. Vymysleli projekt produkcie, vývoja a predaja 3-furán karboxylovej kyseliny. Cieľom autorov projektu je uplatniť sa na farmaceutickom a potravinárskom trhu.

Do súťaže sa zapojilo 156 študentov 60 projektmi. Zastúpenie tak malo 32 fakúlt štrnástich slovenských univerzít. Súťažné tímy museli fondu na začiatku zaslať koncepčnú štúdiu. Dvadsaťpäť najsľubnejších postúpilo do fázy predstavenia podnikateľského zámeru. Porota potom do semifinále vybrala dvanásť tímov. Z tohto počtu vzišli napokon šiesti finalisti. Tí museli predstúpiť pred odbornú porotu s polhodinovou ústnou prezentáciou. Až do poslednej chvíle pritom nevedeli, kto z nich sa umiestnil na prvých troch miestach.

Podnikateľské zámery sa mali týkať nových alebo existujúcich podnikov pôsobiacich prevažne na Slovensku. Požadované investície pritom nemali presiahnuť 40 mil. Sk. Podmienky súťaže nestanovovali žiadne obmedzenie, pokiaľ ide o typ podniku, ktorý by prichádzal do úvahy. Súťažiaci mali presvedčiť porotcov o komerčnej životaschopnosti projektu v praxi. SAEF pritom môže prejaviť záujem financovať vybrané projekty.

Treba zmeniť myslenie ľudí

Jedna z víťaziek K. Niňajová má pocit, že cestovný ruch je na Liptove zanedbaný. "Akoby zostal stáť niekde na polceste," zamýšľa sa. Podľa jej sestry B. Niňajovej ich otec vždy sníval o tom, že budú prevádzkovať penzión ako rodinný podnik. Na otázku, na čo minú peniaze z výhry, odpovedali obe sestry jednohlasne, že ich míňať nezamýšľajú. Chcú ich totiž investovať do tzv. eventovej agentúry (z anglického event - udalosť, zážitok). Tá by im mala pomôcť získať kapitál potrebný na financovanie penziónu. Podľa ich odhadu by to malo trvať asi tri roky.

Agentúra sestier Niňajových by sa mala špecializovať na rôzne formy manažérskych tréningov, ako je posilňovanie súdržnosti tímu (team building) či tzv. outdoor aktivity. Mala by zároveň fungovať aj ako sprostredkovateľ pre ubytovacie zariadenia v liptovskom regióne. Cieľovou skupinou majú byť zahraniční obchodní cestujúci. Obidve sestry pritom svorne tvrdia, že sa stretli s turistami, ktorí hovorili, že také krásne miesta, ako sú v Liptove, predtým ešte nevideli. Sťažovali sa však na kvalitu poskytovaných služieb. "Čo vidím ako najväčšiu prekážku, je prístup existujúcich podnikateľských subjektov a vôbec myslenie ľudí," dodáva K. Niňajová.

SAEF pôsobí na Slovensku už desať rokov. Je to investor typu rizikového kapitálu. Bol založený Kongresom USA na podporu rozvoja malého a stredného podnikania v súkromnom sektore v SR. Dosiaľ tu investoval viac ako 800 mil. Sk. Podľa prezidentky fondu Ivety Griačovej je SAEF jedným z najväčších investorov v oblasti malého a stredného podnikania na Slovensku.

Na otázku, či sa uskutoční aj ďalší ročník súťaže, I. Griačová odpovedala kladne.

 • Tlačiť
 • 0

Rubrika Podnikanie/legislatíva

Diskusia (0 reakcií)

Nájdi vydanie

Výhody pre predplatiteľov TRENDU

 1. Zľavy

 2. Online služby

 3. TREND do tabletu

  • Aktuálny TREND aj archívne vydania na stiahnutie do aplikácií pre iOS/Android
 4. Ďalšie výhody

  • Doručenie do piatku vo Vašej schránke
  • Kedykoľvek si môžete zmeniť doručovaciu adresu
  • Kedykoľvek môžete prerušiť predplatné na ľubovoľný čas a neskôr si ho obnoviť

Všeobecné obchodné podmienky pre predplatné
Kontakt:
(02) 3215 3121-2, trendpredplatne@newsandmedia.sk

Darovací list na stiahnutie

Knihy a digitálne médiá

Tituly v našej ponuke máme na sklade a predplatitelia TRENDU si ich môžu objednať so zľavou. Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10 až 20-percentnú zľavu.

Prečo Dobré zmluvy

Naozaj sa dá spoľahnúť na vzory zadarmo stiahnuté z webu? Neznámeho pôvodu a niekoľko rokov staré? Dobré zmluvy prinášajú viac ako 150 aktuálnych vzorových dokumentov. Všetky sú overené advokátskou kanceláriou:

Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10-percentnú zľavu. Pozrite si aj dokumenty na bezplatné stiahnutie.

Daňové vzory a judikáty

Daňové vzory obsahujú vzory 60 najčastejšie používaných dokumentov v daňovom konaní (komunikácii s daňovými úradmi), Daňové judikáty 40 reálnych judikátov z daňového práva s odborným komentárom. Vychádzajú z praxe skúseného daňového právnika - ich autorom je advokát JUDr. Patrik Benčík, ktorý má za sebou viac ako 100 daňových súdnych sporov. Niekoľko rokov pracoval ako právnik na vtedajšom Daňovom riaditeľstve SR, je autorom a spoluautorom viacerých odborných publikácií z oblasti daňového práva.