Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Investiční manažéri považujú akciové trhy s výnimkou USA za podhodnotené

04.10.2000, 08:00 | väčším problémom | ako sa javí v súčasnosti.PETR ŠI

1

 • Tlačiť
 • 0

Niektorí investori pokladajú názory a komentáre analytikov a stratégov za bezcenné. Iní si nevedia predstaviť, že by investoval inak, ako podľa rady profesionálov.

Americkí portfólio manažéri očakávajú, že centrálna banka Federal Reserve už ukončila sériu zvyšovania úrokov a preferujú preto akcie finančného sektora -- banky a poisťovne.

Po prvýkrát však klesol optimizmus európskych manažérov z výhľadu ziskov európskych firiem. Napriek tomu sú podľa nich európske akcie podhodnotené. To je názor, ktorý sa v prieskume objavil po prvýkrát od roku 1999. Doteraz vnímali európsky trh viac-menej ako správne ocenený, teda ani drahý, ani lacný. Aj európski manažéri preferujú akcie finančného sektora.

Britskí manažéri kapitulovali a po prvýkrát od roku 1994 očakávajú rast cien amerických akcií a kupujú ich. Európskych a ázijských sa zbavujú.

Japonskí manažéri kupujú domáce akcie, a to v najväčšej miere od augusta 1997. Približne 80 percent z nich verí v skorý rast ekonomiky, akcií aj jenu. Iba 27 percent však čakalo zvýšenie úrokov, ktoré nedávno uskutočnila centrálna banka Bank of Japan, a to ich optimizmus pravdepodobne schladí. Z toho vyplýva, že tohtoročný pokles cien japonských akcií majú na svedomí zahraniční investori. Vlaňajší rast naopak ťahali práve oni a Japonci sa držali späť.

Japonské šance na rast ziskov

Pre mnohých je medzi menami stále favoritom euro. Optimizmus však klesol a teraz euro preferuje 64 percent globálnych manažérov v porovnaní s 80 percentami z júla. Apetít európskych firiem po nákupoch amerických rivalov však neutícha (kupujú doláre a predávajú eurá) a aj u manažérov je podpora eura skôr slovná ako skutočná. Je takmer isté, že prepad eura na historické minimá sa prejaví ďalším poklesom dôvery.

Krátkodobé úroky v USA by mali byť za 12 mesiacov mierne nižšie ako dnes, a to 6,32 percenta oproti súčasným 6,5 percenta. V eurozóne manažéri očakávajú zvýšenie úrokov zo súčasných 4,5 percenta len na 4,6 percenta. Výnosy dlhopisov s dlhšou splatnosťou (takzvaný dlhý koniec výnosovej krivky) by sa nemali meniť. V USA sú odhadované na 5,75 percenta a v Nemecku na 5,15 percenta. V súčasnosti ponúkajú desaťročné dolárové dlhopisy 5,77 percenta a nemecké 5,26 percenta. Pre investičné rozhodnutie to znamená, že nákup vládnych dlhopisov zatiaľ nestojí za vyššie riziko. Aktívny investor by dočasne mal vyčkať na peňažnom trhu. Ak by napríklad cena ropy zvýšila infláciu viac, ako sa všeobecne čaká, bol by to problém nielen pre dlhopisy, ale aj pre akcie. V USA totiž očakáva za 12 mesiacov zvýšenie inflácie len 15 percent a v Európe 16 percent manažérov. Pritom sú v súčasnosti dlhopisy omnoho atraktívnejšie ako pred rokom.

Najväčšie šance na rast ziskov firiem vidia globálni manažéri v Japonsku (87 percent). Japonské firmy majú po predchádzajúcich chudobných rokoch čo doháňať. Aj napriek revízii smerom dolu majú silnú dôveru európske firmy. Najväčší rast ziskov o 16,9 percenta by mali tohto roku dosiahnuť japonské firmy, v budúcom roku európske. Očakáva sa však aj spomalenie na všetkých trhoch. Toto spomalenie však už podľa názoru analytikov ceny zohľadňujú. Negatívne sa prejavia len vtedy, ak bude väčšie, ako sa očakáva.

Väčšinu trhov okrem USA pokladajú finančníci za lacné. Najviac podhodnotené je podľa ich názoru Japonsko. Väčšina manažérov (48 percent) pokladá americké akcie za správne ocenené. Stále však zostáva mnoho tých (36 percent), ktorí sa domnievajú, že tieto akcie majú väčší potenciál k poklesu než k rastu. V lete 1999 malo negatívny názor dokonca 70 percent manažérov. Po prvýkrát od roku 1999 je viac manažérov, ktorí si myslia, že európske akcie sú podhodnotené (15 percent), ako tých, čo sa domnievajú, že sú nadhodnotené (11 percent).

Európske akcie sú najobľúbenejšie

V každom zo sledovaných regiónov zostávajú najpopulárnejšie akcie. Najmenšiu dôveru v to, že ich akcie prekonajú ostatné regióny, majú Američania. Existuje však tendencia uprednostňovať akcie vždy a za každú cenu. Napríklad renomovaná spoločnosť Morgan Stanley Dean Witter odporúča z 896 amerických akcií predať len jedinú, Salomon Smith Barney hodnotí 1 500 akcií a na predaj neodporúča žiadnu.

Väčšina manažérov stále uprednostňuje rastové (growth) akcie a zavrhuje takzvané hodnotové (value) tituly. Medzi "value" patria napríklad výrobcovia ocele, tabaku, leteckí prepravcovia a chemické koncerny. Najpopulárnejšími sektormi sú technológie, banky, farmácie a telekomunikácie. Za posledné mesiace získali najviac popularity finančné inštitúcie, najviac stratili telekomunikácie.

Globálne rastie záujem o nákupy amerických akcií, ale väčšina fondov ich stále má primálo. Po prvýkrát od roku 1998 je viac kupujúcich ako predávajúcich. To dáva v prípade ďalších dobrých správ potenciál na rast.

Manažéri preferujú viac európske akcie a stále ich kupujú. To signalizuje nebezpečenstvo poklesov, ak by sa napríklad príliš slabé euro ukázalo väčším problémom, ako sa javí v súčasnosti. Stále preferujú japonské akcie. Ich podiel však klesá, čo potvrdzuje tohtoročný výpredaj na trhu. Vysoký rast ziskov firiem tak signalizuje, že japonské akcie sa opäť môžu dostať do silnej nákupnej vlny.

Nepodľahnúť nákupnej horúčke

Vo fondoch je stále priveľa aj v ázijských akciách. Aj tento stav postupne klesá, ale zatiaľ je kupujúcich v Ázii viac ako predávajúcich.

Ak manažéri agresívne predávajú a nenakupujú z nejakého trhu, je to pre ostatných investorov dôvod na nákupy. Nebezpečné je aj podľahnúť nákupnej mánii, pretože dobré správy už využil niekto iný. Z tohto pohľadu je Európa riskantná a zaujímavé sú USA, Japonsko a Ázia.

Štúdia nie je predpoveďou budúceho vývoja. Jej cieľom je ukázať, akému očakávaniu zodpovedajú súčasné ceny na trhoch. Tie sú totiž výsledkom stretu mnohých názorov na budúce udalosti. Napríklad prudký pokles cien akcií telekomunikačných firiem, ktoré získali licencie na UMTS, poukazuje viac na obavy z vysokých nákladov a zhoršenie ziskov ako na prínos, ktorý mobilné siete tretej generácie nesporne jej prevádzkovateľom prinesú. Ak je tento strach prehnaný, masívny výpredaj bol výhodnou nákupnou príležitosťou.

Autor je analytikom investično-poradenskej spoločnosti Moneco, s.r.o., Brno.

 • Tlačiť
 • 0

Rubrika Samostatné sekcie/financie

Diskusia (0 reakcií)

Nájdi vydanie

Výhody pre predplatiteľov TRENDU

 1. Zľavy

 2. Online služby

 3. TREND do tabletu

  • Aktuálny TREND aj archívne vydania na stiahnutie do aplikácií pre iOS/Android
 4. Ďalšie výhody

  • Doručenie do piatku vo Vašej schránke
  • Kedykoľvek si môžete zmeniť doručovaciu adresu
  • Kedykoľvek môžete prerušiť predplatné na ľubovoľný čas a neskôr si ho obnoviť

Všeobecné obchodné podmienky pre predplatné
Kontakt:
(02) 3215 3121-2, trendpredplatne@newsandmedia.sk

Darovací list na stiahnutie

Knihy a digitálne médiá

Tituly v našej ponuke máme na sklade a predplatitelia TRENDU si ich môžu objednať so zľavou. Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10 až 20-percentnú zľavu.

Prečo Dobré zmluvy

Naozaj sa dá spoľahnúť na vzory zadarmo stiahnuté z webu? Neznámeho pôvodu a niekoľko rokov staré? Dobré zmluvy prinášajú viac ako 150 aktuálnych vzorových dokumentov. Všetky sú overené advokátskou kanceláriou:

Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10-percentnú zľavu. Pozrite si aj dokumenty na bezplatné stiahnutie.

Daňové vzory a judikáty

Daňové vzory obsahujú vzory 60 najčastejšie používaných dokumentov v daňovom konaní (komunikácii s daňovými úradmi), Daňové judikáty 40 reálnych judikátov z daňového práva s odborným komentárom. Vychádzajú z praxe skúseného daňového právnika - ich autorom je advokát JUDr. Patrik Benčík, ktorý má za sebou viac ako 100 daňových súdnych sporov. Niekoľko rokov pracoval ako právnik na vtedajšom Daňovom riaditeľstve SR, je autorom a spoluautorom viacerých odborných publikácií z oblasti daňového práva.