Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Kartový priemysel vstúpil do éry kreditiek

04.10.2000, 08:00 | Pavol Suďa | © 2000 News and Media Holding

 • Tlačiť
 • 0

Počet aktívnych platobných kariet vydaných bankami na Slovensku koncom augusta presiahol 1,6 milióna. Je to o vyše 200-tisíc kusov viac, ako občania používali na sklonku vlaňajšieho leta. Vtedy na kartách neohrozene dominovali logá bruselskej bankovej asociácie Europay. Jej elektronické debetné karty Maestro patrili k suverénne najpočetnejším.

Odvtedy podiel kariet s logami konkurenčnej americkej bankovej asociácie Visa na celkovom počte platobných kariet na Slovensku poskočil z necelých 30 na vyše 47 percent. Pod vyrovnanie síl na trhu sa podpísali hlavne Všeobecná úverová banka (VÚB) a Tatra banka. Tie začali aktívnejšie vydávať elektronickú debetnú kartu Visa Electron. Počet na Slovensku vydaných kusov tejto obdoby konkurenčného produktu Maestro čoskoro prekročí 700-tisícovú hranicu.

Spomedzi peňažných ústavov v SR vydala najviac platobných kariet - takmer polovicu - Slovenská sporiteľňa. Spolu s VÚB, Poštovou bankou a Tatra bankou nimi vybavili 90 percent vlastníkov tohto magnetického kľúča k bežnému účtu. Prvenstvo si medzi vydanými kartami udržiava Maestro. V zahraničí možno platiť alebo vyberať hotovosť s viac ako tromi pätinami z takmer 900-tisíc kusov týchto kariet.

Vyplýva to z dotazníkov, ktoré TRENDU zaslalo 15 komerčných bánk, ktoré sa na kartách vystavených v SR podieľajú spolu vyše 99 percentami. Odvlani sa počet vydavateľských bánk zúžil, keď národná banka odňala bankovú licenciu Slovenskej kreditnej banke, Priemyselnej banke, ako aj AG Banke. Bank Austria Creditanstalt Slovakia a HypoVereinsbank Slovakia údaje o počte platobných kariet neuviedli. Prieskum v tomto roku rozšíril TREND o bratislavskú dcéru Komerčnej banky a o Investičnú a rozvojovú banku, ktorá bola vlani i predvlani v nútenej správe Národnej banky Slovenska.

Zvyk je železná košeľa

V úlohe popolušky naďalej prežívajú embossované platobné karty, napríklad s logami ECMC, Visa, Amex alebo Diners Club, vybavené tzv. reliéfnym písmom, ktoré umožňuje prekopírovať údaje vtlačené do plastového korpusu karty na účtenku. Ich počet na Slovensku sa medziročne takmer zdvojnásobil na 42,5 tisíca. Technológiou platenia zastarané, no naďalej obľúbené karty sa však čoraz častejšie využívajú v internete. Ich nahradenie elektronickými nasledovníkmi s čipom alebo magnetickým pruhom sa testuje. Nasadenie tejto novšej platobnej kultúry do internetu však zrejme predbehnú mobilné telefóny vybavené technológiou WAP, pomocou ktorých klienti dokážu zaplatiť za tovar vo virtuálnom obchode.

Vo vyspelých štátoch embossované karty dominujú. Počet obchodných miest, na ktorých sú akceptované, niekoľkonásobne prevyšuje počet obchodníkov, ktorí prijímajú elektronické karty Maestro alebo Visa Electron. Tieto logá sú v hoteloch, na čerpacích staniciach či v požičovniach áut doteraz málo známe. Preto sa oplatí mať celý vejár platobných kariet - aspoň jednu elektronickú na výber z bankomatu a aj jednu či dve embossované na bežné platenie. Túto paletu možno obohatiť už aj o kreditnú kartu.

Nereálny on-line

Na Slovensku dostali banky po roku 1989 možnosť vytvárať platobný systém na zelenej lúke. Využili moderné magnetické technológie, ktoré sa v tom čase núkali, a vytvorili sieť bankomatov a obchodných terminálov, ktoré pracujú v reálnom čase. Pri mechanických snímačoch (tzv. imprinteroch alebo ľudovo žehličkách) sa kopia účty, ktoré obchodníci predkladajú na preplatenie s niekoľkodňovým odstupom, zatiaľ čo POS terminály a bankomaty evidujú transakcie spravidla okamžite.

Overovanie transakcie priamo oproti zostatku na účte klienta v banke zatiaľ umožňuje iba Slovenská sporiteľňa a Tatra banka. Ostatné bankové domy plánujú zaviesť tento skutočný on-line (komunikácia v reálnom čase) do konca tohto roka alebo v priebehu budúceho roka. Nateraz autorizujú každú transakciu v bankomate a POS termináli oproti zostatku v Autorizačnom centre Slovenska (ACS), ktorý sa aktualizuje raz denne. Je preto možné, že si klient vyčerpá peniaze z účtu dvakrát - na priehradke banky a v bankomatoch alebo obchodných termináloch.

POS sa rozrastajú

Počet bankomatov sa za ostatných dvanásť mesiacov zvýšil z 990 na 1025. Mesačne sa na nich zrealizujú výbery za bezmála osem miliárd korún. V poslednom mesiaci roka býva ich obrat podstatne vyšší, ako je bežný priemer. Dominantnými vlastníkmi týchto "výdajcov hotovosti" sú Slovenská sporiteľňa a VÚB. S výrazným odstupom ich nasledujú Investičná a rozvojová banka, Tatra banka, Istrobanka a Poštová banka.

Podstatne rýchlejšie rastie počet obchodných terminálov. To svedčí o tom, že platobné karty sa na Slovensku začínajú čoraz častejšie používať na ich pôvodný účel - bezhotovostné platenie. Mesačné obraty na POS termináloch sú však stále menej ako desatinou objemu výberov v bankomatoch. V auguste to bolo niečo vyše 630 miliónov korún. Obraty na imprinteroch dlhodobo stagnujú na zanedbateľných úrovniach.

Menšiu platobnú revolúciu spôsobia obchodné reťazce, ktoré po čerpacích staniciach najviac pomôžu rozširovať platenie kartou. Obchodné siete, ako napríklad Billa, Carrefour, Delvita, Tesco či obchodné domy Jednota, už bezhotovostné systémy používajú. Niektorých k tomu dotlačili klienti či konkurencia malých obchodníkov.

Počet POS terminálov sa od vlaňajšieho augusta zvýšil medziročne o tretinu na 4 634. Podľa ACS je terminálov približne o 800 viac. Údaj autorizačného centra však podľa bánk zahŕňa aj odpojené terminály obchodníkov, ktorí ukončili činnosť, ako aj testovacie POS. TREND uverejňuje počet aktuálne pracujúcich zariadení. Viac ako 77 percent z nich vlastnia alebo si prenajímajú obchodníci, ktorí sú klientmi Slovenskej sporiteľne, Tatra banky, VÚB alebo Poľnobanky.

Prvý rozhoduje

Vlani sa témou číslo jeden v kartovom priemysle na Slovensku stala prvá medzinárodná transakcia čipovou debetnou kartou, ktorú spolu s britskou Barclay's Bank uskutočnila Slovenská sporiteľňa. Pozorovatelia očakávali, že prvenstvo získa aj vo vydávaní pravej kreditnej karty. Sami predstavitelia tohto peňažného ústavu priznali, že im Tatra banka "vypálila rybník", keď oznámila, že od polovice augusta 2000 začína vydávať kreditné karty Visa. Za prvé dva týždne predala 240 kusov.

Úročenie úverového rámca dosahuje 23 % p.a., a to v čase, keď sa úročenie zdrojov banky pohybuje okolo šiestich percent p.a. Inkasuje tak úrokovú maržu, ktorá aj po očistení o mieru inflácie prevyšuje výnosové príležitosti na zahraničných trhoch s kreditnými kartami. Prvý na trhu vždy určuje cenu a až konkurencia nasledovníkov môže znížiť úrokovú maržu na úroveň porovnateľnú so zahraničím.

 • Tlačiť
 • 0

Rubrika Samostatné sekcie/financie

Diskusia (0 reakcií)

Nájdi vydanie

Výhody pre predplatiteľov TRENDU

 1. Zľavy

 2. Online služby

 3. TREND do tabletu

  • Aktuálny TREND aj archívne vydania na stiahnutie do aplikácií pre iOS/Android
 4. Ďalšie výhody

  • Doručenie do piatku vo Vašej schránke
  • Kedykoľvek si môžete zmeniť doručovaciu adresu
  • Kedykoľvek môžete prerušiť predplatné na ľubovoľný čas a neskôr si ho obnoviť

Všeobecné obchodné podmienky pre predplatné
Kontakt:
(02) 3215 3121-2, trendpredplatne@newsandmedia.sk

Darovací list na stiahnutie

Knihy a digitálne médiá

Tituly v našej ponuke máme na sklade a predplatitelia TRENDU si ich môžu objednať so zľavou. Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10 až 20-percentnú zľavu.

Prečo Dobré zmluvy

Naozaj sa dá spoľahnúť na vzory zadarmo stiahnuté z webu? Neznámeho pôvodu a niekoľko rokov staré? Dobré zmluvy prinášajú viac ako 150 aktuálnych vzorových dokumentov. Všetky sú overené advokátskou kanceláriou:

Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10-percentnú zľavu. Pozrite si aj dokumenty na bezplatné stiahnutie.

Daňové vzory a judikáty

Daňové vzory obsahujú vzory 60 najčastejšie používaných dokumentov v daňovom konaní (komunikácii s daňovými úradmi), Daňové judikáty 40 reálnych judikátov z daňového práva s odborným komentárom. Vychádzajú z praxe skúseného daňového právnika - ich autorom je advokát JUDr. Patrik Benčík, ktorý má za sebou viac ako 100 daňových súdnych sporov. Niekoľko rokov pracoval ako právnik na vtedajšom Daňovom riaditeľstve SR, je autorom a spoluautorom viacerých odborných publikácií z oblasti daňového práva.