Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Konjunktúra európskeho lízingu pokračovala aj v minulom roku

04.10.2000, 08:00 | JIŘÍ PULZ

 • Tlačiť
 • 0

K sektorom finančného trhu, ktoré už dlhšie a prakticky bez výkyvov prosperujú vo väčšine európskych krajín, patrí lízing. Prispieva k tomu pokračujúca konjunktúra západných ekonomík a rast viacerých ekonomík strednej a východnej Európy. V dôsledku toho sa stupňujú investičné aktivity i spotrebiteľský dopyt. Štatistiky zostavené na základe informácií z národných lízingových trhov Federácie európskych lízingových asociácií (Leaseurope) ukazujú, že minulý rok bol pre európsky lízing rekordný. Klienti zobrali do lízingového užívania v celoeurópskom meradle predmety v celkovej nadobúdacej hodnote takmer 160 mld. eur (takmer 7 000 mld. Sk). V porovnaní s predchádzajúcim rokom je to nárast o 16,5 percenta. Zvýšilo sa aj tempo rastu novouzatvorených lízingov. Až štvornásobný bol rast lízingu v porovnaní s nárastom európskych investícií.

Výraznejšie bolo tempo rastu lízingu v krajinách EÚ - celkovo 17 percent. Pozoruhodný bol však aj rast lízingu v niektorých krajinách strednej a východnej Európy, napríklad v Poľsku (o 25,5 %) a Maďarsku (o 36 %). Za zmienku stojí na druhej strane vlaňajší pokles lízingu vo Veľkej Británii (o 2 %), čo súvisí s odstránením niektorých stimulov na lízing vysokých hodnôt v britských daňových predpisoch.

MT: Najžiadanejšie na lízing sú automobily

Európsky lízing je zameraný predovšetkým na hnuteľné predmety - na dopravné prostriedky, stroje a zariadenia. Najväčší podiel na týchto objemoch pripadol po prvýkrát nemeckému trhu (31 mld. eur, približne 1 340 mld. Sk). Nasledoval predtým dominujúci britský trh (30,5 mld. eur), francúzsky (18 mld. eur, vyše 777 mld. Sk), taliansky (14 mld. eur, zhruba 605 mld. Sk), španielsky (6,8 mld. eur, takmer 300 mld. Sk), švajčiarsky (3,6 mld. eur, okolo 156 mld. Sk) a holandský (3,3 mld. eur, 145 mld. Sk). Najväčší vzostup z nich vykázal nemecký trh - o 23 percent. Päť najväčších národných trhov sa vlani podieľalo na objeme celého európskeho lízingu viac ako 75 %.

Najvýznamnejším sektorom európskeho lízingu hnuteľných vecí bol lízing osobných automobilov a úžitkových vozidiel (30 %), lízing strojov a zariadení (21 %) a lízing nákladných vozidiel, autobusov a iných ťažších dopravných prostriedkov (12 %). Najväčší vzostup vykázal európsky lízing osobných vozidiel - o 15,6 percenta.

Lízingové spoločnosti vlani v európskom meradle uzatvárali zmluvy predovšetkým s podnikateľmi v súkromnom sektore služieb (51 %), smerovali však vo významnej miere aj do priemyslu a stavebníctva (30 %). Podiel lízingu pri súkromnej spotrebe bol vlani v Európe 7,6 % (jeho objem však vzrástol v porovnaní s rokom 1998 o štvrtinu), podiel lízingu pre verejnoprávne inštitúcie päť percent. Najviac lízingových zmlúv bolo vlani v európskom meradle uzatvorených na obdobie dvoch až piatich rokov (71,5 %).

Pri lízingu nehnuteľností dominuje Taliansko

Výrazne narastá podiel lízingu nehnuteľností. Objem novouzatvorených zmlúv vlani oproti roku 1998 vzrástol takmer o 30 % a presiahol 24,5 mld. eur (zhruba 1 058 mld. Sk). Celková hodnota európskeho portfólia lízovaných nehnuteľností prekonala vlani (po odpisoch za rok 1999) 110 mld. eur (vyše 4 750 mld. Sk).

V európskom lízingu nehnuteľností dominoval podobne ako v roku 1998 taliansky trh (vlani boli v jeho rámci uzatvorené lízingy nehnuteľností v hodnote 7,7 mld. eur) nasledovaný nemeckým (6,6 mld. eur), francúzskym (4,7 mld. eur), španielskym (1,3 mld. eur) a rakúskym trhom (0,95 mld. eur). Tieto lízingové trhy sa podieľali 86 % na objeme európskeho trhu nehnuteľností. Najviac vzrástol lízing nehnuteľností vo Francúzsku (o 53 %) a v Španielsku (o 46 %). Poklesol naopak vo Veľkej Británii (o 9 %) a v Rakúsku (tiež o 9 %).

V rámci Európy bol vlani spomedzi nehnuteľností najväčší záujem o lízing priemyselných budov (28 %), úradných budov (26,5 %) a predajní (26 %). Najviac zmlúv o lízingu nehnuteľností sa uzatvorilo na obdobie do osem rokov (39 %). Znamená to celkové krátenie doby lízingu nehnuteľností, lebo predtým sa uzatvárali na dlhšie obdobie.

Nemecký lízingový trh sa vlani dostal na čelo rebríčka

Aj v objeme celkového lízingového portfólia, teda v súhrne všetkých majetkových hodnôt lízovaných na konci roku 1999 (po príslušných účtovných odpisoch), zaujal po prvýkrát vedúce miesto s 97 mld. eur nemecký trh (približne 4 200 mld. Sk), ktorý tak predstihol britský trh (96,2 mld. eur na konci roku 1999). Celková hodnota európskeho portfólia lízovaných hnuteľných vecí presiahla vlani 275 mld. eur (11 880 mld. Sk), hodnota lízovaných nehnuteľností 110 mld. eur.

V minulom roku poklesol aj objem lízingu poskytovaného cez hranice (s výnimkou niekoľkých desiatok daňovo motivovaných lízingov vysokých hodnôt) a jeho význam v rámci európskeho lízingu. Jeho podiel sa v súčasnosti odhaduje na necelé percento objemu európskeho lízingu. Je to spojené s rastom počtu dcérskych spoločností a pobočiek najvýznamnejších európskych a severoamerických bánk a lízingových firiem pôsobiacich priamo na mieste ako súčasť príslušných národných trhov.

MT: Rast lízingových objemov pri klesajúcom počte spoločností

Pokračuje konsolidácia európskeho lízingového trhu, prejavujúca sa radom fúzií a akvizícií významných spoločností. Rast lízingových objemov sa dosahuje pri klesajúcom počte spoločností pôsobiacich na trhu. V roku 1999 dve lízingové spoločnosti, ktoré majú vedúce miesto na jednotlivých národných trhoch, v priemere vyprodukovali štvrtinu, päť vedúcich spoločností - polovicu a vedúca desiatka - približne tri štvrtiny národného objemu lízingu. Napriek tomu, že v európskom meradle pôsobí viac ako tisícka významnejších lízingových spoločností, je zrejmé, že európsky lízing ovláda podstatne menší počet najsilnejších spoločností, predovšetkým bankových a odbytových.

Zaujímavé sú po prvý raz publikované štatistiky o počte zamestnancov európskych lízingových spoločností a o ich produktivite. Na starom kontinente pôsobilo vlani asi 38-tisíc zamestnancov. Priemer na lízingovú spoločnsoť bol 36 zamestnancov. Na jedného zamestnanca pripadlo, pokiaľ ide o objem novouzatvorených lízingov, 3,6 mil. eur (vyše 155 mil. Sk). V produktivite dominovali španielske lízingové spoločnosti - 11,5 mil. eur (takmer 500 mil. Sk) na zamestnanca. Produktivita zamestnancov lízingových spoločností v krajinách strednej a východnej Európy je v tomto ohľade stále o stupeň nižšia.

Nebezpečenstvá pre lízingové spoločnosti

Za najvýznamnejší zdroj konkurencie sú na európskom lízingovom trhu pokladané banky (vrátane amerických), ktoré zakladajú dcérske lízingové spoločnosti, a spoločnosti zakladané veľkými výrobcami a dovozcami na posilnenie odbytu prostredníctvom lízingu. V reakcii na konkurenciu volia lízingové spoločnosti najčastejšie komoditnú či značkovú špecializáciu, snažia sa prenikať do regiónov a krátiť režijné náklady. Za najväčšiu výzvu pre európsky lízing sa pokladá masové využívanie elektronického obchodu. Za najväčšie nebezpečenstvo pre ďalší rozvoj - možná zmena daňových podmienok (vrátane krátenia niektorých daňových a investičných stimulov). Je na svete aj návrh skupiny medzinárodných účtovných expertov G4+1 o účtovaní v lízingu nie o lízovanom majetku, ale o záväzkoch a pohľadávkach. Jeho prijatie a realizácia by znamenala radikálnu zmenu metodiky účtovania lízingu a výrazne by znížila atraktivitu lízingu. Priblížila by jeho účtovnú a daňovú podstatu režimu úverov a priniesla by pre lízingové spoločnosti podstatné náklady. Podľa britskej lízingovej asociácie (FLA) by len jednorazové náklady britských lízingových spoločností pri zavedení tejto zmeny na preškolenie zamestnancov, na zmeny v marketingu a na úpravy softvéru presiahli 200 mil. GBP (zhruba 14 400 mil. Sk).

Zatiaľ však signály z jednotlivých lízingových trhov svedčia o tom, že v priaznivých makroekonomických podmienkach dochádza aj v tomto roku k ďalšiemu rastu európskeho lízingu. Príliš sa nemení ani jeho komoditné zameranie, ani sektorálne smerovanie. Prehlbujú sa aj globalizačné a ďalšie vývojové tendencie z minulých rokov. Lízing aj tohto roku potvrdí svoju úlohu, ktorú už desaťročia hrá v európskych trhových ekonomikách.

Autor pôsobí v Asociácii lízingových spoločností ČR.


 • Tlačiť
 • 0

Rubrika Samostatné sekcie/financie

Diskusia (0 reakcií)

Nájdi vydanie

Výhody pre predplatiteľov TRENDU

 1. Zľavy

 2. Online služby

 3. TREND do tabletu

  • Aktuálny TREND aj archívne vydania na stiahnutie do aplikácií pre iOS/Android
 4. Ďalšie výhody

  • Doručenie do piatku vo Vašej schránke
  • Kedykoľvek si môžete zmeniť doručovaciu adresu
  • Kedykoľvek môžete prerušiť predplatné na ľubovoľný čas a neskôr si ho obnoviť

Všeobecné obchodné podmienky pre predplatné
Kontakt:
(02) 3215 3121-2, trendpredplatne@newsandmedia.sk

Darovací list na stiahnutie

Knihy a digitálne médiá

Tituly v našej ponuke máme na sklade a predplatitelia TRENDU si ich môžu objednať so zľavou. Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10 až 20-percentnú zľavu.

Prečo Dobré zmluvy

Naozaj sa dá spoľahnúť na vzory zadarmo stiahnuté z webu? Neznámeho pôvodu a niekoľko rokov staré? Dobré zmluvy prinášajú viac ako 150 aktuálnych vzorových dokumentov. Všetky sú overené advokátskou kanceláriou:

Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10-percentnú zľavu. Pozrite si aj dokumenty na bezplatné stiahnutie.

Daňové vzory a judikáty

Daňové vzory obsahujú vzory 60 najčastejšie používaných dokumentov v daňovom konaní (komunikácii s daňovými úradmi), Daňové judikáty 40 reálnych judikátov z daňového práva s odborným komentárom. Vychádzajú z praxe skúseného daňového právnika - ich autorom je advokát JUDr. Patrik Benčík, ktorý má za sebou viac ako 100 daňových súdnych sporov. Niekoľko rokov pracoval ako právnik na vtedajšom Daňovom riaditeľstve SR, je autorom a spoluautorom viacerých odborných publikácií z oblasti daňového práva.