Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Mobilní operátori ponúknu bankové služby aj na SIM karte

04.10.2000, 08:00 | JANA KOVÁČOVÁ

 • Tlačiť
 • 0

Viaceré banky umožňujú svojim klientom prístup k ich peniazom v banke cez mobilný telefón. Prvou bola Poštová banka, ktorá v prvom polroku 1998 ponúkla možnosť záujemcom komunikovať s účtom v tomto peňažnom ústave prostredníctvom štandardného GSM telefónu. Novinkou rozširujúcou paletu bankových služieb je Mobil Internet, ktorý na trh v auguste priniesol v štyroch úrovniach Euro Tel Bratislava, a.s. Na finančné transakcie môžu banky využiť jeho druhý stupeň pracujúci s technológiou SIM Toolkit. Jeho obchodné meno je Mobil Banking.

SMS verzus WAP

Tento systém pracuje na báze SMS správ. Približuje sa k technológii WAP (Wireless Application Protocol) umožňujúcej zobraziť internetové stránky na displeji mobilného telefónu. Na rozdiel od prvej úrovne Mobil Internetu, v ktorej sa zasielajú SMS správy na konkrétne telefónne čísla s presným zápisom označujúcim vybranú službu, realizuje Mobil Banking operácie pomocou jednoduchého menu.

Technológia SIM Toolkit umožňuje uložiť vopred zadefinovanú bankovú aplikáciu priamo na SIM kartu, čím sa bežné menu druhého stupňa Mobil Internetu rozšíri o bankové služby. Na rozdiel od internetu v telefóne (WAP) poskytuje Mobil Banking zatiaľ obmedzený okruh služieb.

Pomocou mobilného telefónu a SIM karty môže klient uskutočňovať bežné bankové operácie bez toho, aby chodil do banky, mal internet alebo telefonoval operátorke. Postačí mu mobilný telefón podporujúci technológiu SIM Toolkit. Prostredníctvom nej má možnosť zistiť informácie o zostatkoch a pohyboch na účte, zadávať príkazy na úhradu, získavať informácie o kurzoch alebo úrokových sadzbách. Postupným potvrdzovaním položiek v menu užívateľ zostaví požiadavku. Pomocou SMS správy dokáže banka 24 hodín denne odpovedať späť na mobilný telefón.

Bezpečnosť prenosu dát je zaistená šifrovaním. Každá SIM karta má vlastné šifrovacie kľúče. Proti neoprávnenému zásahu je používanie telefónu zabezpečené kódovaním.

Tatra banka v sklze

"Tatra banka je jediná banka, ktorá tento typ služby ponúkne už v septembri," tvrdí jej internetová stránka. Tento zámer avizovala aj mohutná reklamná kampaň banky. Operátori hlasovej služby Dialog však informujú, že SIM karty budú k dispozícii až v priebehu októbra. V septembri banka umožňovala iba podávať žiadosť o SIM kartu tým klientom, ktorí majú v banke bežný účet.

Na sprístupnení tejto služby pre klientov prvej internetovej banky Eliot sa podľa slov členky Eliot tímu Natálie Major pracuje. Jedna SIM karta umožní manipuláciu s jedným účtom. Klient môže prostredníctvom služby Dialog, Internet Banking alebo tiež osobne v pobočke Tatra banky požiadať o SIM kartu. Vyzdvihnúť si ju bude môcť na pošte alebo osobne na pobočke.

EuroTel spolupracuje pri príprave Mobil Bankingu aj s ďalšími peňažnými ústavmi. Aj Globtel pripravuje podobnú službu. V jeho prípade by však SIM karta mala obsahovať databázu viacerých bánk. Službu Mobil Banking s jedným alebo druhým operátorom pripravuje Všeobecná úverová banka, Istrobanka, Poštová banka a Československá obchodná banka.

Iné uprednostňujú prepracovanejší WAP Banking, ktorý však podporuje podstatne menej mobilných telefónov. "Pri akejkoľvek zmene ponuky služieb pri Mobil Bankingu je totiž potrebné prekonfigurovať SIM karty a maximálnych 180 znakov v jednej SMS správe neumožňuje prezeranie väčších databáz," komentoval generálny riaditeľ divízie informačných systémov Prvej komunálnej banky Štefan Cingel. Mobil Banking neplánuje v blízkom čase spustiť ani Slovenská sporiteľňa, Poľnobanka či Ľudová banka.

 • Tlačiť
 • 0

Rubrika Samostatné sekcie/financie

Diskusia (0 reakcií)

Nájdi vydanie

Výhody pre predplatiteľov TRENDU

 1. Zľavy

 2. Online služby

 3. TREND do tabletu

  • Aktuálny TREND aj archívne vydania na stiahnutie do aplikácií pre iOS/Android
 4. Ďalšie výhody

  • Doručenie do piatku vo Vašej schránke
  • Kedykoľvek si môžete zmeniť doručovaciu adresu
  • Kedykoľvek môžete prerušiť predplatné na ľubovoľný čas a neskôr si ho obnoviť

Všeobecné obchodné podmienky pre predplatné
Kontakt:
(02) 3215 3121-2, trendpredplatne@newsandmedia.sk

Darovací list na stiahnutie

Knihy a digitálne médiá

Tituly v našej ponuke máme na sklade a predplatitelia TRENDU si ich môžu objednať so zľavou. Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10 až 20-percentnú zľavu.

Prečo Dobré zmluvy

Naozaj sa dá spoľahnúť na vzory zadarmo stiahnuté z webu? Neznámeho pôvodu a niekoľko rokov staré? Dobré zmluvy prinášajú viac ako 150 aktuálnych vzorových dokumentov. Všetky sú overené advokátskou kanceláriou:

Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10-percentnú zľavu. Pozrite si aj dokumenty na bezplatné stiahnutie.

Daňové vzory a judikáty

Daňové vzory obsahujú vzory 60 najčastejšie používaných dokumentov v daňovom konaní (komunikácii s daňovými úradmi), Daňové judikáty 40 reálnych judikátov z daňového práva s odborným komentárom. Vychádzajú z praxe skúseného daňového právnika - ich autorom je advokát JUDr. Patrik Benčík, ktorý má za sebou viac ako 100 daňových súdnych sporov. Niekoľko rokov pracoval ako právnik na vtedajšom Daňovom riaditeľstve SR, je autorom a spoluautorom viacerých odborných publikácií z oblasti daňového práva.