Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Nad projektom brnianskej Lachemy visí otáznik

28.10.1998, 09:00 | IVO SKOUMAL

 • Tlačiť
 • 0

Rubrika

Firmy vo svete

Nad predajom Lachemy, a.s., Brno, ktorá podľa odborníkov patrí k pokladom českého farmaceutického priemyslu, sa vznášajú otázniky. Táto spoločnosť sa nachádza sa v rukách a.s. Chemapol Group Praha, ktorá sa dostala do vážnej krízy. V polovici októbra tohto roku bolo zastavené výberové konanie na akcie spoločnosti Lachema, ktoré sú vo vlastníctve spoločnosti Chemapol. Zmenila sa aj akcionárska štruktúra a Chemapol Group má v súčasnosti vo vlastníctve iba 27 % akcií firmy Lachema. Pokiaľ ide o predaj, podľa súčasného vedenia brnianskej firmy všetko je v rukách akcionárov. Niektorí členovia predstavenstva spoločnosti Lachema figurujú ako akcionári firmy Proventa, a.s., Praha, ktorú v uplynulých dňoch autor reštrukturalizácie spoločnosti Chemapol Hugo Michael Sekyra obvinil, že odčerpala z dcérskej spoločnosti skupiny Chemapol AliaChem 1,25 mld. Kč.

Obvinenie z tunelovania však šéf Chemapolu Václav Junek jednoznačne odmietol. Podľa neho H. M. Sekyru najal Chemapol preto, aby pomohol zachrániť český chemický priemysel. Krátko po tom, čo česká súkromná televízia Nova priniesla informácie o tom, že Proventa, firma štyroch manažérov Chemapolu, odčerpala z AliaChemu 1,25 mld. Kč, sa V. Junek vyjadril k obvineniu. Konštatoval, že uvádzané informácie sú nepravdivé, nepresné a tendenčne použité a znevažujú meno firmy Chemapol Group. "Cieľom spoločnosti Chemapol Group je vytvorenie z jej chemických akvizícií silnú konkurencieschopnú spoločnosť, ktorá sa postupom času stane zaujímavým subjektom záujmu zahraničných a tuzemských investorov," uvádza sa vo vyhlásení predstavenstva spoločnosti Chemapol Group, ktoré zverejnili v polovici októbra.

Pozorovatelia poukazujú na to, že o brniansku Lachemu sa zaujíma i chorvátska spoločnosť Pliva, ako aj gigant na svetovom trhu liečiv koncern Glaxo-Welcome.

 • Tlačiť
 • 0

Rubrika Firmy vo svete

Diskusia (0 reakcií)

Nájdi vydanie

Výhody pre predplatiteľov TRENDU

 1. Zľavy

 2. Online služby

 3. TREND do tabletu

  • Aktuálny TREND aj archívne vydania na stiahnutie do aplikácií pre iOS/Android
 4. Ďalšie výhody

  • Doručenie do piatku vo Vašej schránke
  • Kedykoľvek si môžete zmeniť doručovaciu adresu
  • Kedykoľvek môžete prerušiť predplatné na ľubovoľný čas a neskôr si ho obnoviť

Všeobecné obchodné podmienky pre predplatné
Kontakt:
(02) 3215 3121-2, trendpredplatne@newsandmedia.sk

Darovací list na stiahnutie

Knihy a digitálne médiá

Tituly v našej ponuke máme na sklade a predplatitelia TRENDU si ich môžu objednať so zľavou. Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10 až 20-percentnú zľavu.

Prečo Dobré zmluvy

Naozaj sa dá spoľahnúť na vzory zadarmo stiahnuté z webu? Neznámeho pôvodu a niekoľko rokov staré? Dobré zmluvy prinášajú viac ako 150 aktuálnych vzorových dokumentov. Všetky sú overené advokátskou kanceláriou:

Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10-percentnú zľavu. Pozrite si aj dokumenty na bezplatné stiahnutie.

Daňové vzory a judikáty

Daňové vzory obsahujú vzory 60 najčastejšie používaných dokumentov v daňovom konaní (komunikácii s daňovými úradmi), Daňové judikáty 40 reálnych judikátov z daňového práva s odborným komentárom. Vychádzajú z praxe skúseného daňového právnika - ich autorom je advokát JUDr. Patrik Benčík, ktorý má za sebou viac ako 100 daňových súdnych sporov. Niekoľko rokov pracoval ako právnik na vtedajšom Daňovom riaditeľstve SR, je autorom a spoluautorom viacerých odborných publikácií z oblasti daňového práva.