Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Po ázijskej búrke sa vlani na banky usmialo slnko

04.10.2000, 08:00 | Pavol Suďa | © 2000 News and Media Holding

 • Tlačiť
 • 0

Svetové bankovníctvo má za sebou najúspešnejší rok končiaceho sa desaťročia. Vlaňajšok bol podľa väčšiny štatistických údajov rekordným. Najvyššiu hodnotu za ostatných desať rokov zaznamenal podiel úhrnného vlastného kapitálu na celkových aktívach bánk (4,86 %), čo "indikuje zlepšovanie zdravotného stavu bankového sektora", napísal americký odborný magazín The Banker, ktorý v júlovom čísle priniesol nový rebríček Top 1000 najväčších bánk sveta podľa výšky vlastného kapitálu (Tier I Capital).

Aj tradičné ukazovatele výkonnosti peňažných ústavov vyleteli v roku 1999 na rekordnú hodnotu desaťročia. Priemerná rentabilita vlastného kapitálu (ROE - podiel hrubého zisku na vlastnom imaní) vystúpila na 17,35 %. Priemerná rentabilita aktív (ROA - podiel hrubého zisku na aktívach) poskočila na 0,84 %.

V predchádzajúcom roku zaznamenali oba ukazovatele rentability najnižšiu úroveň za ostatných desať rokov. Rok 1998 bol pre bankový sektor kritickým. Ázijská kríza sa podpísala pod prepad zisku predovšetkým japonských bánk. Ich celková strata sa vtedy vyšplhala na 58 miliárd dolárov (2,9 bilióna korún). Lanský rebríček desiatich najstratovejších bánk zostavovaný podľa údajov za fiškálny rok 1998/1999 obsadili výlučne bankové domy z krajiny vychádzajúceho slnka s úhrnnou stratou bezmála 48 mld. USD.

V tomto roku rebríček hanby zapratali peňažné ústavy z juhovýchodnej Ázie. Celková strata najhoršej desiatky však dosiahla len 13 miliárd dolárov. O to vyšší mohol byť hrubý zisk celej tisícky kapitálovo najlepšie vybavených bánk, ktorej hospodárske výsledky každoročne zverejňuje The Banker. Ich zisk pred zdanením sa medziročne zvýšil o viac ako tri štvrtiny, keď vlani presiahol 300 miliárd dolárov.

Úhrnný hrubý zisk prvej tisícky svetových bánk pritom v priebehu 90. rokov nevybočil z pásma 100 až 200 mld. USD. O hospodársky nadpriemerne úspešný rok sa pričinila hlavne pokračujúca konjunktúra v USA, ako aj zotavovanie ázijských, latinskoamerických, ale i ruských peňažných ústavov z kríz v rokoch 1997 a 1998.

Citigroup opäť najziskovejšia

Prvá desiatka najziskovejších bánk sa na celkovom hospodárskom výsledku pred zdanením podieľala takmer štvrtinou. Len Citigroup, ktorá sa opäť umiestnila na ich čele, vykázala vlani hrubý zisk bezmála 16 miliárd dolárov. Je to 5,2 percenta agregátneho zisku najväčších bánk sveta v aktuálnom rebríčku Top 1000 podľa magazínu The Banker.

Aj v hlavnom rebríčku zostavovanom podľa výšky vlastného kapitálu sa na prvej priečke udržala americká finančná skupina Citigroup. Ani druhé a tretie miesto si nenechali vyfúknuť americká Bank of America (zmenila obchodný názov z BankAmerica Corp.) a britská HSBC Holdings. Napriek tomu sa rebríček zostavovaný na základe údajov za fiškálny rok 1999/2000 nezaobišiel bez zmien.

Japonské banky, ktoré v prvej polovici 90. rokov viedli svetové rebríčky, sa za pomoci masívnych štátnych finančných injekcií dostávajú postupne z krízy a zaznamenávajú oživenie. Do prvej desiatky sa dostali už štyri japonské banky, kým predvlani to boli iba dve.

Úhrnný vlastný kapitál prvej tisícky bankových domov medziročne stúpol o 6,5 % na 1,9 bi- lióna dolárov, čo je tiež najvyššia hodnota za ostatných desať rokov. Stabilný rast tohto ukazovateľa vystriedala v rokoch 1995 až 1997 stagnácia. Na sklonku 90. rokov sa však zlepšovanie kapitálovej vybavenosti opäť zdynamizovalo. Podiel prvej desiatky na kapitáli tisícky vlani zotrval na úrovni predchádzajúceho roka (15,7 %).

Deutsche Bank znovu najväčšia

Stúpol však podiel prvej desiatky na celkovom objeme aktív tisícky najväčších bánk sveta, a to o jeden percentný bod na viac ako 17 %. Je to výsledok pokračujúcej koncentrácie i návratu japonských peňažných ústavov na čelo rebríčka. Aktíva desiatich najväčších bánk v minulom roku stúpli o viac ako 11 percent na 6,3 bil. USD. Celkové aktíva tisícky sa pritom zvýšili iba o 3,5 % na 36,7 bil. USD.

Do čela rebríčka podľa výšky aktív sa predvlani dostala Deu- tsche Bank, ktorá kúpila americkú bankovú skupinu Bankers Trust. Aj v minulom roku si udržala prvenstvo s bilančnou sumou takmer 844 miliárd dolárov. Na druhé miesto postúpila Citigroup. Najväčší skok vpred v rebríčku podľa výšky aktív sa podaril parížskej BNP Paribas, tokijskej Fuji Bank a mníchovskej Hypo Vereinsbank.

Francúzska skupina vznikla vlani fúziou Banque Nationale de Paris (BNP) a Paribas. Keby sa BNP podarilo úspešne zrealizovať nepriateľskú ponuku na prevzatie v tom čase druhej najvýznamnejšej francúzskej banky Société Générale, zrejme by vznikol najväčší bankový ústav na svete s aktívami prevyšujúcimi jeden bilión dolárov.

Nemecká dvojka sa prepracovala do prvej desiatky z 25. miesta, a to vďaka zavŕšeniu fúzie mníchovských peňažných ústavov Bayerische Hypotheken- und Wechselbank a Bayerische Ve- reinsbank. Na jar ohlásila HypoVereinsbank zámer prevziať najväčšiu rakúsku banku Bank Austria. Tá sa po akvizícii s domácim Creditanstaltom dostala v roku 1997 do prvej stovky kapitálovo najlepšie vybavených bánk sveta.

Ak sa ich spojenie podarí zrea- lizovať, aktíva nového subjektu vystúpia k 650 miliardám dolárov, čo by ho zrejme vynieslo až do prvej päťky. Úspešná fúzia by Nem- com čiastočne zlepšila renomé naštrbené fiaskom plánov na spojenie Dresdner Bank s Deu- tsche Bank a neskôr s Commerzbank.

Japonci zatrasú rebríčkom

Japonský bankový sektor považuje magazín The Banker za preplnený. Logickým dôsledkom je pokračujúca koncentrácia, ktorá prehovorí do poradia v rebríčku najväčších bánk sveta po- dľa objemu aktív. V nasledujúcich mesiacoch by mali Dai-Ichi Kangyo Bank, Fuji Bank a Indrustrial Bank of Japan sformovať novú finančnú skupinu Mizuho Holdings. Súhrn ich aktív sa pohybuje okolo 1,4 bilióna dolárov. Sumitomo Bank sa mieni spojiť so Sakura Bank do apríla budúceho roka. Súčet aktív oboch bankových domov sa blíži k jednému biliónu dolárov.

V závere minulého roka oznámili zámer zlúčiť sa aj Sanwa Bank, Asahi Bank a Tokai Bank. V júni 2000 Asahi Bank vycúvala. Aktíva dvoch zostávajúcich subjektov predstavujú zhruba 700 miliárd dolárov. Ak sa spomenuté fúzie zavŕšia, všetky tri nové subjekty postúpia do prvej päťky. V nej by sa mala ocitnúť aj Mitsubishi Tokyo Financial Group s celkovým objemom aktív okolo 830 miliárd dolárov. Na jar budúceho roka ju plánujú vytvoriť Bank of Tokyo-Mitsubishi a Mitsubishi Trust & Banking. Môže sa teda stať, že v prvom poltucte budú štyri japonské bankové zoskupenia.

Maskovanie strát

Japonsko potrebuje kompaktnejšiu bankovú štruktúru, komentuje The Banker. Na miestne peňažné ústavy totiž tlačí zahraničná konkurencia, ako aj domáci rivali z nebankovej finančnej sféry. Pozitívne efekty bankových fúzií sa však prejavia až o niekoľko rokov.

Vykázané zisky bánk za uplynulý fiškálny rok končiaci sa 31. marcom 2000 označil The Banker za "viac ako iluzórne". Japonské peňažné ústavy dospeli k záveru, že dosiaľ uplatňovali príliš tvrdú politiku odpisovania nevýnosových aktív. Preto zredukovali tvorbu opravných položiek a vykázali opticky priaznivejší hospodársky výsledok.

Objem ich neproduktívnych pohľadávok sa podľa oficiálnych údajov pohybuje ešte okolo 175 miliárd dolárov (8,7 bil. Sk), čo je približne päť percent úverov v prípade mestských a približne 15 percent úverov v prípade trustových bánk. Podľa magazínu The Banker sa japonské banky budú s týmto dedičstvom vyrovnávať ešte ďalších päť rokov.

Obrovské bremeno neproduktívnych úverov vznikalo v druhej polovici 80. rokov počas takzvanej bublinovej ekonomiky. Zábezpekou kolaterálnych úverov bola v tom čase hlavne pôda, ktorej cena sa v polovici 90. rokov zrútila. Odvtedy neustále klesá objem bankových úverov i vkladov. Banky sa však z krízy zrejme nepoučili, pretože naďalej na zabezpečenie nových pôžičiek využívajú pôdu, ktorej cena neustále klesá.

 • Tlačiť
 • 0

Rubrika Samostatné sekcie/financie

Diskusia (0 reakcií)

Nájdi vydanie

Výhody pre predplatiteľov TRENDU

 1. Zľavy

 2. Online služby

 3. TREND do tabletu

  • Aktuálny TREND aj archívne vydania na stiahnutie do aplikácií pre iOS/Android
 4. Ďalšie výhody

  • Doručenie do piatku vo Vašej schránke
  • Kedykoľvek si môžete zmeniť doručovaciu adresu
  • Kedykoľvek môžete prerušiť predplatné na ľubovoľný čas a neskôr si ho obnoviť

Všeobecné obchodné podmienky pre predplatné
Kontakt:
(02) 3215 3121-2, trendpredplatne@newsandmedia.sk

Darovací list na stiahnutie

Knihy a digitálne médiá

Tituly v našej ponuke máme na sklade a predplatitelia TRENDU si ich môžu objednať so zľavou. Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10 až 20-percentnú zľavu.

Prečo Dobré zmluvy

Naozaj sa dá spoľahnúť na vzory zadarmo stiahnuté z webu? Neznámeho pôvodu a niekoľko rokov staré? Dobré zmluvy prinášajú viac ako 150 aktuálnych vzorových dokumentov. Všetky sú overené advokátskou kanceláriou:

Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10-percentnú zľavu. Pozrite si aj dokumenty na bezplatné stiahnutie.

Daňové vzory a judikáty

Daňové vzory obsahujú vzory 60 najčastejšie používaných dokumentov v daňovom konaní (komunikácii s daňovými úradmi), Daňové judikáty 40 reálnych judikátov z daňového práva s odborným komentárom. Vychádzajú z praxe skúseného daňového právnika - ich autorom je advokát JUDr. Patrik Benčík, ktorý má za sebou viac ako 100 daňových súdnych sporov. Niekoľko rokov pracoval ako právnik na vtedajšom Daňovom riaditeľstve SR, je autorom a spoluautorom viacerých odborných publikácií z oblasti daňového práva.