Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Privatizácia bánk kontrolovaných štátom sa dostáva do záverečnej fázy

04.10.2000, 08:00 | Ján Kovalčík

 • Tlačiť
 • 0

Vláda SR sa v súčasnosti pokúša nájsť strategického investora pre štyri banky, ktorých väčšinovým vlastníkom je štát. Najrýchlejšie by sa mali predať Investičná a rozvojová banka i trpaslík medzi peňažnými ústavmi v SR - Banka Slovakia. Záujemcovia o každú z nich majú od leta k dispozícii informačné memorandá a po prejavení predbežného záujmu mohli koncom septembra začať takzvanú due diligence, teda hĺbkovú kontrolu.

Len minimálny záujem sa dal očakávať v prípade Banky Slovakia. Najmenšia zo slovenských bánk a posledná so sídlom v Banskej Bystrici toho za štyri roky činnosti veľa neukázala. Na rozdiel od niektorých iných malých bánk však ani nestihla prehospodáriť väčšinu vlastného kapitálu. Okrem neho a bankovej licencie však má máločo, čo by mohlo osloviť potenciálneho investora.

Iba o málo lepšie je na tom Investičná a rozvojová banka (IRB). Tri roky agónie znamenali pre kedysi tretiu najväčšiu slovenskú banku stratu pozície na trhu. Prišla o podstatnú časť klientov i najlepších pracovníkov. Aj po očistení a masívnej rekapitalizácii zo štátnych peňazí naďalej produkuje stratu, hoci čoraz nižšiu. Na prinavrátenie dôvery klientov a presadenie sa na už konkurenčnejšom trhu potrebuje investora zvučného mena. Takí sa však do IRB netlačia.

V oboch bankách pristúpili štátni akcionári na predĺženie lehôt na prejavenie záujmu, dúfajúc, že sa do tendrov prihlásia viacerí záujemcovia. Či to prinesie želaný výsledok, ukážu už najbližšie týždne, keď majú záujemcovia v oboch prípadoch predložiť záväzné ponuky.

O podstatne viac ide v ďalšom tendri, z ktorého vzíde nový majoritný vlastník Slovenskej sporiteľne. Najväčšia slovenská banka si doteraz udržiava vyše 22-percentný podiel na aktívach bankového sektora, pričom disponuje až 28 percentami vkladov klientov. Do jej predprivatizačného očistenia a rekapitalizácie investovala vláda vyše 36 miliárd korún, z ktorých podstatnú časť by rada získala späť predajom akcií tohto peňažného ústavu.

Sporiteľňu získajú Rakúšania alebo Taliani

Ani predaj slovenskej banky číslo jeden podľa očakávania nevzbudil vážny záujem globálnych bánk. Rozhodne sa teda medzi tromi regionálnymi hráčmi, ktorými sú podľa neoficiálnych informácií UniCredito Italiano a dva najväčšie rakúske ústavy - Bank Austria a Erste Bank. Všetko spoločnosti s veľkými plánmi v stredo- a východoeurópskom priestore.

Taliani len v máji tohto roka získali väčšinový balík v Poľnobanke, o ktorého získanie sa snažili už dlhšie ako vlastníci 15-percentného podielu. Jej výkonný šéf Alessandro Profumo však pri prvej príležitosti vyhlásil, že so štvorpencentným trhovým podielom Poľnobanky sa neuspokojí. Aj na Slovensku chce byť ambiciózna milánska skupina v prvej trojke.

UniCredito vzniklo len pred pár rokmi spojením niekoľkých severotalianskych bánk a pred rokom naštartovalo odvážnu expanziu v postsocialistických štátoch. Na prahu tohto roka získalo najväčšiu poľskú banku Bank Pekao, s ktorou sa vzápätí uchádza o Litovskú poľnohospodársku banku, ktorá je na lokálnom trhu trojkou. Milánska skupina na jar kúpila tiež chorvátsku trojku Splitska banka a v lete najväčší bulharský peňažný ústav - Bulbank. Poškuľovať začína aj po českej a.s. Komerční banka. Investičné príležitosti však skúma aj v ďalších krajinách cieľového teritória, ktoré siaha od stredomorských krajín severnej Afriky až k pobaltským štátom.

O niečo menšie územie, ale zato dlhodobo a systematicky pokrýva Bank Austria, ktorá pred tromi rokmi spojením s Creditanstaltom vytvorila jednu z najlepších sietí v strednej a východnej Európe. Ak sa uskutoční plánovaná fúzia s nemeckou dvojkou HypoVereinsbank, vznikne nová regionálna jednotka pod krídlami jedného z najväčších globálnych hráčov. Účasti v regióne má naďalej spravovať Bank Austria.

Akvizíciami chce expandovať aj najmenší hráč z trojice, ktorá sa dostala do užšieho zoznamu uchádzačov o Slovenskú sporiteľňu, rakúska Erste Bank. Desaťpercentný akcionár Istrobanky chcel ešte vlani zvýšiť svoj podiel v tejto inštitúcii. Po získaní Českej sporiteľne má však ambicióznejšie plány. Zjednodušene by sa dalo hovoriť o pláne na vybudovanie vedúcej retailovej banky na území bývalého Rakúsko-Uhorska.

VÚB na rade

Keďže okruh záujemcov o sporiteľňu a Všeobecnú úverovú banku je podobný, finančný poradca vlády - investičná banka J. P. Morgan súbežný predaj neodporučil. Sporiteľňa dostala prednosť. Rýchlosť ukončenia výberu jej partnera preto bude dvojnásobne dôležitá. Prípadné nedodržanie avizovaného termínu zverejnenia víťaza tendra totiž spôsobí aj zdržanie privatizácie VÚB. Z jej akcií vláda ešte tento rok predá zhruba pätinu medzinárodným finančným inštitúciám. Európska banka pre obnovu a rozvoj aj Medzinárodná finančná korporácia (IFC), člen skupiny Svetovej banky, v druhej polovici septembra uskutočnili due diligence a ich ponuky sa očakávajú v najbližších mesiacoch. Zostávajúci dvojtretinový balík akcií VÚB pôjde do súťaže až v budúcom roku. V optimálnom prípade by strategický investor mal byť známy ešte v prvom polroku 2001.

 • Tlačiť
 • 0

Rubrika Samostatné sekcie/financie

Diskusia (0 reakcií)

Nájdi vydanie

Výhody pre predplatiteľov TRENDU

 1. Zľavy

 2. Online služby

 3. TREND do tabletu

  • Aktuálny TREND aj archívne vydania na stiahnutie do aplikácií pre iOS/Android
 4. Ďalšie výhody

  • Doručenie do piatku vo Vašej schránke
  • Kedykoľvek si môžete zmeniť doručovaciu adresu
  • Kedykoľvek môžete prerušiť predplatné na ľubovoľný čas a neskôr si ho obnoviť

Všeobecné obchodné podmienky pre predplatné
Kontakt:
(02) 3215 3121-2, trendpredplatne@newsandmedia.sk

Darovací list na stiahnutie

Knihy a digitálne médiá

Tituly v našej ponuke máme na sklade a predplatitelia TRENDU si ich môžu objednať so zľavou. Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10 až 20-percentnú zľavu.

Prečo Dobré zmluvy

Naozaj sa dá spoľahnúť na vzory zadarmo stiahnuté z webu? Neznámeho pôvodu a niekoľko rokov staré? Dobré zmluvy prinášajú viac ako 150 aktuálnych vzorových dokumentov. Všetky sú overené advokátskou kanceláriou:

Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10-percentnú zľavu. Pozrite si aj dokumenty na bezplatné stiahnutie.

Daňové vzory a judikáty

Daňové vzory obsahujú vzory 60 najčastejšie používaných dokumentov v daňovom konaní (komunikácii s daňovými úradmi), Daňové judikáty 40 reálnych judikátov z daňového práva s odborným komentárom. Vychádzajú z praxe skúseného daňového právnika - ich autorom je advokát JUDr. Patrik Benčík, ktorý má za sebou viac ako 100 daňových súdnych sporov. Niekoľko rokov pracoval ako právnik na vtedajšom Daňovom riaditeľstve SR, je autorom a spoluautorom viacerých odborných publikácií z oblasti daňového práva.