Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Rast slovenského trhu podielových fondov sa zrýchľuje

04.10.2000, 08:00 | Za celý prvý polrok si spoločnos | ktoré predávali podielové listy | výrazne polepšili. V medziročnom

 • Tlačiť
 • 0

Správcovské spoločnosti predali na Slovensku v druhom štvrťroku podielové listy za viac ako 920 miliónov korún. V porovnaní s rovnakým obdobím minulého roka to je nárast o 151 percent. Pokračuje tak výrazný rast z prvých mesiacov tohto roka.

Za prvý štvrťrok vyzbierali spoločnosti 618 miliónov korún, čo bol medziročný nárast o 113 percent. Na trh medzitým vstúpila s troma fondmi ďalšia zahraničná spoločnosť - luxemburská World Investment Opportunities Funds SICAV (WIOF). Správcami fondov WIOF sú renomované svetové investičné spoločnosti. WIOF European Equity spravuje francúzska spoločnosť Paribas Asset Management, WIOF US Capital Growth Fund spravuje AIG Global Investment Corp. so sídlom v New Yorku a WIOF Global Equity spravuje spoločnosť AIG-Brandes - spoločný podnik AIG Global Investment a Brandes Investment Partners z amerického San Diega. Fondy WIOF sa začali predávať až v polovici mája, napriek tomu získali do konca júna získali vyše 14 miliónov korún. Tým dosiahli za druhý štvrťrok trhový podiel dve percentá.

Prvé miesto si na trhu stále drží Tatra Asset Management, správ. spol., a.s., Bratislava. Tá sa zlepšila o 85 percent a prekročila štvrťročnú hranicu pol miliardy korún. V porovnaní s predchádzajúcim štvrťrokom však zaznamenal len mierny rast predaj podielových listov druhej najväčšej slovenskej správcovskej spoločnosti Prvej penzijnej, správ. spol., a.s., Bratislava. Tá si polepšila o necelých osem percent. V porovnaní s druhým štvrťrokom 1999, keď predala podielové listy za 97 miliónov korún, je to však výrazný rast o 165 percent.

Nečakane silný prepad zaznamenala jediná spoločnosť - J&T Asset Management, správ. spol., a.s., Bratislava. Tá mala v prvom štvrťroku trhový podiel jedno percento, ktorý však klesol na 0,2 percenta. Predaj tejto spoločnosti klesol v porovnaní s prvým štvrťrokom o tri štvrtiny zo 7,4 na 1,9 milióna korún. Spoločnosť, ktorá na prelome rokov zmenila investičnú stratégiu a venuje sa náročným, ale perspektívnym zahraničným akciovým trhom, nezachytila nástup reklamných kampaní konkurentov a prílev jej podielnikov prakticky ustal.

Podiel zahraničných fondov na slovenskom trhu dosiahol v druhom štvrťroku 8,2 percenta. Nepotvrdili sa tak obavy niektorých odborníkov, že renomované zahraničné spoločnosti pritiahnu väčšinu slovenskej klientely. Na druhej strane však sklamali aj nie veľmi výrazné a rozsiahle reklamné kampane, podporujúce ich predaj. Od tých si odborníci sľubovali ešte výraznejšie povzbudenie celého trhu.

Za celý prvý polrok si spoločnosti, ktoré predávali podielové listy aj v minulom roku, výrazne polepšili. V medziročnom porovnaní stúpol predaj Prvej penzijnej o 170 percent, J&T o 100 percent a Tatra Asset o sedemdesiat percent. Celý trh aj s prispením dvoch zahraničných spoločností tak dvojnásobne vzrástol zo 721 miliónov na 1,5 miliardy korún. Podľa internetovej stránky Unie investičních společností ČR vydali české fondy za prvý polrok podielové listy za takmer 16 miliárd Kč (19,6 mld. Sk). V ČR však v tomto roku začali investori výrazne využívať aj spätný odkup podielových listov, keď za ne od investičných spoločností získali 9,7 mld. Kč (11,9 mld. Sk). Investičné spoločnosti tak vykázali takzvané čisté predaje vo výške približne 6,3 mld. Kč (7,7 mld. Sk).

Za celý polrok dosiahol trhový podiel Tatra Asset Managementu 58 percent, podiel Prvej penzijnej bol 32 percent a nemeckej spoločnosti Veritas osem percent. V priebehu leta pribudli na trh ďalšie spoločnosti - VÚB Asset Management, správ. spol., a.s., Bratislava a Istro Asset Management, správ. spol., a.s., Bratislava. Obe uviedli na trh po tri otvorené fondy. VÚB Asset v nich koncom septembra spravovala majetok v objeme takmer 275 miliónov korún. Istro Asset Management začal predaj listov až začiatkom septembra. V tlači sa navyše objavili inzeráty, v ktorých ďalšia luxemburská investičná spoločnosť hľadá predajcov svojich podielových listov.


 • Tlačiť
 • 0

Rubrika Samostatné sekcie/financie

Diskusia (0 reakcií)

Nájdi vydanie

Výhody pre predplatiteľov TRENDU

 1. Zľavy

 2. Online služby

 3. TREND do tabletu

  • Aktuálny TREND aj archívne vydania na stiahnutie do aplikácií pre iOS/Android
 4. Ďalšie výhody

  • Doručenie do piatku vo Vašej schránke
  • Kedykoľvek si môžete zmeniť doručovaciu adresu
  • Kedykoľvek môžete prerušiť predplatné na ľubovoľný čas a neskôr si ho obnoviť

Všeobecné obchodné podmienky pre predplatné
Kontakt:
(02) 3215 3121-2, trendpredplatne@newsandmedia.sk

Darovací list na stiahnutie

Knihy a digitálne médiá

Tituly v našej ponuke máme na sklade a predplatitelia TRENDU si ich môžu objednať so zľavou. Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10 až 20-percentnú zľavu.

Prečo Dobré zmluvy

Naozaj sa dá spoľahnúť na vzory zadarmo stiahnuté z webu? Neznámeho pôvodu a niekoľko rokov staré? Dobré zmluvy prinášajú viac ako 150 aktuálnych vzorových dokumentov. Všetky sú overené advokátskou kanceláriou:

Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10-percentnú zľavu. Pozrite si aj dokumenty na bezplatné stiahnutie.

Daňové vzory a judikáty

Daňové vzory obsahujú vzory 60 najčastejšie používaných dokumentov v daňovom konaní (komunikácii s daňovými úradmi), Daňové judikáty 40 reálnych judikátov z daňového práva s odborným komentárom. Vychádzajú z praxe skúseného daňového právnika - ich autorom je advokát JUDr. Patrik Benčík, ktorý má za sebou viac ako 100 daňových súdnych sporov. Niekoľko rokov pracoval ako právnik na vtedajšom Daňovom riaditeľstve SR, je autorom a spoluautorom viacerých odborných publikácií z oblasti daňového práva.