Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Rok 2000 prináša pozitívnu zmenu vo vývoji lízingového trhu na Slovensku

04.10.2000, 08:00 | Peter Apolen | © 2000 News and Media Holding

 • Tlačiť
 • 0

Útlm slovenského lízingového trhu, ktorý sa prejavil v roku 1998 a pretrvával aj vlani, sa v tomto roku zastavil. Podľa údajov z Asociácie leasingových spoločností (ALS) SR za prvý polrok 2000 vzrástol medziročne objem lízingových obchodov v nominálnych cenách o 13,4 %.

Slovenský lízingový trh zaznamenal najväčší nárast na prelome rokov 1996 a 1997. Od tohto obdobia objem obchodov klesá. Minuloročný pokles presiahol 16 percent. ,Aj keď pri zohľadnení inflácie ešte nemožno hovoriť o raste, došlo aspoň k zastaveniu negatívneho trendu," hovorí prezident ALS SR Miloš Randák. ,Som presvedčený, že objem lízingu bude ešte rásť."

MT: Lízing automobilov sa spamätúva

Najväčšou mierou k zmene vývoja trhu prispel lízing osobných a dodávkových automobilov. Už predtým zaujímal dominantné postavenie, ale jeho význam v prvých šiestich mesiacoch tohto roku ešte vzrástol. Stalo sa tak aj napriek tomu, že od 1. januára 1999 vstúpila do platnosti novela zákona o daniach z príjmov č. 286/1992 Zb., ktorá stanovuje maximálne odpisové limity na nákup a prenájom osobných automobilov. Pri nákupe dovoľuje odpočítať od daňového základu najviac 450-tis. Sk, pri prenájme 550-tis. Sk. Táto právna úprava sa pravdepodobne podpísala najvýraznejšie pod vlaňajší pokles lízingových obchodov.

Spolu s týmto opatrením spôsobila útlm aj znovuzavedená dovozná prirážka. Počet predaných automobilov, prevažne strednej triedy, sa znížil minulý rok o viac ako 12-tisíc, teda zhruba o 18 %, a objem lízingových obchodov klesol o 3,3 mld. Sk. Zdá sa, že v tomto roku sa lízingový trh pomaly vyrovnáva s novými podmienkami. Hoci v prvom polroku sa predalo v porovnaní s rovnakým obdobím minulého roku o ďalších 22,5 % automobilov menej a pravdepodobne tento vývoj bude pokračovať aj v druhej polovici roka, lízing osobných automobilov vzrástol v prvej polovici roka o pätinu. ,Lízing rastie na úkor predaja za hotovosť," vysvetľuje tento jav generálny tajomník ALS SR Marián Tibenský. Konkurenčný boj totiž núti lízingové spoločnosti ponúkať rôzne zvýhodnenia, pristupujú k akciám, ako je nulové zvýšenie, poistenie zadarmo a podobne. ,Lízingové spoločnosti sa prispôsobujú situácii a snažia sa kompenzovať dôsledky zavedenia limitov aj ponukou nových produktov," konštatuje M. Randák. Patrí medzi ne napríklad lízing ojazdených automobilov či lízing súkromným osobám.

Aj v dôsledku toho podiel lízingu poskytnutého súkromným osobám predstavoval v prvom polroku 28 % z celkového objemu lízingových obchodov. Aj keď sa tento podiel v minulosti nesledoval, odhaduje sa, že narastá. ,Pravda, takéto zvýhodnené ponuky nemôžu trvať dlho. Získavajú na nich zákazníci, ale pre lízingových hráčov je to ťažké obdobie," hodnotí situáciu M. Randák. Strategickou výhodou budúcnosti bude podľa neho schopnosť získať finančné zdroje za čo najvýhodnejších podmienok. Nemyslí si však, že musia byť vždy zo zahraničia, ktoré sú dosť rizikové vzhľadom na kurzové výkyvy.

MT: Očakávané zmeny v poradí firiem

Podiel lízingu ojazdených automobilov tvoril v prvom polroku t.r. 7,7 % z objemu lízingových obchodov všetkých automobilov. Ide väčšinou o autá, ktoré sú už vyradené z vozidlového parku firiem, ale stále majú svoju úžitkovú hodnotu. Stávajú sa opäť predmetom lízingu a záujem o ne prejavujú predovšetkým fyzické osoby.

Lizing ojazdených vozidiel je doménou amerického koncernu General Electric Capital, ktorý patrí k svetovej lízingovej špičke. V minulom roku vstúpil aj na slovenský trh a jeho pobočka GE Capital Leasing, a.s., Bratislava zaznamenala v uplynulom polroku medziročný nárast objemu lízingových obchodov a počtu uzavretých zmlúv 120 %. Podľa jej generálneho riaditeľa Martina Suchánka táto spoločnosť, ktorá je jednotkou pri lízingu ojazdených vozidiel vo viacerých európskych krajinách, má ambície stať sa prvou alebo druhou v tejto oblasti aj na Slovensku. ,Sme spoločnosť s najsilnejším kapitálovým zázemím v SR," zdôrazňuje M. Suchánek. Čelné miesto v prvej päťke zaujme táto spoločnosť aj podľa prezidenta lízingovej asociácie M. Randáka, ktorý je zároveň generálnym riaditeľom konkurenčnej B.O.F., a.s., Bratislava.

Udalosťou, ktorá tiež zamieša poradie v rebríčku lízingových spoločností, je fúzia v minulom roku prvého Škofinu Bratislava, s.r.o., Bratislava a SK Auto Leasing, s.r.o., Bratislava, ktorý vlani skončil šiesty. Fúziou sa odstráni konkurenčný vzťah spoločnosti s rovnakým vlastníkom, ktoré poskytujú lízing automobilov koncernu Volkswagen. Novovzniknutá spoločnosť Volkswagen Finančné služby Slovensko, s.r.o., Bratislava tak dosiahne úhrnný podiel na trhu takmer 30 % a pri lízingu osobných a úžitkových automobilov až 39 %. Značne za ňou by podľa minuloročných výsledkov nasledoval CAC Leasing Slovakia, a.s., Bratislava s trinástimi percentami. Dominantný subjekt na trhu osobných automobilov, ktorý fúziou vznikne, môže byť synergickým efektom po zlúčení ešte posilnený.

MT: Predpokladom je rast investícií

Podľa odborníkov z ASR SR aj v prípade nárastu celkového objemu lízingových obchodov nepredpokladá sa ďalšie zvyšovanie podielu lízingu osobných a úžitkových automobilov. Rozvíjať by sa mal najmä lízing strojných zariadení a výrobných technológií, ktorý zatiaľ tvorí necelých 14·z trhu a jeho objem sa v prvom polroku znížil. Podiel lízingu kancelárskej a výpočtovej techniky síce vzrástol, je však naďalej zanedbateľný. Významne sa na lízingových obchodoch - na druhom mieste po osobných automobiloch - podieľa lízing nákladných vozidiel, prívesov, autobusov a traktorov. Je to takmer 18 %. Rozvoj týchto druhov lízingu podmieňuje zmena celkovej ekonomickej klímy a investičnej aktivity. Je tiež dokázaná úzka súvislosť medzi vývojom lízingového trhu a rozvojom malých a stredných podnikov.

MT: Nulový lízing nehnuteľností

Lízing nehnuteľností zostáva pre slovenský trh akousi popoluškou. Kým v európskych krajinách sa na lízingových obchodoch podieľa približne pätnástimi percentami, v Českej republike to bolo vlani desať percent, na Slovensku bol tento podiel takmer nulový. Podporiť tento druh lízingu mala nová danová úprava, ktorá vstúpila do platnosti 1. januára tohto roku. Umožňuje použiť na daňové účely aj zrýchlené lízingové odpisy. Doba amortizácie nehnuteľného majetku sa tým skracuje zo 40 na 20 rokov. ,Niekoľko rokov sme bojovali za to, aby boli zrovnoprávnené metódy odpisovania hnuteľného a nehnuteľného majetku. Trh však na to nereagoval," tvrdí M. Tibenský. Rozvoj lízingu brzdí podľa predstaviteľov asociácie aj dvojité zdanenie daňou z prevodu nehnuteľností. Prvýkrát sa uhrádza pri nákupe nehnuteľnosti prenajímateľom - lízingovou spoločnosťou a druhýkrát pri prevode na nadobúdateľa po skončení lízingu. ,Zmene tohto systému sa po predbežných rokovaniach zástupcovia ministerstva neubránia," hovorí M. Randák. Podľa neho môže štát len získať. Ak je súčasný odvod dane z prevodu nehnuteľností predaných na lízing nula, po akejkoľvek úprave sa môže len zvýšiť.

 • Tlačiť
 • 0

Rubrika Samostatné sekcie/financie

Diskusia (0 reakcií)

Nájdi vydanie

Výhody pre predplatiteľov TRENDU

 1. Zľavy

 2. Online služby

 3. TREND do tabletu

  • Aktuálny TREND aj archívne vydania na stiahnutie do aplikácií pre iOS/Android
 4. Ďalšie výhody

  • Doručenie do piatku vo Vašej schránke
  • Kedykoľvek si môžete zmeniť doručovaciu adresu
  • Kedykoľvek môžete prerušiť predplatné na ľubovoľný čas a neskôr si ho obnoviť

Všeobecné obchodné podmienky pre predplatné
Kontakt:
(02) 3215 3121-2, trendpredplatne@newsandmedia.sk

Darovací list na stiahnutie

Knihy a digitálne médiá

Tituly v našej ponuke máme na sklade a predplatitelia TRENDU si ich môžu objednať so zľavou. Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10 až 20-percentnú zľavu.

Prečo Dobré zmluvy

Naozaj sa dá spoľahnúť na vzory zadarmo stiahnuté z webu? Neznámeho pôvodu a niekoľko rokov staré? Dobré zmluvy prinášajú viac ako 150 aktuálnych vzorových dokumentov. Všetky sú overené advokátskou kanceláriou:

Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10-percentnú zľavu. Pozrite si aj dokumenty na bezplatné stiahnutie.

Daňové vzory a judikáty

Daňové vzory obsahujú vzory 60 najčastejšie používaných dokumentov v daňovom konaní (komunikácii s daňovými úradmi), Daňové judikáty 40 reálnych judikátov z daňového práva s odborným komentárom. Vychádzajú z praxe skúseného daňového právnika - ich autorom je advokát JUDr. Patrik Benčík, ktorý má za sebou viac ako 100 daňových súdnych sporov. Niekoľko rokov pracoval ako právnik na vtedajšom Daňovom riaditeľstve SR, je autorom a spoluautorom viacerých odborných publikácií z oblasti daňového práva.