Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Slovenský bankový sektor podstupuje na konci milénia liečebnú kúru

04.10.2000, 08:00 | Ján Kovalčík

 • Tlačiť
 • 0

V znamení zásadnej konsolidácie bankového sektora sa nesie posledný rok druhého tisícročia v slovenskom finančníctve. Slovenskí vlastníci bánk - štátni i súkromní -- sa ocitli v slepej uličke. Bez potrebného know-how a často s úplne scestnou predstavou o riadení peňažného ústavu doviedli viaceré banky na pokraj kolapsu. Slovensku vyslúžili nálepku krajiny s jedným z najzraniteľnejších bankových systémov v Európe.

Takéto označenie by už čoskoro nemalo platiť. Štyri z piatich najviac ohrozených malých bánk už skrachovali a nemôžu ďalej deformovať trh ako donedávna, keď lákali vkladateľov ponukou najvyšších úrokov a najrôznejších výhier.

Ešte významnejšie je však očistenie veľkých bánk, ktorých nekryté straty ešte pred rokom dosahovali desiatky miliárd korún. Masívna pomoc štátu prišla v hodine dvanástej. Aby sa už nikdy nemusela opakovať, mali by peňažné ústavy z rúk štátu čoskoro prejsť do rúk zahraničných investorov. Po Prvej komunálnej banke a Poľnobanke by tak strategických partnerov mali v najbližších mesiacoch získať Investičná a rozvojová banka, Banka Slovakia a hlavne najväčší domáci peňažný ústav - Slovenská sporiteľňa.

V prvej polovici budúceho roka by mal investor zvučného mena vstúpiť aj do Všeobecnej úverovej banky a ako posledná zrejme príde na rad Poštová banka. Ak pred rokom banky pod zahraničnou kontrolou disponovali na Slovensku menej ako 30 percentami aktív bankového sektora, o rok by mali ovládať už okolo 90 percent trhu.

Po očistení a úspešnej privatizácii najväčších bánk už nebude dôvod, aby ceny za bankové služby boli ďalej deformované nákladmi na reštrukturalizáciu. Skúsení zahraniční majitelia nemajú vo zvyku poskytovať veľa nenávratných úverov. Privatizácia bánk je teda zlou správou pre špekulantov, ktorí si na Slovensku zvykli v bankách požičať a nevrátiť. Je však naopak dobrou správou pre všetkých poctivých klientov, ktorí dosiaľ vyššími cenami za bankové služby chtiac-nechtiac pomáhali zle riadeným slovenským bankám aspoň čiastočne hojiť straty zo zlých obchodov.


 • Tlačiť
 • 0

Rubrika Samostatné sekcie/financie

Diskusia (0 reakcií)

Nájdi vydanie

Výhody pre predplatiteľov TRENDU

 1. Zľavy

 2. Online služby

 3. TREND do tabletu

  • Aktuálny TREND aj archívne vydania na stiahnutie do aplikácií pre iOS/Android
 4. Ďalšie výhody

  • Doručenie do piatku vo Vašej schránke
  • Kedykoľvek si môžete zmeniť doručovaciu adresu
  • Kedykoľvek môžete prerušiť predplatné na ľubovoľný čas a neskôr si ho obnoviť

Všeobecné obchodné podmienky pre predplatné
Kontakt:
(02) 3215 3121-2, trendpredplatne@newsandmedia.sk

Darovací list na stiahnutie

Knihy a digitálne médiá

Tituly v našej ponuke máme na sklade a predplatitelia TRENDU si ich môžu objednať so zľavou. Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10 až 20-percentnú zľavu.

Prečo Dobré zmluvy

Naozaj sa dá spoľahnúť na vzory zadarmo stiahnuté z webu? Neznámeho pôvodu a niekoľko rokov staré? Dobré zmluvy prinášajú viac ako 150 aktuálnych vzorových dokumentov. Všetky sú overené advokátskou kanceláriou:

Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10-percentnú zľavu. Pozrite si aj dokumenty na bezplatné stiahnutie.

Daňové vzory a judikáty

Daňové vzory obsahujú vzory 60 najčastejšie používaných dokumentov v daňovom konaní (komunikácii s daňovými úradmi), Daňové judikáty 40 reálnych judikátov z daňového práva s odborným komentárom. Vychádzajú z praxe skúseného daňového právnika - ich autorom je advokát JUDr. Patrik Benčík, ktorý má za sebou viac ako 100 daňových súdnych sporov. Niekoľko rokov pracoval ako právnik na vtedajšom Daňovom riaditeľstve SR, je autorom a spoluautorom viacerých odborných publikácií z oblasti daňového práva.