Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Štátnu podporu si rozdelia stavebné sporiteľne a hypotekárne banky

04.10.2000, 08:00 | Pavol Suďa | © 2000 News and Media Holding

 • Tlačiť
 • 0

Trhové podiely Prvej stavebnej sporiteľne (PSS) na všetkých relevantných hospodárskych parametroch dlhodobo oscilujú okolo 80 percent. Nudnú ságu o dueli s mladšou stavebnou sporiteľňou VÚB Wüstenrot by však mohla ukončiť bratislavská pobočka pražskej Československej obchodnej banky (ČSOB). Tá totiž v júni požiadala Národnú banku Slovenska o povolenie na podnikanie v stavebnom sporení. Jej priklepnutie očakáva v októbri.

Tretí do partie

Riaditeľ projektu stavebného sporenia v ČSOB a budúci predseda predstavenstva vznikajúcej stavebnej sporiteľne Pavel Strnad TRENDU prezradil, že tretí konkurent plánuje v priebehu piatich rokov získať "prinajmenšom taký trhový podiel, ako má VÚB Wüstenrot", teda približne jednu pätinu trhu.

Stavebné sporenie patrí podľa neho medzi najdôležitejšie produkty maloobchodného bankovníctva. Retail je smer, ktorým sa ČSOB - pôvodne zameraná na podnikovú klientelu - mieni uberať po tom, čo ju prevzala belgická bankovo-poisťovacia skupina KBC. Tá sa koncom tohtoročnej jari usilovala získať aj VSP Tatry, správcovskú firmu doplnkovej dôchodkovej poisťovne Tatry-Sympatia.

Niektorí pozorovatelia sa domnievajú, že tri stavebné sporiteľne predstavujú optimum pre malý slovenský trh. Argumentujú českým príkladom, kde na dvojnásobne vyšší počet obyvateľov pripadá šesť stavebných sporiteľní. P. Strnad však upozorňuje, že v Česku záujem rozšíriť konkurenciu v týchto finančných službách existuje. "Ibaže Česká národná banka a Ministerstvo financií ČR nemajú záujem vydávať nové licencie," podotýka.

Predstavitelia oboch pôsobiacich stavebných sporiteľní sa zhodli v tom, že príchod nového rivala skvalitní konkurenčný boj. Do nového subjektu prichádzajú pracovať ľudia, ktorí prednedávnom videli priamo do kuchyne PSS i VÚB Wüstenrot. Zaútočia zrejme na často kritizovanú administratívnu nepružnosť stavebných sporiteľní pri vybavovaní medziúverov a stavebných úverov.

Tučné rezervy

Nová stavebná sporiteľňa prichádza na trh v čase, keď ministerstvo financií plánuje znížiť štátnu prémiu k vkladom na stavebné sporenie z 30 % na 25 % a jej hornú hranicu posunúť zo šesťtisíc na 4,5 tisíca korún. Na získanie plnej podpory bude sporiteľovi stačiť, aby vložil na stavebné sporenie 18-tisíc korún ročne namiesto doterajších 20-tisíc korún. Ušetrené peniaze mieni rezort použiť sčasti na podporu hypotekárneho úverovania.

Obrancovia stavebných sporiteľní upozorňujú, že obmedzením štátnej podpory, ktorá každoročne priniesla obom subjektom približne tri miliardy korún, sa ochudobní balík peňazí vyčlenený na poskytovanie medziúverov. Odporcovia poukazujú na tučný rezervný vankúš, ktorý si stavebné sporiteľne - a predovšetkým PSS - naplnili v predchádzajúcich rokoch, keď zdroje získavané za trojpercentný ročný úrok investovali do štátnych cenných papierov s 20-percentným a vyšším ročným výnosom. Rezervy PSS koncom júna dosiahli už 6,7 miliardy korún, čo je až šestina bilančnej sumy tohto špecializovaného peňažného ústavu. V prvom polroku stúpli o 650 miliónov korún.

Vysoké rezervy zdôvodňovali stavebné sporiteľne predpokladom, že v ďalších rokoch objem stavebných úverov prevýši zdroje z lacných vkladov sporiteľov a bude nevyhnutné kupovať drahé zdroje na medzibankovom trhu. V prípade pokračovania súčasného poklesu úrokových sadzieb však najmä PSS podstatnú časť vytvorených rezerv nebude na pôvodný účel nikdy potrebovať. Má teda priestor na financovanie doplnkových produktov.

P. Strnad si nemyslí, že sa obmedzí poskytovanie medziúverov. Dopyt klientov, ktorí potrebujú rýchlo prefinancovať kratšie preklenovacie obdobie napríklad pri kúpe bytu do získania stavebného úveru, je stále vysoký. Stavebné sporiteľne ho môžu podľa neho uspokojiť aj zo zdrojov na medzibankovom trhu. "Sú to síce drahšie fondy, ale záujem o ne je badateľný," poznamenal. Úročenie ročných pôžičiek sa na peňažnom trhu pohybuje okolo ôsmich percent. P. Strnad nechcel prezradiť, s akou úrokovou maržou by ich budúca stavebná sporiteľňa ČSOB požičiavala svojim klientom.

Na margo štátnej podpory v Česku poznamenal, že tá bola dosiaľ nižšia ako v SR, no nemenila sa. Bola stabilná. "To je dôležité z hľadiska dôvery. Naši klienti požadujú stabilitu. Nechcú, aby sa podmienky neustále menili," dodal. Na Slovensku pôjde už o druhé zníženie za ostatné štyri roky. Aj 25-percentná štátna prémia však patrí k najvyšším v krajinách, kde sa poskytuje. Pri dlhodobom stavebnom sporení klienti požadujú v prvom rade istotu.

Úvery prevyšujú 27 mld. Sk

Obe stavebné sporiteľne uzatvorili v prvom polroku 2000 vyše 140-tisíc nových zmlúv o stavebnom sporení. V porovnaní s prvými šiestimi mesiacmi minulého roka to bolo bezmála o polovicu viac. Úhrnná cieľová suma novouzatvorených zmlúv medziročne stúpla o viac ako tri pätiny na 26,5 miliardy korún. Minimálne polovicu cieľovej sumy pritom predstavujú peniaze, ktoré si musí klient sám nasporiť, trojpercentný úrokový výnos a štátna prémia. Zvyšok poskytuje stavebná sporiteľňa po riadnom ukončení fázy sporenia vo forme stavebného úveru.

Celkový počet zmlúv o stavebnom sporení za ostatných 12 mesiacov narástol na 856-tisíc na konci júna. Nedosiahol však úroveň roku 1998. Keďže PSS i VÚB Wüstenrot zaznamenali zvýšenie priemernej cieľovej sumy, vzrástli medziročne aj ich primárne vklady. Objem poskytnutých úverov poskočil dokonca až o 85 percent, keď v závere prvého polroka presiahol 27 miliárd korún.

Mladšia stavebná sporiteľňa VÚB Wüstenrot je relatívne aktívnejšia pri poskytovaní stavebných úverov. Jej podiel na cieľových sumách novopridelených stavebných úverov je o polovicu vyšší ako na cieľových sumách schválených medziúverov. Blíži sa k 30 percentám. V ostatných ukazovateľoch pláva okolo 20 percent.

 • Tlačiť
 • 0

Rubrika Samostatné sekcie/financie

Diskusia (0 reakcií)

Nájdi vydanie

Výhody pre predplatiteľov TRENDU

 1. Zľavy

 2. Online služby

 3. TREND do tabletu

  • Aktuálny TREND aj archívne vydania na stiahnutie do aplikácií pre iOS/Android
 4. Ďalšie výhody

  • Doručenie do piatku vo Vašej schránke
  • Kedykoľvek si môžete zmeniť doručovaciu adresu
  • Kedykoľvek môžete prerušiť predplatné na ľubovoľný čas a neskôr si ho obnoviť

Všeobecné obchodné podmienky pre predplatné
Kontakt:
(02) 3215 3121-2, trendpredplatne@newsandmedia.sk

Darovací list na stiahnutie

Knihy a digitálne médiá

Tituly v našej ponuke máme na sklade a predplatitelia TRENDU si ich môžu objednať so zľavou. Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10 až 20-percentnú zľavu.

Prečo Dobré zmluvy

Naozaj sa dá spoľahnúť na vzory zadarmo stiahnuté z webu? Neznámeho pôvodu a niekoľko rokov staré? Dobré zmluvy prinášajú viac ako 150 aktuálnych vzorových dokumentov. Všetky sú overené advokátskou kanceláriou:

Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10-percentnú zľavu. Pozrite si aj dokumenty na bezplatné stiahnutie.

Daňové vzory a judikáty

Daňové vzory obsahujú vzory 60 najčastejšie používaných dokumentov v daňovom konaní (komunikácii s daňovými úradmi), Daňové judikáty 40 reálnych judikátov z daňového práva s odborným komentárom. Vychádzajú z praxe skúseného daňového právnika - ich autorom je advokát JUDr. Patrik Benčík, ktorý má za sebou viac ako 100 daňových súdnych sporov. Niekoľko rokov pracoval ako právnik na vtedajšom Daňovom riaditeľstve SR, je autorom a spoluautorom viacerých odborných publikácií z oblasti daňového práva.