Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Stredoeurópske bankovníctvo naberá dych

04.10.2000, 08:00 | Pavol Suďa | © 2000 News and Media Holding

 • Tlačiť
 • 0

Počet peňažných ústavov zo strednej a východnej Európy v rebríčku najväčších bánk sveta podľa magazínu The Banker klesol z rekordných 37 v roku 1997 na predvlaňajších 28. Rovnaký počet sa medzi bankovú elitu dostal vlani. Neznamená to však, že dochádza k znižovaniu kvality bankových inštitúcií v tomto regióne. Skôr naopak. Lokálne banky sa postupne dostávajú pod krídla zahraničných bankových skupín, ktoré v rebríčku Top 1 000 figurujú pod vlastným menom.

Západ kráča na východ...

K ostatným akvizíciám patrí privatizácia Českej sporiteľne (ČS), do ktorej na jar tohto roka vstúpila rakúska banková skupina Erste Bank. Tá vznikla v roku 1996 spojením Die Erste Österreichische Sparkasse s Giro Credit. V súčasnosti druhá najväčšia rakúska banková skupina si kúpou Českej sporiteľne vytvorila predpolie na expanziu v stredoeurópskom priestore. Je zároveň jedným z troch kandidátov na privatizáciu Slovenskej sporiteľne. Tá sa v regionálnom rebríčku Top 25 neumiestnila a medzi prvou tisíckou figurovala až na 966. priečke.

Záujem o Slovenskú sporiteľňu prejavilo popri rakúskej jednotke Bank Austria tiež milánske bankové zoskupenie UniCredito Italiano, ktoré na jeseň 1998 sformovala pätica talianskych bánk. UniCredito po vstupe do najväčšej poľskej banky Bank Pekao a chorvátskej trojky Splitska banka začiatkom tohto roka prevzalo v máji kontrolu aj nad bratislavskou Poľnobankou. V júli sa skupina rozšírila o bulharskú jednotku Bulbank. Predstavitelia UniCredito sa netaja plánmi na ďalšiu expanziu do krajín východnej Európy.

Veľmi dobrú pozíciu v regióne si už vybudovala Bank Austria, čo chce využiť HypoVereinsbank, ktorá je nemeckou dvojkou. V lete oznámila zámer prevziať rakúsku bankovú pýchu, čím by získala najlepšie pokrytie trhu strednej a východnej Európy.

Všeobecná úverová banka sa medzi tisíc kapitálovo najlepšie vybavených bankových domov vôbec nedostala. Hospodárske výsledky za uplynulý rok totiž magazínu The Banker neodovzdala načas. V predchádzajúcom roku ju magazín hodnotil na základe neaktuálnych údajov z roku 1997. Podľa výšky kapitálu Tier I k 31. decembru 1999 na úrovni 55 mil. USD (podľa kurzu 42,266 SKK/USD, ktorý použil The Banker) by sa banka do ostatného rebrížka Top 1 000 aj tak nedostala. Vlastný kapitál najslabšie vybaveného peňažného ústavu v rebríčku totiž presahuje za minulý rok 138 miliónov dolárov.

Najväčšiu zmenu zažil maďarský bankový sektor, kde sa všetky významné domáce peňažné ústavy stali dcérami zahraničných bánk. V regionálnom rebríčku svietia už iba dva štátom kontrolované bankové domy.

Rovnaký proces prebieha v Poľsku, kde jeden z najúspešnejších peňažných ústavov varšavský Bank Handlowy prevzala v tomto roku Citibank. V ostatnom rebríčku už chýbal varšavský peňažný ústav Bank Przemyslowo-Handlowy. Ten vlani prevzala HypoVereinsbank. V tomto roku v ňom zvýšila účasť na vyše 86 %.

Z regionálneho rebríčka sa postupne vytratia aj české banky. Vlani tento trend odštartovala Československá obchodná bank (ČSOB). Tú sprivatizovala belgická KBC Bank, ktorá je tiež produktom módnej vlny fúzií. V roku 1998 vznikla spojením Cera Bank a poisťovacích skupín ABB a Fidelitas. Z regionálnej mapy sa vytratí tiež Investičná a poštová banka, ktorú preberá ČSOB. Po Českej sporiteľni vypadne z Top 25 pravdepodobne v budúcom roku aj Komerčná banka, ktorá má spoznať strategického investora ako posledná.

Talianska Banca Commerciale Italiana kontrolovaná milánskym peňažným ústavom Banca Intesa prevzala v januári 2000 najväčšiu chorvátsku banku Privredna Banka Zagreb. Tá bude ďalším zo stredoeurópskych bankových domov, ktorý bude chýbať v nasledujúcom regionálnom rebríčku. Dovedna z neho vypadne najmenej šesť peňažných ústavov.

..a prináša kapitál, lepšie riadenie i nové služby

Na čele aktuálneho regionálneho rebríčka bánk zo strednej a východnej Európy sa posledný raz umiestnila poľská Bank Pekao. Jej vlastné imanie medziročne pokleslo z 898 na 830 miliónov dolárov (41 miliárd korún). V rebríčku po predvlaňajšej finančnej kríze poskočili ruské banky Sberbank a Vneštorgbank. Sberbank sa vyšvihla zo šiesteho na druhé miesto, keď jej vlastný kapitál vzrástol na 737 mil. USD. Naopak, pražská Komerčná banka klesla pre minuloročnú stratu zo štvrtého na ôsme miesto. S postupujúcou konsolidáciou budú v rebríčku figurovať čoraz častejšie najmä ruské banky, zatiaľ čo stredoeurópske bankové ústavy budú ustupovať.

Vstup zahraničných investorov na národné bankové trhy vedie k skvalitňovaniu konkurencie, k efektívnejšej alokácii úspor a vyššiemu hospodárskemu rastu. Banky totiž prinášajú zo zahraničia čerstvý kapitál a know-how. The Banker poukazuje na pozitívne zmeny, ku ktorým dochádza nielen v strednej Európe, ale aj v pobaltských krajinách, Slovinsku, Chorvátsku a Bulharsku.

V reformných štátoch sa začínajú využívať medzinárodné účtovné štandardy (IAS). Zavádzajú sa požiadavky na kapitálovú primeranosť často prísnejšie, ako navrhuje Banka pre medzinárodné platby v Bazileji. Tá odporúča, aby koeficient kapitálovej primeranosti, ktorý vyjadruje pomer vlastného kapitálu k rizikovo váženým aktívam, neklesol pod osem percent. V Chorvátsku a Pobaltí sa však vyžaduje desaťpercentná a v Bulharsku dokonca 12-percentná minimálna úroveň.

Zlepšuje sa výkon bankového dohľadu. Konkurencia silnie, a to nielen v tradičných bankových produktoch, ale aj v elektronickom bankovníctve. Rozvíja sa internetové a mobilné bankovníctvo, hypotekárne obchody a ďalšie finančné služby. Podiel bankových vkladov, ale aj podiel úverov súkromnému sektoru na hrubom domácom produkte sa približuje k úrovniam vo vyspelých krajinách.

 • Tlačiť
 • 0

Rubrika Samostatné sekcie/financie

Diskusia (0 reakcií)

Výhody pre predplatiteľov TRENDU

 1. Zľavy

 2. Online služby

 3. TREND do tabletu

  • Aktuálny TREND aj archívne vydania na stiahnutie do aplikácií pre iOS/Android
 4. Ďalšie výhody

  • Doručenie do piatku vo Vašej schránke
  • Kedykoľvek si môžete zmeniť doručovaciu adresu
  • Kedykoľvek môžete prerušiť predplatné na ľubovoľný čas a neskôr si ho obnoviť

Všeobecné obchodné podmienky pre predplatné
Kontakt:
(02) 3215 3121-2, trendpredplatne@newsandmedia.sk

Darovací list na stiahnutie

Knihy a digitálne médiá

Tituly v našej ponuke máme na sklade a predplatitelia TRENDU si ich môžu objednať so zľavou. Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10 až 20-percentnú zľavu.

Prečo Dobré zmluvy

Naozaj sa dá spoľahnúť na vzory zadarmo stiahnuté z webu? Neznámeho pôvodu a niekoľko rokov staré? Dobré zmluvy prinášajú viac ako 150 aktuálnych vzorových dokumentov. Všetky sú overené advokátskou kanceláriou:

Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10-percentnú zľavu. Pozrite si aj dokumenty na bezplatné stiahnutie.

Daňové vzory a judikáty

Daňové vzory obsahujú vzory 60 najčastejšie používaných dokumentov v daňovom konaní (komunikácii s daňovými úradmi), Daňové judikáty 40 reálnych judikátov z daňového práva s odborným komentárom. Vychádzajú z praxe skúseného daňového právnika - ich autorom je advokát JUDr. Patrik Benčík, ktorý má za sebou viac ako 100 daňových súdnych sporov. Niekoľko rokov pracoval ako právnik na vtedajšom Daňovom riaditeľstve SR, je autorom a spoluautorom viacerých odborných publikácií z oblasti daňového práva.