Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Svetové poisťovníctvo prežíva obdobie fúzií a akvizícií

04.10.2000, 08:00 | Prvá päťdesiatka amerických živo

1

 • Tlačiť
 • 0

V stredoeurópskom priestore tento model presadzuje belgická skupina KBC, ktorá vlani prevzala Československú obchodnú banku. Inšpirujú sa ňou aj slovenské banky, ktoré opatrne nadväzujú vzťahy s komerčnými poisťovňami a najnovšie aj s doplnkovými dôchodkovými poisťovňami. Finančné skupiny začínajú integrovať popri bankovom a poisťovacom jadre i hypotekárne obchody, investičné spoločnosti, obchodníkov s cennými papiermi, lízingové firmy, stavebné sporiteľne, faktoringové aktivity či penzijné fondy.

Približne tucet poisťovacích spoločností spomedzi najvýznamnejších európskych poisťovateľov uskutočnil za ostatných päť rokov fúzie alebo akvizície za sto miliárd dolárov (zhruba päť biliónov korún). Sú to príklady spravidla úspešných obchodov, ale všeobecná skúsenosť hovorí o tom, že až tri štvrtiny takýchto transakcií sa končia neúspechom. "Rozširovanie len pre to, aby sa spoločnosť stala väčšou, nie je veľmi dobrá stratégia," komentuje výkonný manažér jednej z najvýznamnejších svetových finančných korporácií AIG Hank Greenberg.

Koncentrácia trhov

Zvyšovanie počtu fúzií a akvizícií sa odzrkadľuje v rastúcej koncentrácii poistného trhu. Napríklad v Spojených štátoch amerických sa trhový podiel päťdesatich najväčších životných poisťovní zvýšil z 80 percent v roku 1994 na lanských takmer 90 percent. Takáto koncentrácia bola dôsledkom približne 250 fúzií a akvizícií v danom období. Počet aktívnych životných poisťovní sa znížil z vyše 750 na 620. Na európskom trhu životné poisťovne mierne zaostávajú. Podiel prvej päťdesiatky na obrate odvetvia stúpol zo 65 percent v roku 1994 na vlaňajších vyše 70 percent.

V neživotnom poistení vo svete je situácia trocha odlišná. V rámci tretej generácie legislatívy EÚ nastáva postupná deregulácia niektorých druhov poistenia. Dôsledkom je zvyšovanie konkurencie na európskom trhu, čo vedie hlavne k znižovaniu cien a tým i k poklesu celkového predpísaného poistného. V roku 1998 západoeurópsky trh neživotného poistenia stagnoval, kým predpísané poistné v životnom poistení stúplo o viac ako šesť percent. K pokoju na hladine neživotného poistenia prispeli vyspelé trhy vo Francúzsku a v Nemecku.

Rozvíjajúce sa teritóriá

Veľké svetové poisťovne sa nepožierajú iba navzájom, ale hľadajú možnosti vstúpiť na menej obsadené trhy. Za príťažlivé oblasti sa okrem strednej a východnej Európy považujú krajiny Latinskej Ameriky a Ázie. Najaktívnejšími poisťovňami na týchto trhoch sú podľa štúdie švajčiarskej zaisťovacej skupiny SwissRe nemecká poisťovňa Allianz a americká AIG. Obe majú zastúpenie aj na Slovensku, dokonca na čelných pozíciách lokálneho rebríčka.

Začiatkom tohto roka začali na Slovensku pôsobiť dcéry ďalších dvoch zahraničných poisťovní - Zurich a Victoria Volksbanken. Vo februári získala licenciu francúzska poisťovňa Cardif, ktorá začala fungovať v júni tohto roka. Dovedna pôsobí v SR 28 poisťovní, keďže v auguste rezort financií odňal povolenie podnikať v poisťovníctve Všeobecnej ľudovej poisťovni.

V 19 poisťovniach na Slovensku má rozhodujúcu majetkovú účasť zahraničný poisťovateľ. Šesť poisťovacích skupín spomedzi materských spoločností, ktoré majú dcéry v SR, figuruje v prvej päťdesiatke najväčších poisťovní na svete. Devätnásť dcér zahraničných poisťovní sa na predpísanom poistnom v prvom polroku 2000 podieľalo takmer štyridsiatimi percentami. Ich podiel je v skutočnosti ešte o niečo vyšší. Polročné výsledky sú totiž ovplyvnené tým, že Slovenská poisťovňa inkasuje väčšinu poistného zo zákonného poistenia motorových vozidiel už v prvom polroku.

Po privatizácii dominantnej Slovenskej poisťovne, ktorá by sa mala uskutočniť do roku 2002, budú viac ako 90 percent slovenského poistného trhu ovládať zahraniční poisťovatelia. Po vstupe SR do EÚ sa však tento pomer obráti v prospech domácich, európskych subjektov.

Poistenie cez internet

Ďalším zo smerodajných trendov je rozmach elektronickej komercie (e-commerce). Hoci poisťovne vo svete neprijímali internet a iné spôsoby elektronickej komunikácie tak rýchlo ako napríklad banky, v súčasnosti sa ukazuje, že zavedenie e-commerce do praxe výrazne šetrí náklady na zabezpečovanie poistenia. Výskumy švajčiarskej zaisťovne SwissRe dokazujú až štyridsaťpercentné zníženie dlhodobých nákladov pri uzatváraní poistných zmlúv prostredníctvom internetu. Tým, že sa presunie väčšina rutinných činností bližšie ku klientovi, poisťovňa šetrí administratívne výdavky.

Novovznikajúce internetové obchody zasa vyžadujú nové prístupy zo strany poisťovní. Tie získali možnosť vyvíjať a ponúkať nové poistné produkty možných strát napríklad z dôvodu havárie internetového servera či hackerského útoku. Aj táto oblasť sa stáva veľmi lukratívnou v čase, keď virtuálne obchodné domy ako Amazon.com dosahujú značné hospodárske úspechy. Prvé lastovičky v oblasti e-commerce sa vyskytujú už aj na Slovensku. Od augusta tohto roka poskytuje cestovné poistenie cez internet Slovenská poisťovňa. Poisťovňa Tatra takto ponúka poistenie psov a mačiek.

 • Tlačiť
 • 0

Rubrika Samostatné sekcie/financie

Diskusia (0 reakcií)

Nájdi vydanie

Výhody pre predplatiteľov TRENDU

 1. Zľavy

 2. Online služby

 3. TREND do tabletu

  • Aktuálny TREND aj archívne vydania na stiahnutie do aplikácií pre iOS/Android
 4. Ďalšie výhody

  • Doručenie do piatku vo Vašej schránke
  • Kedykoľvek si môžete zmeniť doručovaciu adresu
  • Kedykoľvek môžete prerušiť predplatné na ľubovoľný čas a neskôr si ho obnoviť

Všeobecné obchodné podmienky pre predplatné
Kontakt:
(02) 3215 3121-2, trendpredplatne@newsandmedia.sk

Darovací list na stiahnutie

Knihy a digitálne médiá

Tituly v našej ponuke máme na sklade a predplatitelia TRENDU si ich môžu objednať so zľavou. Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10 až 20-percentnú zľavu.

Prečo Dobré zmluvy

Naozaj sa dá spoľahnúť na vzory zadarmo stiahnuté z webu? Neznámeho pôvodu a niekoľko rokov staré? Dobré zmluvy prinášajú viac ako 150 aktuálnych vzorových dokumentov. Všetky sú overené advokátskou kanceláriou:

Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10-percentnú zľavu. Pozrite si aj dokumenty na bezplatné stiahnutie.

Daňové vzory a judikáty

Daňové vzory obsahujú vzory 60 najčastejšie používaných dokumentov v daňovom konaní (komunikácii s daňovými úradmi), Daňové judikáty 40 reálnych judikátov z daňového práva s odborným komentárom. Vychádzajú z praxe skúseného daňového právnika - ich autorom je advokát JUDr. Patrik Benčík, ktorý má za sebou viac ako 100 daňových súdnych sporov. Niekoľko rokov pracoval ako právnik na vtedajšom Daňovom riaditeľstve SR, je autorom a spoluautorom viacerých odborných publikácií z oblasti daňového práva.