Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Upratovanie na slovenskom bankovom trhu zásadne pokročilo

04.10.2000, 08:00 | Ján Kovalčík

 • Tlačiť
 • 0

Najpohnutejší rok desaťročia prežíva v súčasnosti slovenský bankový sektor, donedávna považovaný za jeden z najzraniteľnejších v Európe. Do bodky sa tak napĺňajú predpovede TRENDU zo záveru minulého a začiatku tohto roka. Krachmi malých súkromných bánk a privatizáciou veľkých peňažných ústavov doteraz kontrolovaných štátom sa postupne končí éra dominancie slovenských vlastníkov, o ktorej budú môcť historici napísať máločo pozitívne. Autori učebníc ekonómie však v nej nájdu bohatú zásobáreň príkladov neefektívnosti a nezmyselnosti angažovania sa štátu vo finančných inštitúciách.

Krachy malých bánk sa očakávali

Do jesene minulého roka, teda za desaťročie budovania trhovej ekonomiky, na Slovensku neskrachovala žiadna banka. Nie však preto, že by na odchod z trhu žiadnej z nich neboli dôvody, ale preto, že si to neželali politici a bankový dohľad sa nesprával dostatočne autonómne a razantne.

Posun v prístupe Národnej banky Slovenska (NBS) naznačil nový guvernér Marián Jusko krátko po vymenovaní do funkcie v lete minulého roka. "Chcel by som prispieť k transparentnejšej politike. Aby boli jasné pravidlá hry, aby sa problémy neodkladali umelými riešeniami a zastieraním problému, ale aby sa pristúpilo k riešeniu," načrtol svoje ambície v auguste 1999. Tam, kde bude záujem, pokúsi sa národná banka podľa jej guvernéra situáciu riešiť. "Kde nebude záujem alebo sa ukáže, že nie je možné problém riešiť sanáciou a mali by sme ho len odsúvať bez toho, že by sme poznali reálne východisko, zvolíme radšej likvidáciu. (...) Priznať si včas neúspech je lepšie ako vytvárať ďalšie straty a zaťažovať celospoločenské fondy," vyhlásil guvernér v prvom mesiaci svojho šesťročného mandátu.

Zanedbanie očistného mechanizmu v predchádzajúcich rokoch malo ďalekosiahle následky. Desaťtisíce vkladateľov si zvykli banky vyberať výlučne na základe výšky ponúkaných úrokov, prípadne lukratívnosti výhier ponúkaných v najrôznejších súťažiach. Tie sa stali významným nástrojom na získavanie ďalších klientov. Bankám na pokraji kolapsu takto získavané zdroje umožňovali prežívať, aj keď len za cenu hromadenia ďalších strát.

Vážnych adeptov na bankrot bolo medzi bankami už roky niekoľko. Namiesto odobratia licencie však dostávali ďalší a ďalší čas výmenou za poväčšine prázdne sľuby o hľadaní investorov. Stopercentná ochrana neanonymných vkladov občanov do stanovenej výšky sa ukázala ako veľmi nešťastná, keďže klientov bánk vôbec nevedie k zvažovaniu rizika investície. A tak vklady v najslabších bankách rástli aj po upozorneniach autorít.

"Každý občan musí starostlivo zvažovať, kam svoje peniaze dá," upozorňoval vlani na jeseň krátko po nástupe do funkcie guvernér M. Jusko. "Aj banky sú trhovými subjektmi a trh prináša so sebou úspech aj neúspech," prízvukoval. Napriek tomu v minulom roku získali najviac nových klientov práve banky lákajúce ľudí najvyššími úrokmi - Devín banka a Slovenská kreditná banka. Rady klientov oboch ústavov sa minulý rok znásobili a výrazne stúpli aj ich vklady, poväčšine spa-dajúce pod zákonnú ochranu.

Po odňatí licencie AG Banke vlani v decembri guvernér vyhlásil, že ide o význačný precedens a akcionárom musí byť jasné, že keď sa nebudú snažiť o kvalitu banky a plnenie vyžadovaných kritérií a nenájde sa pre banku riešenie, môže ísť do likvidácie. Že nehovoril do vetra, ukázali nasledujúce mesiace.

V SKB zlyhali vlastníci, audítor i bankový dohľad

V apríli skolabovala Slovenská kreditná banka (SKB), za ktorou stála vplyvná skupina okolo Mariána Jančošeka a Františka Hodorovského. Prácu audítora v nej nezvládla spoločnosť Deloitte & Touche, ktorej nedôslednosť v tomto prípade presiahla všetky tolerovateľné hranice. TREND sa pokúšal v tejto veci získať stanovisko Deloitte & Touche, spoločnosť však odmietla svoje výroky akokoľvek vysvetliť. Podľa niektorých odborníkov by mala hrubá nedôslednosť slovenskú pobočku tejto spoločnosti na čas diskvalifikovať z pôsobenia vo finančnom sektore.

Podobne ako audítor zlyhal v prípade SKB aj bankový dohľad. Ten sa nečinne prizeral, ako zle riadená banka s nedôveryhodnými vlastníkmi vlani zaviedla nezabezpečené takzvané homebankingové úvery a za rok touto cestou rozpožičala polovicu celkových aktív. Naopak, viceguvernér Jozef Mudrík do poslednej chvíle živil plané nádeje, že akcionárom sa podarí banku ozdraviť. Aj SKB sa nakoniec musela stať nelikvidnou, aby sa NBS v tunelovanej banke, navyše okato kamuflujúcej výsledky hospodárenia, odhodlala zaviesť nútenú správu. Nakoniec uznala, že jediným riešením je bankrot.

Osud Devín banky naďalej otázny

V polovici tohto roka prišiel rad aj na banskobystrickú Dopravnú banku, ktorá už dávno prehospodárila vlastný kapitál a prežívala len "na dobré slovo". Bankový dohľad

celý rok čakal na splnenie prísľubov zo strany štátom kontrolovaných akcionárov i poradenskej spoločnosti Ernst & Young Consulting o nájdení strategického investora.

V skutočnosti sa zázrak nekonal a žiadny seriózny investor sa neponáhľal vykryť straty, ktorých reálna výška ani nebola známa. V polovici tohto roka NBS stratila trpezlivosť a zaviedla aj v Dopravnej banke nútenú správu. Podľa predpokladov aj tento ústav zakrátko skončil v konkurze.

Spolu so skrachovanou Priemyselnou bankou, ktorú bola ešte v decembri minulého roka nútená aj za cenu strát prevziať Slovenská sporiteľňa, odišli za ostatných 12 mesiacov z bankového trhu štyri z piatich najslabších subjektov.

Otáznik aj s výkričníkom stále visí nad Devín bankou, ktorej výsledky sa ďalej zhoršujú už nielen pre nekonečný spor s Ministerstvom financií SR o deblokačné provízie. Latentný problém bankového sektora sa pri silnej zaangažovanosti časti koaličných politikov dokonca môže preniesť do ďalšieho tisícročia. Hoci guvernér M. Jusko pred rokom odsúvanie problémov a rôzne zastieracie manévre zavrhol, na Devín banku sa to zatiaľ zjavne nevzťahuje. Za objektívne sporným vzťahom s ministerstvom financií, v ktorom zrejme rozhodne až súd, sa pritom v aktívach Devín banky prehliadajú ďalšie problémové pohľadávky, ktoré narastajú.

Našťastie podiel v súčasnosti najvážnejšie ohrozenej banky na vkladoch bankového sektora napriek významnému rastu v predchádzajúcich rokoch dosahuje len približne dve percentá. Hoci problémy zakývali aj s niektorými väčšími bankami slovenských vlastníkov, v súčasnosti sú už ich vyhliadky oveľa lepšie.

Väčšie banky sa zotavujú

"Za vodou" je už Poľnobanka, v ktorej majoritný podiel začiatkom leta získala expandujúca severotalianska skupina UniCredito Italiano. Kvalitné meno už stojí aj za Prvou komunálnou bankou, v ktorej vyše tri štvrtiny akcií kúpila belgicko-francúzska skupina Dexia spolu s rakúskym Kommunalkreditom. Takýto investor je zároveň prísľubom ďalšieho prehĺbenia špecializácie banky na financovanie infraštruktúry, miest a obcí, ale aj domácností.

Z najhoršieho vonku je aj Poštová banka. Jej štátni a súkromní akcionári sa po dlhom naťahovaní nakoniec dohodli na zvýšení základného imania až o 2,4 mld. Sk na trojnásobok pôvodnej hodnoty. Takáto suma by mala pokryť všetky straty, ktoré sa v minulých rokoch nahromadili v portfóliu zle riadeného peňažného ústavu.

Zásadná zmena štýlu riadenia banke prospieva. Ďalšie zlepšovanie kondície však bude do značnej miery závisieť od toho, ako sa rezort financií dokáže vyrovnať s tým, že blokačný tretinový balík akcií majú súkromní investori a namiesto diktátu je v obsadzovaní orgánov i ďalších zásadných rozhodnutiach nevyhnutná dohoda. Ak sa dosiahne, budúci rok sa môže začať výber strategického investora. Ani štát, ani súkromní vlastníci totiž neplánujú držať podiel v banke dlhodobo. Slabo využitý potenciál odbytovej siete vyše 1 600 pracovísk Slovenskej pošty priam volá po investíciách a jasne čitateľnom vlastníkovi s kvalitným retailovým know-how.

 • Tlačiť
 • 0

Rubrika Samostatné sekcie/financie

Diskusia (0 reakcií)

Nájdi vydanie

Výhody pre predplatiteľov TRENDU

 1. Zľavy

 2. Online služby

 3. TREND do tabletu

  • Aktuálny TREND aj archívne vydania na stiahnutie do aplikácií pre iOS/Android
 4. Ďalšie výhody

  • Doručenie do piatku vo Vašej schránke
  • Kedykoľvek si môžete zmeniť doručovaciu adresu
  • Kedykoľvek môžete prerušiť predplatné na ľubovoľný čas a neskôr si ho obnoviť

Všeobecné obchodné podmienky pre predplatné
Kontakt:
(02) 3215 3121-2, trendpredplatne@newsandmedia.sk

Darovací list na stiahnutie

Knihy a digitálne médiá

Tituly v našej ponuke máme na sklade a predplatitelia TRENDU si ich môžu objednať so zľavou. Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10 až 20-percentnú zľavu.

Prečo Dobré zmluvy

Naozaj sa dá spoľahnúť na vzory zadarmo stiahnuté z webu? Neznámeho pôvodu a niekoľko rokov staré? Dobré zmluvy prinášajú viac ako 150 aktuálnych vzorových dokumentov. Všetky sú overené advokátskou kanceláriou:

Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10-percentnú zľavu. Pozrite si aj dokumenty na bezplatné stiahnutie.

Daňové vzory a judikáty

Daňové vzory obsahujú vzory 60 najčastejšie používaných dokumentov v daňovom konaní (komunikácii s daňovými úradmi), Daňové judikáty 40 reálnych judikátov z daňového práva s odborným komentárom. Vychádzajú z praxe skúseného daňového právnika - ich autorom je advokát JUDr. Patrik Benčík, ktorý má za sebou viac ako 100 daňových súdnych sporov. Niekoľko rokov pracoval ako právnik na vtedajšom Daňovom riaditeľstve SR, je autorom a spoluautorom viacerých odborných publikácií z oblasti daňového práva.