Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

V neživotnom poistení sa vyčkáva na súboj v povinnom zmluvnom poistení motorových vozidiel

04.10.2000, 08:00 | Ján Záborský | © 2000 News and Media Holding

 • Tlačiť
 • 0

Váha neživotného poistenia na celkovom predpísanom poistnom postupne na Slovensku klesá. V prvom polroku 2000 dosiahla necelých 65 percent. Je to síce približne rovnaká hodnota ako vlani, ale polročné výsledky sú ovplyvnené tým, že celoročné poistné za zákonné poistenie zodpovednosti za škody spôsobené prevádzkou motorových vozidiel je splatné už vo februári. Bez tohto vplyvu by sa neživotné poistenie podieľalo na obrate slovenského poistného priemyslu iba 57 percentami.

Postupný trend zosilňovania životného poistenia sa v tomto roku prejavil aj v rebríčku poisťovní. Na tretie miesto sa prepracovala rýdzo životná poisťovňa Amslico, čím zosunula dcéru nemeckej poisťovacej skupiny Allianz na štvrtú priečku. Pomer poistného oboch odvetví sa aj v univerzálnych poisťovniach postupne upravuje v neprospech neživotného poistenia.

Príprava na boj o klienta

Spomedzi všetkých druhov neživotného poistenia sa komerčné poisťovne najviac aktivizujú v havarijnom poistení. Viaceré napríklad pre vodičov, ktorí nezavinia havárie, poskytujú bonus v podobe až päťdesiatpercentnej zľavy z poistného. Tento trend súvisí s blížiacim sa ukončením monopolu Slovenskej poisťovne (SP), a.s., Bratislava v zákonnom poistení motorových vozidiel. Od začiatku roka 2002 si budú môcť vodiči vybrať medzi viacerými konkurentmi, ktorí budú poskytovať povinne zmluvné poistenie zodpovednosti za škody spôsobené prevádzkou motorového vozidla.

Podľa skúseností z Českej republiky aj z iných okolitých štátov koreluje podiel na trhu havarijného poistenia s trhovým podielom v povinne zmluvnom poistení zodpovednosti. Aj na Slovensku sa očakáva, že si klienti budú uzatvárať poistné zmluvy u toho poisťovateľa, kde majú aj havarijnú poistku. "Pre klienta je pohodlnejšie, keď má obe poistenia pod jednou strechou," vysvetľuje predseda predstavenstva a prezident SP Rudolf Janáč.

Veľkosť trhu povinne zmluvného poistenia motorových vozidiel na Slovensku odhaduje R. Janáč na mierne vyššiu úroveň, ako SP plánuje vybrať v roku 2000 v zákonnom poistení, teda na približne tri a pol miliardy korún. Tento rozdiel pozorovatelia pripisujú nárastu počtu automobilov v priebehu roka 2002 a variabilite ceny poistenia, ktorá by sa mala pohybovať v úzkom intervale. "V havarijnom poistení máme v súčasnosti približne 40-percentný podiel. Rovnaký by sme chceli dosiahnuť aj v povinne zmluvnom poistení," dodáva.

Okrem poistenia zodpovednosti za škodu spôsobenú prevádzkou motorového vozidla má SP monopol aj na zákonné poistenie zodpovednosti organizácií za škodu spôsobenú pracovným úrazom a chorobou z povolania. Rovnako aj toto privilégium prestane platiť koncom budúceho roka. V jeho priebehu sa očakáva zápas o licencie a následný tvrdý marketingový boj o klientelu.

V Českej republike poisťovne vlani v súvislosti s demonopolizáciou povinného poistenia motorových vozidiel investovali takmer jednu miliardu českých korún. Veľkosť trhu meraná objemom ročného poistného je pritom približne 10 mld. Kč. Dá sa teda analogicky predpokladať, že komerčné poisťovne v SR vynaložia v budúcom roku približne 300 miliónov až 400 miliónov korún na získavanie klientely.

V očakávaní privatizácie

Udalosťou budúceho roka na slovenskom poistnom trhu bude dlho odkladaná privatizácia Slovenskej poisťovne. Podľa názoru ministerky financií SR Brigity Schmögnerovej sa termín predaja SP bude približne zhodovať aj s termínom demonopolizácie zákonných poistení. S predajom podielu štátu sa počíta na prelome rokov 2001 a 2002.

Problémom však stále zostávajú spory s minoritnými vlastníkmi SP. Jeden z nich, spoločnosť BConsult, a.s., Bratislava, ktorá je súčasťou spoločnosti Penta Group, totiž na minuloročnom valnom zhromaždení napadol zvyšovanie základného imania poisťovne Ministerstvom financií SR o dve miliardy korún. Súd v tejto veci ešte stále nerozhodol.

To však znamená, že väčšinovým akcionárom je naďalej Fond národného majetku (FNM) SR s podielom takmer 51 percent. Po zapísaní zvýšenia základného imania do obchodného registra by sa mali vlastnícke pomery zmeniť. Rezort financií bude disponovať majoritným balíkom vyše 57 percent akcií SP.

Ministerstvo mieni ponúknuť na predaj celý tento podiel a podobný postup navrhne aj FNM SR, ktorý bude po zápise kontrolovať pätinu akcií poisťovne. V privatizácii by teda malo byť predaných takmer osemdesiat percent celej Slovenskej poisťovne.

 • Tlačiť
 • 0

Rubrika Samostatné sekcie/financie

Diskusia (0 reakcií)

Výhody pre predplatiteľov TRENDU

 1. Zľavy

 2. Online služby

 3. TREND do tabletu

  • Aktuálny TREND aj archívne vydania na stiahnutie do aplikácií pre iOS/Android
 4. Ďalšie výhody

  • Doručenie do piatku vo Vašej schránke
  • Kedykoľvek si môžete zmeniť doručovaciu adresu
  • Kedykoľvek môžete prerušiť predplatné na ľubovoľný čas a neskôr si ho obnoviť

Všeobecné obchodné podmienky pre predplatné
Kontakt:
(02) 3215 3121-2, trendpredplatne@newsandmedia.sk

Darovací list na stiahnutie

Knihy a digitálne médiá

Tituly v našej ponuke máme na sklade a predplatitelia TRENDU si ich môžu objednať so zľavou. Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10 až 20-percentnú zľavu.

Prečo Dobré zmluvy

Naozaj sa dá spoľahnúť na vzory zadarmo stiahnuté z webu? Neznámeho pôvodu a niekoľko rokov staré? Dobré zmluvy prinášajú viac ako 150 aktuálnych vzorových dokumentov. Všetky sú overené advokátskou kanceláriou:

Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10-percentnú zľavu. Pozrite si aj dokumenty na bezplatné stiahnutie.

Daňové vzory a judikáty

Daňové vzory obsahujú vzory 60 najčastejšie používaných dokumentov v daňovom konaní (komunikácii s daňovými úradmi), Daňové judikáty 40 reálnych judikátov z daňového práva s odborným komentárom. Vychádzajú z praxe skúseného daňového právnika - ich autorom je advokát JUDr. Patrik Benčík, ktorý má za sebou viac ako 100 daňových súdnych sporov. Niekoľko rokov pracoval ako právnik na vtedajšom Daňovom riaditeľstve SR, je autorom a spoluautorom viacerých odborných publikácií z oblasti daňového práva.