Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Väčšina bývalých klientov skrachovaných bánk končí v Slovenskej sporiteľni a vo VÚB

04.10.2000, 08:00 | Ján Kovalčík

 • Tlačiť
 • 0

Vyplácanie náhrad za zákonom chránené vklady skrachovaných malých bánk pomohlo Všeobecnej úverovej banke (VÚB) a Slovenskej sporiteľni zastaviť dlhotrvajúci pokles trhových podielov. Dôležitú úlohu pritom zohráva aj prinavrátenie dôvery obyvateľstva i podnikateľskej verejnosti.

Po tom, čo sa vláda rozhodla odľahčiť najväčšie banky o desiatky miliárd korún stratových úverov a očistené banky začala privatizovať, majú opäť povesť bezpečného prístavu. Práve taký hľadajú pre svoje úspory aj desaťtisíce sklamaných klientov skrachovaných malých bánk. Väčšina ho našla tam, kde dostala vyplatené náhrady za nedostupné vklady od Fondu ochrany vkladov. Výplatou náhrad klientom AG Banky a Dopravnej banky poveril fond Slovenskú sporiteľňu, v prípade Slovenskej kreditnej banky využil služby VÚB. Tej poskočili vklady klientov doteraz nevídaným tempom.

Naopak, už tradične vysoké prírastky vkladov zaznamenáva Tatra banka, ktorá sa zrejme čoskoro vyšvihne nad hranicu 50 miliárd korún. Posledný rok pôsobenia v slabo konkurenčnom prostredí využíva na agresívnu expanziu a boduje. Len za prvých šesť mesiacov tohto roka sa jej podarilo zvýšiť počet klientov o celých 62-tisíc a dostať sa nad štvrťmiliónovú hranicu. Dobre predané internetové bankovníctvo pod značkou Eliot, prvá kreditná Visa karta i priemerne dve nové pobočky každý mesiac robia konkurencii na čele hlboké vrásky. Jediným vážnejším zaváhaním je v Tatra banke odsúvanie hypotekárneho bankovníctva, v ktorom úspešne napreduje najmä VÚB.

Čoraz viac bude zrejme na trhu cítiť aj slovenskú pobočku Československej obchodnej banky, ktorá v súčasnosti disponuje závideniahodnou vybavenosťou primárnymi vkladmi. Paradoxne pritom nezvyšuje objem úverov, skôr naopak. Po získaní licencie na stavebné sporenie a hypotekárne bankovníctvo však môže značne zamiešať karty aj na trhu služieb obyvateľstvu.

Ostatné banky sa na vedúcu štvorku dívajú s veľkým odstupom a prvý polrok tohto roka naznačil, že to tak môže zostať naďalej. Podobne ako pred niekoľkými rokmi v Českej republike aj na Slovensku v obavách z pádu ďalších malých bánk vedú kroky klientov vo zvýšenej miere do najväčších bánk. Tie registrujú desaťtisíce nových klientov.

Pozitívnym javom je zlepšujúce sa kapitálové vybavenie peňažných ústavov. Tým slabším pomáhajú novými vkladmi akcionári (najmä štátni), úspešnejší si zlepšujú kapitálovú výbavu z vysokých ziskov. Paradoxne medzi najlepšie kapitálovo vybavené patria aj Slovenská záručná a rozvojová banka, š.p.ú., a Eximbanka SR. Nové a nové fondy od štátu sa im darí získavať napriek tomu, že pri aktuálnom rozsahu ich reálnych aktivít by mohli časť zverených prostriedkov štátu pokojne vrátiť. Radšej sa však zdroje nezaťažené úrokmi zhodnocujú na úložkách v iných bankách, vďaka čomu vykazujú vysokú rentabilitu aktív. Štátna Eximbanka SR tento rok odmietla zverejniť polročné výsledky, nič však nenasvedčuje, že by sa bolo niečo v jej počínaní zásadne zmenilo.

Naďalej najvyšší prevádzkový zisk v bankovom sektore produkuje Prvá stavebná sporiteľňa, zarábajúca na nízko úročených zdrojoch od sporiteľov podporovaných štátnou prémiou. Objem poskytnutých stavebných úverov však už dosiahol polovicu jej celkových aktív a bezmála tri štvrtiny vkladov, čo znamená, že najziskovejšie roky má líder na trhu stavebného sporenia za sebou.

Naopak, späť na stratené pozície sa vracia Slovenská sporiteľňa. Odľahčená od nevýnosových aktív začína opäť produkovať miliardy korún prevádzkového zisku. Ten už po očistení nemá prečo požierať dotváranie opravných položiek a rezerv, a tak sa sporiteľňa zrejme čoskoro popasuje s Tatra bankou o pozíciu najziskovejšej banky na Slovensku.

 • Tlačiť
 • 0

Rubrika Samostatné sekcie/financie

Diskusia (0 reakcií)

Nájdi vydanie

Výhody pre predplatiteľov TRENDU

 1. Zľavy

 2. Online služby

 3. TREND do tabletu

  • Aktuálny TREND aj archívne vydania na stiahnutie do aplikácií pre iOS/Android
 4. Ďalšie výhody

  • Doručenie do piatku vo Vašej schránke
  • Kedykoľvek si môžete zmeniť doručovaciu adresu
  • Kedykoľvek môžete prerušiť predplatné na ľubovoľný čas a neskôr si ho obnoviť

Všeobecné obchodné podmienky pre predplatné
Kontakt:
(02) 3215 3121-2, trendpredplatne@newsandmedia.sk

Darovací list na stiahnutie

Knihy a digitálne médiá

Tituly v našej ponuke máme na sklade a predplatitelia TRENDU si ich môžu objednať so zľavou. Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10 až 20-percentnú zľavu.

Prečo Dobré zmluvy

Naozaj sa dá spoľahnúť na vzory zadarmo stiahnuté z webu? Neznámeho pôvodu a niekoľko rokov staré? Dobré zmluvy prinášajú viac ako 150 aktuálnych vzorových dokumentov. Všetky sú overené advokátskou kanceláriou:

Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10-percentnú zľavu. Pozrite si aj dokumenty na bezplatné stiahnutie.

Daňové vzory a judikáty

Daňové vzory obsahujú vzory 60 najčastejšie používaných dokumentov v daňovom konaní (komunikácii s daňovými úradmi), Daňové judikáty 40 reálnych judikátov z daňového práva s odborným komentárom. Vychádzajú z praxe skúseného daňového právnika - ich autorom je advokát JUDr. Patrik Benčík, ktorý má za sebou viac ako 100 daňových súdnych sporov. Niekoľko rokov pracoval ako právnik na vtedajšom Daňovom riaditeľstve SR, je autorom a spoluautorom viacerých odborných publikácií z oblasti daňového práva.