Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Zaisťovníctvo je biznis o veľkých číslach

04.10.2000, 08:00 | Ján Záborský | © 2000 News and Media Holding

 • Tlačiť
 • 0

Prírodné katastrofy, havárie lietadiel, požiare v továrňach - pri takýchto udalostiach dochádza k stratám na životoch, ako aj k obrovským majetkovým ujmám. Aby poisťovne dokázali finančne zvládnuť nepredvídateľné rozsiahle poistné udalosti, využívajú služby zaisťovní. Tie sa niekedy nazývajú aj superpoisťovne.

Poisťovne poisťovní

Možno ich považovať za poisťovne poisťovní. Ich prvoradou úlohou je preberať časť zodpovednosti za riziká, ktoré kryjú produkty klientskej poisťovne. Aby boli zaisťovne schopné poskytovať takéto služby, potrebujú dostatočné kapitálové vybavenie a širokú pôsobnosť. Potom môžu využiť napríklad geografické odlišnosti. Záplavy v Ázii alebo tornáda v USA vyváži pokoj v Európe.

Podstatou zaistenia je rozdelenie rizika medzi zaisťovňu a poisťovňu. Tá sa zaviaže postupovať dohodnutú časť predpísaného poistného zaisťovateľovi, ktorý je povinný podieľať sa na výplate poistných náhrad, ak plnenie určitej poistnej udalosti presiahne vopred dohodnutú hranicu. Umožňuje to poisťovniam znižovať riziko ich insolventnosti a tým aj poistné sadzby. Navyše, i malé poisťovne majú takto možnosť poskytovať služby veľkým klientom, ktorým by napríklad v prípade rozsiahlej živelnej pohromy nemohli vyplatiť poistné náhrady.

Slovensko zatiaľ bez vlastnej zaisťovne

Na Slovensku zatiaľ nepodniká samostatná zaisťovacia spoločnosť. Domáce komerčné poisťovne majú podpísané zmluvy hlavne so zahraničnými zaisťovňami. Zaistenie však v obmedzenom rozsahu poskytuje aj Slovenská poisťovňa (SP), a to predovšetkým na priemyselné riziká - napríklad na zaistenie škôd v prípade požiaru.

Výsledkom toho, že na slovenskom poistnom trhu chýba domáci zaisťovateľ, je odlev zhruba šestiny predpísaného poistného do zahraničia. Pritom mnoho - hlavne malých - poisťovní ,nepokrýva až také veľké riziká, aby nemohli byť zaistené na Slovensku", tvrdí viceprezident pre poistenie v SP Imrich Fekete. Problémomv šak zostáva legislatíva. Poľský zákon o poisťovníctve povoľuje uzatváranie zaistných zmlúv so zahraničnými inštitúciami len v prípade, že domáce zaisťovne predmetné riziko nepokrývajú.

Hoci bol slovenský zákon č. 24/1991 Zb. o poisťovníctve v tomto roku zasa novelizovaný, niektoré problémy nedoriešil. ,Novela nerieši napríklad otázku zaisťovní. Nezaoberá sa vôbec podmienkami ich licencovania a požadovanou minimálnou výškou základného imania," vysvetľuje I. Fekete. V Česku tieto otázky vyjasnila minuloročná novela zákona o poisťovníctve. Základné imanie českej zaisťovne musí presahovať jednu miliardu českých korún.

Jedným zo zámerov SP je rozšíriť svoju zaisťovaciu pôsobnosť aj do zahraničia, na čo jej však zatiaľ chýbajú dostatočné personálne kapacity. ,Napríklad Česká pojišťovna prejavila záujem nechať sa zaistiť u nás na určité riziká," hovorí I. Fekete. Pritom i ona sama poskytuje zaistné služby. Otvorila si napríklad aj vlastnú zaistnú kanceláriu priamo v Londýne.

Najväčšie zaisťovne sídlia v Európe

Najväčšie a aj najstaršie svetové zaisťovne začali vznikať v Európe. Ešte stále funguje napríklad nemecká Kölnische Rückversicherung založená v roku 1842. Je najstarším zaisťovateľom na svete. Väčšina poisťovní zo Slovenska sa zaisťuje v popredných zaisťovniach, ktoré figurujú v prvej svetovej dvadsiatke.

S najväčšou svetovou zaisťovňou nemeckou MunichRe uzatvárajú zaistné zmluvy SP, Kontinuita - Slovenská životná poisťovňa, Univerzálna banková poisťovňa či poisťovňa Wüstenrot. Dcéry veľkých zahraničných poisťovní ako Generali, Allianz či Gerling zasa využívajú zaistné služby materských spoločností.

Prvá dvadsiatka najväčších zaisťovní sveta zaznamenala v roku 1998 čisté predpísané zaistné v úhrnnom objeme bezmála 50 miliárd amerických dolárov. Je to vyše dva a pol bilióna slovenských korún, čo je viac ako trojnásobok hrubého domáceho produktu SR. Prvá desiatka sa na tomto balíku podieľa troma štvrtinami. Rebríčku dominujú nemecké a švajčiarske subjekty, ktoré v ostatnom čase expandujú aj na trh v USA.

Významné zmeny na svetovom zaistnom trhu nastali na začiatku 90. rokov. Vtedy živelné pohromy napáchali obrovské majetkové ujmy. Z dvadsiatich najničivejších živelných udalostí sa pod 72 percent škôd podpísali víchrice, požiare a zemetrasenia v prvej polovici tohto desaťročia. Len tretinu z nich má na svedomí hurukán Andrew, ktorý v roku 1992 spôsobil škody za takmer 20 miliárd dolárov. O necelé dva roky zapríčinilo zemetrasenie v Kalifornii škody za vyše 14 miliárd dolárov.

Pre americký poistný trh to znamenalo pohromu. Skrachovalo niekoľko poisťovní, ale aj zaisťovní. Iné toto riziko prestali poisťovať. Tieto udalosti vyústili v nasledujúcich rokoch do poklesu predpísaného zaistného. Viedlo to k niekoľkým fúziám. Jednou z najväčších bolo spojenie americkej GeneralRe s nemeckou KölnischeRück. Od júna 2000 operujú pod spoločným obchodným menom GeneralCologneRe. Nový subjekt patrí do svetovej päťky.

 • Tlačiť
 • 0

Rubrika Samostatné sekcie/financie

Diskusia (0 reakcií)

Nájdi vydanie

Výhody pre predplatiteľov TRENDU

 1. Zľavy

 2. Online služby

 3. TREND do tabletu

  • Aktuálny TREND aj archívne vydania na stiahnutie do aplikácií pre iOS/Android
 4. Ďalšie výhody

  • Doručenie do piatku vo Vašej schránke
  • Kedykoľvek si môžete zmeniť doručovaciu adresu
  • Kedykoľvek môžete prerušiť predplatné na ľubovoľný čas a neskôr si ho obnoviť

Všeobecné obchodné podmienky pre predplatné
Kontakt:
(02) 3215 3121-2, trendpredplatne@newsandmedia.sk

Darovací list na stiahnutie

Knihy a digitálne médiá

Tituly v našej ponuke máme na sklade a predplatitelia TRENDU si ich môžu objednať so zľavou. Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10 až 20-percentnú zľavu.

Prečo Dobré zmluvy

Naozaj sa dá spoľahnúť na vzory zadarmo stiahnuté z webu? Neznámeho pôvodu a niekoľko rokov staré? Dobré zmluvy prinášajú viac ako 150 aktuálnych vzorových dokumentov. Všetky sú overené advokátskou kanceláriou:

Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10-percentnú zľavu. Pozrite si aj dokumenty na bezplatné stiahnutie.

Daňové vzory a judikáty

Daňové vzory obsahujú vzory 60 najčastejšie používaných dokumentov v daňovom konaní (komunikácii s daňovými úradmi), Daňové judikáty 40 reálnych judikátov z daňového práva s odborným komentárom. Vychádzajú z praxe skúseného daňového právnika - ich autorom je advokát JUDr. Patrik Benčík, ktorý má za sebou viac ako 100 daňových súdnych sporov. Niekoľko rokov pracoval ako právnik na vtedajšom Daňovom riaditeľstve SR, je autorom a spoluautorom viacerých odborných publikácií z oblasti daňového práva.