Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Životné poistenie prežíva konjunktúru, neživotné ďalej stagnuje

04.10.2000, 08:00 | Pavol Suďa | © 2000 News and Media Holding

 • Tlačiť
 • 0

Predpísané poistné v neživotnom poistení vzrástlo medziročne o viac ako pätinu, keď v prvom polroku 2000 vystúpilo na takmer desať miliárd korún. Bez zákonných poistení, vďaka ktorým trhový podiel Slovenskej poisťovne vyskočil nad 60 percent, sa však zvýšilo iba o 3,7 percenta. Po zohľadnení inflácie dokonca kleslo.

Stagnácia v tomto poistnom odvetví tak pre vyčkávanie poisťovateľov na ukončenie monopolu Slovenskej poisťovne v zákonných poisteniach najmä motorových vozidiel pokračuje už druhý rok. Predpísané poistné v tomto poistnom druhu sa medziročne znížilo aj v bežných cenách na 2,7 mld. Sk v prvom polroku. Oslabil sa i obrat v úrazovom poistení a poľnohospodárskych poisteniach. O viac ako tretinu však stúplo predpísané poistné v poistení turistických rizík.

Životné poistenie bez ohľadu na hospodársky cyklus expanduje už piaty rok. Predpis poistného medziročne poskočil o vyše tretiny na 5,2 miliardy korún v prvom polroku 2000. Pod podmanivú dynamiku sa podpísala trojica súperiacich životných poisťovní Amslico, Nationale-Nederlanden a Kontinuita - Slovenská životná poisťovňa. Úhrnný trhový podiel trojky v prvom polroku presiahol podiel Slovenskej poisťovne na trhu životného poistenia.

Ešte rýchlejšie rástol objem zinkasovaných príspevkov v doplnkovom dôchodkovom poistení - medziročne o 36 percent na vyše 540 miliónov korún. Dve najmenšie dôchodkové poisťovne Horizont a Lipa si na jeseň vymenili pozície. V konkurenčnom boji prichádza aj najväčšia dôchodková poisťovňa Tatry-Sympatia o percentá na svojich trhových podieloch. Počet poistencov koncom júna 2000 presiahol 160-tisíc osôb.

 • Tlačiť
 • 0

Rubrika Samostatné sekcie/financie

Diskusia (0 reakcií)

Výhody pre predplatiteľov TRENDU

 1. Zľavy

 2. Online služby

 3. TREND do tabletu

  • Aktuálny TREND aj archívne vydania na stiahnutie do aplikácií pre iOS/Android
 4. Ďalšie výhody

  • Doručenie do piatku vo Vašej schránke
  • Kedykoľvek si môžete zmeniť doručovaciu adresu
  • Kedykoľvek môžete prerušiť predplatné na ľubovoľný čas a neskôr si ho obnoviť

Všeobecné obchodné podmienky pre predplatné
Kontakt:
(02) 3215 3121-2, trendpredplatne@newsandmedia.sk

Darovací list na stiahnutie

Knihy a digitálne médiá

Tituly v našej ponuke máme na sklade a predplatitelia TRENDU si ich môžu objednať so zľavou. Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10 až 20-percentnú zľavu.

Prečo Dobré zmluvy

Naozaj sa dá spoľahnúť na vzory zadarmo stiahnuté z webu? Neznámeho pôvodu a niekoľko rokov staré? Dobré zmluvy prinášajú viac ako 150 aktuálnych vzorových dokumentov. Všetky sú overené advokátskou kanceláriou:

Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10-percentnú zľavu. Pozrite si aj dokumenty na bezplatné stiahnutie.

Daňové vzory a judikáty

Daňové vzory obsahujú vzory 60 najčastejšie používaných dokumentov v daňovom konaní (komunikácii s daňovými úradmi), Daňové judikáty 40 reálnych judikátov z daňového práva s odborným komentárom. Vychádzajú z praxe skúseného daňového právnika - ich autorom je advokát JUDr. Patrik Benčík, ktorý má za sebou viac ako 100 daňových súdnych sporov. Niekoľko rokov pracoval ako právnik na vtedajšom Daňovom riaditeľstve SR, je autorom a spoluautorom viacerých odborných publikácií z oblasti daňového práva.