Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Aukcia Bank of England otestuje cenu zlata

20.09.2000, 09:06 | Ing. PETR KOPECKÝ

 • Tlačiť
 • 0

V uplynulom týždni sa na trhoch drahých kovov upokojila situácia na trhu platiny, keď na trh prenikli informácie, že zásoby kovu opäť mierne rastú. Spotová cena platiny sa v závere týždňa oslabila až k úrovni 580 USD za troyskú uncu - teda na úroveň všeobecne analytikmi očakávanú. Platina teda konečne mierne koriguje svoje predchádzajúce tendencie pokračovať vo vzostupe až k úrovni 650 USD za tr. uncu, ale ak dodávky kovu na trh nebudú stabilné, možno očakávať návrat trendu. V ďalšom týždni možno čakať pokračovanie v oslabovaní až k úrovni 560 USD za tr. uncu. Spolu s platinou "sa zviezlo" aj paládium, ktorého spotová cena poklesla späť k úrovni 720 USD za tr. uncu. Takmer bez zmeny dopadol tento týždeň na trhoch zlata a striebra, ktorých spotové ceny oscilovali v úzkom pásme 2 USD, respektíve 3 US centov. Pre trh zlata bude určujúcim tento týždeň, keď sa mala 19. septembra konať ďalšia aukcia "rezervného zlata" Bank of England. Tento predaj asi potvrdí, či trh už tieto informácie a najmä prísun kovu absorboval alebo nie. Spotovej cene striebra chýbajú v súčasnosti čerstvé fundamentálne správy, a tak cenový vývoj na tomto trhu skôr ovplyvňujú udalosti na trhu zlata, prípadne platiny. Ani v nasledujúcom týždni nemožno očakávať na tomto trhu zmenu - iba prípadný dopad vývoja na trhu zlata po aukcii Bank of England.

Trh zlata je stále na dlhodobo nízkej cenovej úrovni a v súčasnosti vyčkáva na už ohlásenú akciu Bank of England. Táto aukcia by totiž mala ukázať, či trh ráta a je schopný bez väčších ťažkostí pojať predávané rezervné zlato alebo nie. V prvom prípade, ak dôjde k aukcii bez výraznejšieho dopadu na úroveň spotovej ceny - nepoklesne pod hranicu 270 USD za tr. uncu -, možno očakávať pokračovanie stagnácie v rozpätí 270 USD až 280 USD za tr. uncu. Ak aukcia prinesie nerovnováhu a spotová cena prelomí kľúčovú psychologickú hranicu podpory na úrovni 270 USD za tr. uncu, je reálne, že čoskoro spotová cena s ohľadom na už spomenuté nepriaznivé faktory môže poklesnúť až k úrovni 250 USD za tr. uncu. Tento vývoj by asi okrem iného priniesol aj krach mnohých menších ťažiarskych spoločností v južnej Afrike a Austrálii. V súčasnosti sa cena takmer bez zmeny oproti minulému týždňu pohybuje v cenovom rozmedzí ohraničenom na úrovni 273 USD za tr. uncu až 278 USD za tr. uncu.

 • Tlačiť
 • 0

Rubrika Komodity na svetových trhoch

Diskusia (0 reakcií)

Nájdi vydanie

Výhody pre predplatiteľov TRENDU

 1. Zľavy

 2. Online služby

 3. TREND do tabletu

  • Aktuálny TREND aj archívne vydania na stiahnutie do aplikácií pre iOS/Android
 4. Ďalšie výhody

  • Doručenie do piatku vo Vašej schránke
  • Kedykoľvek si môžete zmeniť doručovaciu adresu
  • Kedykoľvek môžete prerušiť predplatné na ľubovoľný čas a neskôr si ho obnoviť

Všeobecné obchodné podmienky pre predplatné
Kontakt:
(02) 3215 3121-2, trendpredplatne@newsandmedia.sk

Darovací list na stiahnutie

Knihy a digitálne médiá

Tituly v našej ponuke máme na sklade a predplatitelia TRENDU si ich môžu objednať so zľavou. Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10 až 20-percentnú zľavu.

Prečo Dobré zmluvy

Naozaj sa dá spoľahnúť na vzory zadarmo stiahnuté z webu? Neznámeho pôvodu a niekoľko rokov staré? Dobré zmluvy prinášajú viac ako 150 aktuálnych vzorových dokumentov. Všetky sú overené advokátskou kanceláriou:

Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10-percentnú zľavu. Pozrite si aj dokumenty na bezplatné stiahnutie.

Daňové vzory a judikáty

Daňové vzory obsahujú vzory 60 najčastejšie používaných dokumentov v daňovom konaní (komunikácii s daňovými úradmi), Daňové judikáty 40 reálnych judikátov z daňového práva s odborným komentárom. Vychádzajú z praxe skúseného daňového právnika - ich autorom je advokát JUDr. Patrik Benčík, ktorý má za sebou viac ako 100 daňových súdnych sporov. Niekoľko rokov pracoval ako právnik na vtedajšom Daňovom riaditeľstve SR, je autorom a spoluautorom viacerých odborných publikácií z oblasti daňového práva.