Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Benzín do ohňa vysokých cien prilial aj Irak

20.09.2000, 09:06 | Milan Debnár | © 2000 News and Media Holding

 • Tlačiť
 • 0

Hoci predstavitelia Organizácie krajín vyvážajúcich ropu (OPEC) sa 10. septembra vo Viedni dohodli, že od októbra zvýšia ťažobné kvóty o 800-tisíc barelov ropy denne (teda na 26,12 mil. b/d), vôbec to situáciu na trhu neupokojilo. Cena už na začiatku týždňa opäť stúpla a dosiahla nové desaťročné maximá. Protesty autodopravcov v celej západnej Európe nabrali na intenzite, pričom vlády na zníženie spotrebnej dane nepristúpili. Zložitú situáciu sa pokúsil zmierniť prezident OPEC Ali Rodriguez, ktorý vyhlásil, že kartel v prípade potreby môže zvýšiť svoju produkciu o 2 mil. barelov denne. Pred niekoľkými týždňami však tvrdil, že OPEC má momentálne technické možnosti len na zvýšenie o 700-tisíc barelov. Voľné ťažobné kapacity má pritom podľa všetkého len Saudská Arábia a Venezuela. Podľa Medzinárodnej agentúry pre energiou (IEA) však OPEC vstupuje do novej fázy nadprodukcie, čo neveští nič dobré. Podľa IEA sa v auguste ťažilo na celom svete 77,11 mil. barelov ropy denne, pričom OPEC vyprodukoval 28,79 mil. b/d.

Ceny ropy nakrátko poklesli, ale v strede týždňa do napätej atmosféry vstúpil Irak. Situácia z roku 1990 sa akoby opakuje. Bagdad obvinil susedný Kuvajt, že mu kradne v pohraničných oblastiach ropu, a pohrozil bližšie nešpecifikovanými opatreniami. Kuvajt niečo podobné poprel a ozvali sa aj USA, ktoré Iraku pohrozili vojenskou podporou Kuvajtu. V USA navyše prezident Bill Clinton zľahčil situáciu vyhlásením, že USA sú so zdrojmi energie oveľa lepšie ako napríklad pred 25 rokmi, keď svet čelil ropnej kríze, čo sa pochopilo tak, že vláda USA neuvoľní zo strategických rezerv ani barel, a cena ľahkej americkej ropy WTI v závere týždňa dosiahla na newyorskej ropnej burze NYMEX takmer 36 USD/barel, čo sa už veľmi približuje obdobiu vojny v Perzskom zálive v roku 1991. Cenový vývoj tak ostáva naďalej nejasný a väčšina analytikov v najbližších dvoch mesiacoch nepredpokladá výraznejšie zlacnenie.

 • Tlačiť
 • 0

Rubrika Komodity na svetových trhoch

Diskusia (0 reakcií)

Nájdi vydanie

Výhody pre predplatiteľov TRENDU

 1. Zľavy

 2. Online služby

 3. TREND do tabletu

  • Aktuálny TREND aj archívne vydania na stiahnutie do aplikácií pre iOS/Android
 4. Ďalšie výhody

  • Doručenie do piatku vo Vašej schránke
  • Kedykoľvek si môžete zmeniť doručovaciu adresu
  • Kedykoľvek môžete prerušiť predplatné na ľubovoľný čas a neskôr si ho obnoviť

Všeobecné obchodné podmienky pre predplatné
Kontakt:
(02) 3215 3121-2, trendpredplatne@newsandmedia.sk

Darovací list na stiahnutie

Knihy a digitálne médiá

Tituly v našej ponuke máme na sklade a predplatitelia TRENDU si ich môžu objednať so zľavou. Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10 až 20-percentnú zľavu.

Prečo Dobré zmluvy

Naozaj sa dá spoľahnúť na vzory zadarmo stiahnuté z webu? Neznámeho pôvodu a niekoľko rokov staré? Dobré zmluvy prinášajú viac ako 150 aktuálnych vzorových dokumentov. Všetky sú overené advokátskou kanceláriou:

Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10-percentnú zľavu. Pozrite si aj dokumenty na bezplatné stiahnutie.

Daňové vzory a judikáty

Daňové vzory obsahujú vzory 60 najčastejšie používaných dokumentov v daňovom konaní (komunikácii s daňovými úradmi), Daňové judikáty 40 reálnych judikátov z daňového práva s odborným komentárom. Vychádzajú z praxe skúseného daňového právnika - ich autorom je advokát JUDr. Patrik Benčík, ktorý má za sebou viac ako 100 daňových súdnych sporov. Niekoľko rokov pracoval ako právnik na vtedajšom Daňovom riaditeľstve SR, je autorom a spoluautorom viacerých odborných publikácií z oblasti daňového práva.