Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Džin je z fľaše von

01.09.2005, 00:00 | Vladimír Vaňo

 • Tlačiť
 • 0

Výsledok udalostí na slovenskej politickej scéne sa od očakávaní výrazne nelíšil. Napriek tomu stabilizácia zosunu koruny po prezidentovom ortieli bola len krátkodobá. Na konci týždňa sa vo Vyšehrade naplno začal prejavovať negatívny vplyv poľskej meny oslabovanej atmosférou pred septembrovými voľbami. V júli TREND označil jej posun k štyrom zlotým za euro za krátkodobú záležitosť. Augustový vývoj akoby túto prognózu popieral. Zlotý testoval túto úroveň naposledy v úvode minulého týždňa. V jeho závere sa oslabil o vyše percento až po hranicu 4,07 PLN/EUR. Pomohli tomu aj makrosprávy. Tie potvrdili aktuálnosť očakávaní zníženia poľských kľúčových úrokov v tomto týždni.


Výraznejšie skresanie maďarských mier o pol percentného bodu bolo prvým impulzom, ktorý zvrátil neúnavný ťah forintu. Nad úroveň 246 HUF/EUR ho oslabil vývoj v Poľsku. Za nepriamu, implicitnú intervenciu národnej banky proti ďalšiemu posilňovaniu forintu možno považovať správu, že vládna pôžička na výstavbu cestnej infraštruktúry za 1,7 mld. EUR nebude konvertovaná do forintov na medzibankovom trhu, ale priamo na účtoch centrálnej banky. Tá je tak ochotná zaplatiť za konvertované eurá viac, než by vláda získala na medzibankovom trhu, kde by transakciou s takýmto objemom prispela k ďalšiemu apreciačnému tlaku.


Česká a slovenská koruna si v priebehu týždňa zapísali vyše 30-halierové straty k hranici 29,7 CZK/EUR, respektíve 38,9 SKK/EUR. Obe centrálne banky ponechali kľúčové sadzby bezo zmeny. Český guvernér pripomenul riziko, ktorým bude pre infláciu v druhom polroku vývoj ceny ropy. Jej význam slovenskému trhu pripomenula piatková správa o júlovom zrýchlení medziročnej dynamiky cien výrobcov na 5,3 percenta. Najmä pre vplyv cien pohonných hmôt je to najvyššie tempo od decembra 2003.


Medzi negatívnymi faktormi pre kurz zlotého sa v uplynulom týždni objavili legislatívne návrhy, ktoré možno označiť za úsilie získať si na poslednú chvíľu voličov za cenu zvýšenia schodku verejných financií. Vývoj na slovenskej politickej scéne sa pred týždňom považoval za neškodný nielen pre pretrvanie podpory vláde v parlamente. Za málo pravdepodobný sa považoval i taký výsledok riadnych či predčasných parlamentných volieb, ktorý by sa postaral o zloženie vlády s menej konzervatívnym prístupom k rozpočtovej disciplíne a plánom prijatia eura. Výsledky aktuálnych prieskumov verejnej mienky sú možno dôvodom na zmiernenie optimizmu v tomto smere.


Prvou lastovičkou naznačujúcou negatívny globálny vývoj na stredoeurópskych trhoch bol nárast dlhopisových výnosov po minulotýždňovom rekorde nemeckého konjunkturálneho indexu ZEW. Keby sa zatiaľ nenaplnené očakávanie poklesu cien dlhopisov na svetových trhoch zhmotnilo, spolu s predvolebným vplyvom by bolo ďalším z hlavných krátkodobých rizík pre meny regiónu. Od úrovne, kde NBS nedávno intervenovala, je koruna stále ďaleko. Naposledy sa hrozba jej zásahu považovala za aktuálnu pri úrovni 39,5 SKK/EUR. Napriek tomu sa minulý týždeň objavili na trhu dohady, že intervenčná munícia bude použitá možno už na nižších úrovniach. Schyľuje sa k horúcej jeseni.


Autor je investičný analytik TREND Analyses.
 • Tlačiť
 • 0

Rubrika Peňažné a devízové trhy

Diskusia (0 reakcií)

Nájdi vydanie

Výhody pre predplatiteľov TRENDU

 1. Zľavy

 2. Online služby

 3. TREND do tabletu

  • Aktuálny TREND aj archívne vydania na stiahnutie do aplikácií pre iOS/Android
 4. Ďalšie výhody

  • Doručenie do piatku vo Vašej schránke
  • Kedykoľvek si môžete zmeniť doručovaciu adresu
  • Kedykoľvek môžete prerušiť predplatné na ľubovoľný čas a neskôr si ho obnoviť

Všeobecné obchodné podmienky pre predplatné
Kontakt:
(02) 3215 3121-2, trendpredplatne@newsandmedia.sk

Darovací list na stiahnutie

Knihy a digitálne médiá

Tituly v našej ponuke máme na sklade a predplatitelia TRENDU si ich môžu objednať so zľavou. Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10 až 20-percentnú zľavu.

Prečo Dobré zmluvy

Naozaj sa dá spoľahnúť na vzory zadarmo stiahnuté z webu? Neznámeho pôvodu a niekoľko rokov staré? Dobré zmluvy prinášajú viac ako 150 aktuálnych vzorových dokumentov. Všetky sú overené advokátskou kanceláriou:

Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10-percentnú zľavu. Pozrite si aj dokumenty na bezplatné stiahnutie.

Daňové vzory a judikáty

Daňové vzory obsahujú vzory 60 najčastejšie používaných dokumentov v daňovom konaní (komunikácii s daňovými úradmi), Daňové judikáty 40 reálnych judikátov z daňového práva s odborným komentárom. Vychádzajú z praxe skúseného daňového právnika - ich autorom je advokát JUDr. Patrik Benčík, ktorý má za sebou viac ako 100 daňových súdnych sporov. Niekoľko rokov pracoval ako právnik na vtedajšom Daňovom riaditeľstve SR, je autorom a spoluautorom viacerých odborných publikácií z oblasti daňového práva.