Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Firma Motorola kúpila Teslu Piešťany

16.09.1998, 01:00 | ĽUBOSLAV BREZINA

 • Tlačiť
 • 0

Rubrika

Firmy v SR

K európskym výrobným závodom divízie polovodičových produktov americkej spoločnosti Motorola v Českej republike, Francúzsku a Škótsku pribudol minulý týždeň aj bývalý závod na výrobu integrovaných obvodov Tesla Piešťany, a.s. Podpísanie zmluvy nasledovalo po ukončení verejnej súťaže na predaj všetkých aktív Tesla Piešťany, a.s. v konkurznom konaní.

Motorola založila v areáli Tesly ako jediný akcionár novú spoločnosť Slovakia Electronics Industries, a.s., Piešťany. Predmetom podnikania je sériová výroba a export polovodičových súčiastok pre zákazníkov a partnerov Motoroly na celom svete. Americká firma, ktorej ročný obrat vlani predstavoval 30 mld. USD (okolo 1050 mld. Sk), má približne tretinový podiel na svetovom trhu priemyselných čipov.

Niekoľkomesačné rokovania medzi spoločnosťou Motorola, vládou SR a správcom konkurznej podstaty Tesly sprevádzali optimistické vyhlásenia vládnych predstaviteľov, na ktoré odpovedali rezervované komuniké spoločnosti Motorola.

Informácie o sume, za ktorú Motorola aktíva Tesly získala, zatiaľ nie sú k dispozícii. Minister hospodárstva SR Milan Cagala sa v polovici apríla tohto roku vyjadril, že Motorola kúpi fabriku v Piešťanoch lacno, ale so značnými ekologickými problémami. Ich riešenie si vyžiada podľa M. Cagalu investície do ekologizácie výroby vo výške takmer 100 mil. Sk.

Nakoniec Ministerstvo hospodárstva SR ustúpilo a podpísalo s Motorolou dohodu o prevzatí zodpovednosti za environmentálne škody, vzniknuté v dôsledku predchádzajúcej činnosti závodu v Piešťanoch.

Podľa informácií ČTK slovenská vláda tiež pristúpila na odpustenie platenia dane z prevodu nehnuteľností a vytvorenie slobodného colného pásma v areáli bývalej Tesly Piešťany.

Slovenská vláda od 1. júla udelila zahraničným investo-rom daňové prázdniny na desať rokov od roku, v ktorom po prvýkrát vykážu daňový zá- klad. Toto rozhodnutie platí pre projekty za najmenej 200 mil. Sk a je reálny predpoklad, že súvisí aj s odpredajom Tesly.

Motorola plánuje začať výrobu kremíkových dosiek v priebehu budúceho roku. Do roku 2001 by investície do piešťanského závodu mali dosiahnuť 88 mil. USD (vyše 3 mld. Sk). V horizonte piatich rokov počíta podnikateľský plán Motoroly s vytvorením približne 1500 pracovných miest. Po dosiahnutí plnej kapacity podnik vyprodukuje ročne tovar určený na export v hodnote približne 60 mil. USD (zhruba 2,1 mld. Sk).

Všetko však bude závisieť od toho, ako rýchlo sa obráti súčasný nepriaznivý vývoj v polovodičovom priemysle, ktorý charakterizuje pokles dopytu a globálne tlaky na znižovanie cien vyvolané hospodárskou krízou v Ázii.

 • Tlačiť
 • 0

Rubrika Firmy v SR

Diskusia (0 reakcií)

Nájdi vydanie

Výhody pre predplatiteľov TRENDU

 1. Zľavy

 2. Online služby

 3. TREND do tabletu

  • Aktuálny TREND aj archívne vydania na stiahnutie do aplikácií pre iOS/Android
 4. Ďalšie výhody

  • Doručenie do piatku vo Vašej schránke
  • Kedykoľvek si môžete zmeniť doručovaciu adresu
  • Kedykoľvek môžete prerušiť predplatné na ľubovoľný čas a neskôr si ho obnoviť

Všeobecné obchodné podmienky pre predplatné
Kontakt:
(02) 3215 3121-2, trendpredplatne@newsandmedia.sk

Darovací list na stiahnutie

Knihy a digitálne médiá

Tituly v našej ponuke máme na sklade a predplatitelia TRENDU si ich môžu objednať so zľavou. Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10 až 20-percentnú zľavu.

Prečo Dobré zmluvy

Naozaj sa dá spoľahnúť na vzory zadarmo stiahnuté z webu? Neznámeho pôvodu a niekoľko rokov staré? Dobré zmluvy prinášajú viac ako 150 aktuálnych vzorových dokumentov. Všetky sú overené advokátskou kanceláriou:

Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10-percentnú zľavu. Pozrite si aj dokumenty na bezplatné stiahnutie.

Daňové vzory a judikáty

Daňové vzory obsahujú vzory 60 najčastejšie používaných dokumentov v daňovom konaní (komunikácii s daňovými úradmi), Daňové judikáty 40 reálnych judikátov z daňového práva s odborným komentárom. Vychádzajú z praxe skúseného daňového právnika - ich autorom je advokát JUDr. Patrik Benčík, ktorý má za sebou viac ako 100 daňových súdnych sporov. Niekoľko rokov pracoval ako právnik na vtedajšom Daňovom riaditeľstve SR, je autorom a spoluautorom viacerých odborných publikácií z oblasti daňového práva.