Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Grécko falšovalo štatistiky verejných financií

30.09.2004, 00:00

 • Tlačiť
 • 0

Grécko porušuje pravidlá Paktu stability a rastu Európskej menovej únie sústavne od roku 2000. Podľa revidovaných údajov zverejnených gréckou vládou krajina neplnila kritériá už ani v čase, keď v roku 2001 ako doteraz posledná krajina EÚ zavádzala spoločnú menu euro.

Túto skutočnosť potvrdili aj revidované údaje štatistického úradu EÚ Eurostatu. Podľa nich deficit verejných financií Grécka v každom z rokov 2000 až 2003 presiahol tri percentá HDP, teda strop Paktu stability a rastu. Grécky minister financií Giorgios Alogoskoufis viní z nezrovnalostí

vtedajšiu socialistickú vládu. Za roky 1997 – 1999, ktoré boli kľúčové pri rozhodovaní ministrov financií EÚ o vstupe Grécka

do menovej únie, však výšku deficitu Grécko nemenilo. Eurostat do Atén posiela expertnú misiu, ktorá preverí údaje za tieto roky.

„Grécke údaje sú veľký problém. Musíme si byť istí, že predkladané údaje sú hodnoverné,“ kritizoval udalosti okolo utajovania skutočnej výšky deficitu gréckych verejných financií prezident Európskej centrálnej banky Jean-Claude Trichet. Po-

dľa Rady ministrov financií Ecofin, ktorá sa situáciou bude zaoberať v druhej polovici októbra, by „štatistiky nemali byť ovplyvňované politickými alebo volebnými cyklami“. Ku kritike sa pridal aj komisár EÚ pre ekonomické a menové otázky Joaquín Almunia, podľa ktorého sú „úpravy takého veľkého rozsahu, že vyvolávajú v Európskej komisii vážne obavy“. Šéf Eurostatu Michel Vanden Abeele vyzval na zvýšenie zdrojov pre svoj úrad. EÚ sa podľa neho nemôže spoliehať na dáta dodané členskými krajinami, ktoré sa „môžu meniť podľa smeru vetra“.

Doteraz sa predpokladalo, že Grécko neplní pakt len od minulého roku, čo odôvodňovalo výdavkami spojenými s olympiádou. V tomto roku grécky deficit v súvislosti s olympiádou vyletí podľa vládneho odhadu až na 5,3 percenta HDP (TREND 38/2004). Grécky premiér Kostas Caramanlis chce v roku 2005 prostredníctvom privatizácie a škrtov najmä vo vojenskej časti rozpočtu dostať deficit na hranicu 2,8 percenta HDP. (rs)
 • Tlačiť
 • 0

Rubrika Hospodárstvo vo svete

Diskusia (0 reakcií)

Nájdi vydanie

Výhody pre predplatiteľov TRENDU

 1. Zľavy

 2. Online služby

 3. TREND do tabletu

  • Aktuálny TREND aj archívne vydania na stiahnutie do aplikácií pre iOS/Android
 4. Ďalšie výhody

  • Doručenie do piatku vo Vašej schránke
  • Kedykoľvek si môžete zmeniť doručovaciu adresu
  • Kedykoľvek môžete prerušiť predplatné na ľubovoľný čas a neskôr si ho obnoviť

Všeobecné obchodné podmienky pre predplatné
Kontakt:
(02) 3215 3121-2, trendpredplatne@newsandmedia.sk

Darovací list na stiahnutie

Knihy a digitálne médiá

Tituly v našej ponuke máme na sklade a predplatitelia TRENDU si ich môžu objednať so zľavou. Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10 až 20-percentnú zľavu.

Prečo Dobré zmluvy

Naozaj sa dá spoľahnúť na vzory zadarmo stiahnuté z webu? Neznámeho pôvodu a niekoľko rokov staré? Dobré zmluvy prinášajú viac ako 150 aktuálnych vzorových dokumentov. Všetky sú overené advokátskou kanceláriou:

Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10-percentnú zľavu. Pozrite si aj dokumenty na bezplatné stiahnutie.

Daňové vzory a judikáty

Daňové vzory obsahujú vzory 60 najčastejšie používaných dokumentov v daňovom konaní (komunikácii s daňovými úradmi), Daňové judikáty 40 reálnych judikátov z daňového práva s odborným komentárom. Vychádzajú z praxe skúseného daňového právnika - ich autorom je advokát JUDr. Patrik Benčík, ktorý má za sebou viac ako 100 daňových súdnych sporov. Niekoľko rokov pracoval ako právnik na vtedajšom Daňovom riaditeľstve SR, je autorom a spoluautorom viacerých odborných publikácií z oblasti daňového práva.