Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Kto získa VÚB Invest Holding, ovládne desatinu lukratívnych akcií Slovenskej poisťovne

03.09.1998, 08:15 | Ján Kovalčík

 • Tlačiť
 • 0

Rubrika

Reportáž

O predaji spoločnosti VÚB Invest Holding (VÚB IH), a.s., Bratislava rozhodla minulý mesiac Všeobecná úverová banka (VÚB), a.s., Bratislava. Akcie dcérskej spoločnosti banky, ktorá v holdingu vlastnila 97,5- -percentný podiel, získala firma Eupro, o.c.p., a.s., Bratislava za ich nominálnu hodnotu.

Pri základnom imaní vo výške 110 mil. Sk predstavovalo vlastné imanie VÚB IH ku koncu minulého roka takmer 245 miliónov korún. Aktíva holdingu, tvorené prevažne finančným majetkom, dosahovali 1,6 mld. Sk.

V minulom roku dosiahol VÚB IH čistý zisk vyše 115 mil. Sk. Na jeho výšku však mal rozhodujúci vplyv výnos z predaja akcií investičného fondu VÚB Kupón. Pri aktivite iných investorov totiž VÚB opakovane (prvýkrát na úkor Nomury v roku 1995) stratila rozhodujúce postavenie v najväčšom slovenskom investičnom fonde a bola nútená z neho vycúvať.

Strategický Vinlan

VÚB IH je stopercentným akcionárom spoločnosti Vinlan, a.s., Bratislava, ktorá vlastnila v Slovenskej poisťovni, a.s., Bratislava pred zvyšovaním základného imania 8,5-percentný podiel. Keďže Vinlan sa zúčastnil na zvyšovaní základného imania poisťovne, jeho vlastnícky podiel pravdepodobne stúpne na takmer 11 %. Bude teda vlastniť akcie v menovitej hodnote okolo 200 mil. Sk. Podľa aktuálnej ceny akcií SP na nelikvidnom kapitálovom trhu je hodnota tohto balíka nižšia o približne desatinu. Vzhľadom na veľkosť podielu a meniace sa rozloženie vlastníkov SP však tieto akcie bude možné predať drahšie.

Do skupiny spoločností VÚB IH patria aj bratislavské akciové spoločnosti VÚB Invest, i.s., Invest Brokers, o.c.p., VÚB Consult a Consult Invest. Ich prostredníctvom VÚB ovládala niekoľko ďalších firiem.

Predstavitelia VÚB o predaji odmietajú hovoriť

Informáciu o predaji VÚB IH zverejnila ako prvá 23. augusta agentúra SITA, ktorá sa odvolala na nemenovaný zdroj z VÚB. Začiatkom minulého týždňa ju prevzali viaceré slovenské médiá. Podľa agentúry SITA majú byť vo všetkých spoločnostiach skupiny VÚB IH vykonané k 21. augustu mimoriadne účtovné závierky. V súvislosti s predajom sa očakáva výmena členov dozornej rady, ktorá by mala následne vymenovať nových členov predstavenstva VÚB IH.

Hovorca VÚB Norbert Lazar v pondelok minulý týždeň TRENDU prisľúbil, že banka zverejní stanovisko k týmto informáciám v priebehu týždňa. Po utorkovom zasadnutí predstavenstva VÚB už povedal, že banka sa k tejto otázke nemieni vyjadrovať.

Aj generálny riaditeľ divízie investičného bankovníctva VÚB Ľuboš Vražda v rozhovore pre TREND odmietol informácie o predaji VÚB IH potvrdiť i vyvrátiť. Podľa neho sú takéto otázky predmetom obchodného tajomstva. "Môžeme diskutovať o tom, ktoré informácie o banke jej klienti a investori naozaj potrebujú," povedal v odpovedi na otázku, či o predaji jednej z najvýznamnejších dcérskych spoločností banka bude informovať investorov a klientov prostredníctvom burzy. Akcie VÚB sú kótované na Burze cenných papierov v Bratislave. Podľa Ľ. Vraždu o predaji dcérskej spoločnosti banka nie je povinná informovať.

Napriek informačnému embargu zo strany VÚB sa TRENDU podarilo informácie o predaji VÚB IH potvrdiť z iných zdrojov.

Strata VÚB Kupónu osudná pre jeho správcu

Zo skupiny VÚB IH najskôr vznikla spoločnosť VÚB Invest, ktorú v roku 1992 založila sama VÚB. Až neskôr ju spolu s ďalšími dcérami VÚB zastrešil holding. VÚB Invest je v súčasnosti správcom piatich podielových fondov - troch uzavretých (ide o VÚB Real, Fond 5-ročného kapitálového rastu a Fond 10- -ročného kapitálového rastu) a dvoch otvorených (ide o Bond a Finančný podielový fond). V súčasnosti správa týchto fondov vzhľadom na pomerne malý objem spravovaných vkladov nie je zisková.

Až do polovice minulého roka bol VÚB Invest správcom najväčšieho slovenského investičného fondu VÚB Kupón založeného v prvej vlne kupónovej privatizácie a spravujúceho ešte v roku 1997 aktíva v hodnote vyše 6 mld. Sk. VÚB Kupón však minulý rok prevzala skupina spoločností blízkych firme Penta Brokers, a.s., o.c.p., Bratislava.

Riaditeľom spoločnosti VÚB Invest bol donedávna Jozef Oravkin, ktorý v súčasnosti pracuje v spoločnosti Penta Brokers. Tá pri predaji VÚB IH pôsobila v úlohe poradcu kupujúceho, čo v rozhovore pre TREND potvrdil člen predstavenstva a riaditeľ Penta Group Jaroslav Haščák.

Penta popiera prepojenie s Eupro

J. Haščák minulý týždeň poprel, že by Penta bola prepojená so spoločnosťou Eupro. Túto informáciu z agentúry SITA použil v predchádzajúcom čísle aj TREND. "Penta Group nebola a nie je majetkovo ani personálne prepojená so spoločnosťou Eupro," vyhlásil.

Základné imanie spoločnosti Eupro, a.s., o.c.p., Bratislava je 5 mil. Sk. Vydala 100 akcií na doručiteľa v menovitej hodnote 50 000 Sk na akciu. Spoločnosť bola založená zakladateľskou listinou 17. septembra 1996. Do obchodného registra bola zapísaná 3. marca 1997.

Predsedom predstavenstva spoločnosti je Pavol Krúpa (1972), členmi sú Jozef Krúpa (1962) a Peter Szendrey (1974). Všetci sú z Bratislavy. V dozornej rade spoločnosti Eupro figuruje ako predsedníčka Nikoleta Repáková (1974) zo Senca, ďalej Róbert Lajš (1978) z Bratislavy a Peter Vaňko (1970) z Prešova. "Medzi týmito osobami a Penta Group nie je nijaký vzťah, na základe ktorého by sa dalo konštatovať, že spoločnosť Eupro je prepojená s niektorým zo skupiny podnikov Penta Group," vyhlásil J. Haščák.

P. Krúpa z Eupro odmietol TRENDU minulý štvrtok poskytnúť akékoľvek vyjadrenie k transakcii. Pracovníčka spoločnosti, ktorú poveril komunikáciou s médiami, prisľúbila vydanie oficiálneho stanoviska, ktoré neskôr aj poskytla: "Transakcia s VÚB Invest Holding je predmetom obchodného tajomstva a spoločnosť Eupro, a.s., o.c.p., sa k nej nebude vyjadrovať," píše sa vo verejnom vyhlásení spoločnosti.

Nejasný osud zmeniek avalovaných bankou

Hodnota VÚB IH a jeho význam pre materskú banku po strate VÚB Kupónu významne klesli. VÚB podľa odborníkov rozhodne nepredáva vysoko ziskový podnik. Najhodnotnejší pravdepodobne je podiel Vinlanu v Slovenskej poisťovni. V prípade oživenia kapitálového trhu sa môže stať zaujímavým aj VÚB Invest so svojimi podielovými fondmi.

V súvislosti s predajom VÚB IH sa však vynára otázka, aký bude osud devízových zmeniek, ktoré podľa informácií TRENDU v objeme prevyšujúcom jednu miliardu korún vydal VÚB IH a avalovala (zaručila) materská VÚB. Emisiou týchto zmeniek si holding začiatkom minulého roka zabezpečil zdroje na nákup akcií VÚB Kupónu v čase, keď o kontrolu nad ním bojovala s inými investormi. Dvojročné zmenky sú splatné začiatkom budúceho roka.

Podľa jedného zo zdrojov TRENDU má VÚB aj po predaji zabezpečené, že na zmenky nedoplatí. V jej prospech sú údajne viazané bonitné aktíva VÚB IH v hodnote, ktorá by mala na splatenie zmeniek s rezervou postačovať. Existenciu takého zabezpečenia však nemožno potvrdiť pre obojstranné embargo na poskytovanie akýchkoľvek informácií o transakcii. Nemožno tiež vylúčiť existenciu ďalších potenciálnych záväzkov VÚB voči jej doterajšej dcére a vnučkám.

 • Tlačiť
 • 0

Rubrika Reportáž

Diskusia (0 reakcií)

Nájdi vydanie

Výhody pre predplatiteľov TRENDU

 1. Zľavy

 2. Online služby

 3. TREND do tabletu

  • Aktuálny TREND aj archívne vydania na stiahnutie do aplikácií pre iOS/Android
 4. Ďalšie výhody

  • Doručenie do piatku vo Vašej schránke
  • Kedykoľvek si môžete zmeniť doručovaciu adresu
  • Kedykoľvek môžete prerušiť predplatné na ľubovoľný čas a neskôr si ho obnoviť

Všeobecné obchodné podmienky pre predplatné
Kontakt:
(02) 3215 3121-2, trendpredplatne@newsandmedia.sk

Darovací list na stiahnutie

Knihy a digitálne médiá

Tituly v našej ponuke máme na sklade a predplatitelia TRENDU si ich môžu objednať so zľavou. Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10 až 20-percentnú zľavu.

Prečo Dobré zmluvy

Naozaj sa dá spoľahnúť na vzory zadarmo stiahnuté z webu? Neznámeho pôvodu a niekoľko rokov staré? Dobré zmluvy prinášajú viac ako 150 aktuálnych vzorových dokumentov. Všetky sú overené advokátskou kanceláriou:

Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10-percentnú zľavu. Pozrite si aj dokumenty na bezplatné stiahnutie.

Daňové vzory a judikáty

Daňové vzory obsahujú vzory 60 najčastejšie používaných dokumentov v daňovom konaní (komunikácii s daňovými úradmi), Daňové judikáty 40 reálnych judikátov z daňového práva s odborným komentárom. Vychádzajú z praxe skúseného daňového právnika - ich autorom je advokát JUDr. Patrik Benčík, ktorý má za sebou viac ako 100 daňových súdnych sporov. Niekoľko rokov pracoval ako právnik na vtedajšom Daňovom riaditeľstve SR, je autorom a spoluautorom viacerých odborných publikácií z oblasti daňového práva.