Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Medi je čoraz menej a je čoraz drahšia

20.09.2000, 09:06 | ALEXANDER ZOLLER

 • Tlačiť
 • 0

Ceny farebných kovov sa v závere uplynulého týždňa na Londýnskej burze kovov (LME) uzatvárali okrem olova medi a cínu pod otváracími hodnotami. Na ostatných značne prekúpených trhoch sa objavili korekcie.

Trojmesačný kontrakt medi sa otvoril na 1 975 USD (cena je za tonu) a jeho najnižšia cena klesla ešte o 4 USD. V nasledujúcich dňoch sa trh medi dostal pod taktovkou fondov a bánk hladko nad hranicu 2 000 USD. Nad touto úrovňou sa nachádzali ochranné stopky, ktoré sa aktivovali, a cena medi vystúpila až na 2 036 USD. Táto cena sa na trhu medi zaznamenala naposledy v októbri 1997. Zásoby červeného kovu v autorizovaných skladoch LME sústavne klesajú a mierne sa znížilo aj contango trojmesačných cien. V závere týždňa sa na veľmi silne prekúpenom trhu objavili rutinné predaje, zamerané na realizáciu ziskov, čo malo za následok miernu korekciu. Najnižšie ceny klesli krátkodobo na hranicu 1 990 USD. Posledný obchod sa skončil na 2 002 USD. S pohotovou meďou na okamžité dodávky zo skladov sa obchodovalo medzi 1 958 až 2 010 USD. Posledný oficiálny settlement sa skončil na 1 987,5 USD.

S hliníkom sa na začiatku týždňa obchodovalo tiež razantne. Po otvorení sa na 1 644 USD vystúpili najvyššie ceny na 1 668 USD. Na dôležitej rezistencii sa objavili predaje, ktoré vytvorili protihodnotu špekulačným nákupom. V strede týždňa sa nákupné úsilie zlomilo a hedžingové predaje sa spojili s realizáciou ziskov, čo prinieslo pokles cien k hranici supportu na 1 620 USD. Posledný obchod týždňa sa skončil na 1 622 USD. V prípade, že táto hodnota podľahne náporu predajov, možno očakávať test strategickej úrovne 1 600 USD. S pohotovým hliníkom sa obchodovalo v intervale 1 618 až 1 644 USD. Posledný oficiálny settlement sa skončil na 1 619 USD.

Trojmesačný kontrakt zinku stratil pozitívnu pozíciu nad hranicou 1 200 USD. Po otvorení sa na 1 205 USD sa najvyššie ceny zinku vyšplhali na 1 212 USD. Nákupné úsilie nepokračovalo a na tomto trhu sa objavil test psychologického supportu 1 200 USD. Support nevydržal a predaje tlačili ceny zinku až k 1 163 USD. Posledný obchod týždňa sa uzavrel na 1 167 USD. Na pohotovom trhu so zinkom na okamžité dodávky pretrvávala silná backwardácia. Cash cena z tohto dôvodu vystúpila najvyššie na 1 277 USD. Pokles trojmesačných cien v závere týždňa stlačil aj cenu promptných dodávok na minimum týždňa na 1 239 USD.

Trojmesačný kontrakt olova priťahoval nákupcov. Cena tohto kovu vystúpila zo 479 až na 502 USD. Posledný obchod týždňa sa uzavrel na 494 USD. Pohotové olovo na okamžité dodávky zo skladov vystúpilo zo 463 až na 491 USD. Trh s olovom sa v poslednom období ozdravil a očakávajú sa na ňom ďalšie prírastky. S niklom sa začalo obchodovať na 8 550 USD a jeho najvyššie hodnoty kótovali tesne pod rezistenciou 7 800 USD. Druhá časť týždňa znamenala sklamanie a cena niklu opäť klesla na hranicu 8 400 USD. Posledný obchod týždňa sa uzavrel na 8 450 USD.

 • Tlačiť
 • 0

Rubrika Komodity na svetových trhoch

Diskusia (0 reakcií)

Nájdi vydanie

Výhody pre predplatiteľov TRENDU

 1. Zľavy

 2. Online služby

 3. TREND do tabletu

  • Aktuálny TREND aj archívne vydania na stiahnutie do aplikácií pre iOS/Android
 4. Ďalšie výhody

  • Doručenie do piatku vo Vašej schránke
  • Kedykoľvek si môžete zmeniť doručovaciu adresu
  • Kedykoľvek môžete prerušiť predplatné na ľubovoľný čas a neskôr si ho obnoviť

Všeobecné obchodné podmienky pre predplatné
Kontakt:
(02) 3215 3121-2, trendpredplatne@newsandmedia.sk

Darovací list na stiahnutie

Knihy a digitálne médiá

Tituly v našej ponuke máme na sklade a predplatitelia TRENDU si ich môžu objednať so zľavou. Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10 až 20-percentnú zľavu.

Prečo Dobré zmluvy

Naozaj sa dá spoľahnúť na vzory zadarmo stiahnuté z webu? Neznámeho pôvodu a niekoľko rokov staré? Dobré zmluvy prinášajú viac ako 150 aktuálnych vzorových dokumentov. Všetky sú overené advokátskou kanceláriou:

Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10-percentnú zľavu. Pozrite si aj dokumenty na bezplatné stiahnutie.

Daňové vzory a judikáty

Daňové vzory obsahujú vzory 60 najčastejšie používaných dokumentov v daňovom konaní (komunikácii s daňovými úradmi), Daňové judikáty 40 reálnych judikátov z daňového práva s odborným komentárom. Vychádzajú z praxe skúseného daňového právnika - ich autorom je advokát JUDr. Patrik Benčík, ktorý má za sebou viac ako 100 daňových súdnych sporov. Niekoľko rokov pracoval ako právnik na vtedajšom Daňovom riaditeľstve SR, je autorom a spoluautorom viacerých odborných publikácií z oblasti daňového práva.