Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Najbezpečnejšie autá sveta sú pancierové

13.09.2000, 09:29 | Juraj Mišún

 • Tlačiť
 • 0

Už koncom tridsiatych rokov bola rozbehnutá výroba pancierových limuzín, ktoré dokázali odolať streľbe z vojenských zbraní. V tejto oblasti platia normy upravujúce výrobu týchto vozidiel. Ich odstupňovanú mieru odolnosti voči útokom rôznych druhov zbraní vyjadruje sedem tried. Okrem európskej normy sa používajú ešte nemecká, americká, austrálska a norma Veľkej Británie. Veľmi dôležitou vlastnosťou, ktorá sa v normách nespomína (výrobcovia jej však venujú veľkú pozornosť), je diskrétnosť - tieto vozidlá musia byť také dokonalé, aby sa nedali rozoznať od bežných sériových modelov.

Z regionálneho hľadiska najväčší dopyt po pancierových vozidlách je v súčasnosti na Blízkom východe, v krajinách bývalého Sovietskeho zväzu, USA a v Južnej Amerike.

Prvenstvo v dodávkach majú nemeckí výrobcovia

Výrobou špeciálnych vozidiel sa vo svete zaoberá množstvo podnikateľských subjektov. Medzi spoločnosti, ktoré sa na túto oblasť špecializujú, patria napríklad nemecké firmy H+S Fahrzeugbau a Asbeck Group AG, americká Armet Armored Vehicles Ing. alebo Lasco International. Ďalej ponuku tvoria úpravcovia, ktorí okrem tuningu ponúkajú aj dodatočné zabezpečenie vozidiel. Všetky spomenuté firmy však samy automobily nevyrábajú, ale pancierujú bežne dostupné sériové vozidlá dodatočne.

Úspornejším riešením je však kúpa pancierovej limuzíny priamo od automobilky, ktorá má aj túto oblasť vo svojom výrobnom programe.

Najväčšiu tradíciu má Mercedes-Benz

Najväčšiu tradíciu medzi výrobcami vysoko bezpečných limuzín má Mercedes-Benz. Prvá zišla z montážneho pása pod označením 460 Nürnburg v roku 1928. O sedem rokov neskôr už používal japonský cisár Hirohito model 770 K. Podobne ako u konkurentov ani v Mercedese sa nezlepšujú sériové modely, ale štandardy sa vytvárajú už pri montáži vozidla na zákazku. Produkciou reprezentačno-ochranných limuzín sa zaoberá závod v Sindelfingene.

V súčasnosti paleta ponuky guard vozidiel siaha od diskrétnej limuzíny E 320, cez veľmi nápadnú terénnu triedu G až po kráľa ciest - model S 600. Najmenším pancierakom je limuzína triedy E 320. Tá spĺňa bezpečnostnú normu B4 a je určená na ochranu proti výstrelom z revolverov. Pritom však jedinou limuzínou strednej triedy na svete, ktorá patrí do triedy B6, je model E 430. Tá dokáže zachytiť výstrely aj z ručných automatických zbraní. Jej technológia je založená na špeciálnych oceliach a polykarbonátovej vrstve na sklách.

BMW stavilo na aramid

Prvý pancierový bavorák zišiel z montážnych pásov až koncom 70. rokov. Čo jej chýba v tradícii, to však Mníchovčania dobiehajú použitou technológiou. BMW vyrába tri stupne špeciálnych vozidiel: s nerozbitným sklom, s ľahkým a ťažkým pancierovaním. Prvý stupeň ochrany tvoria bezpečnostné sklá, ktoré odolajú úderom akýchkoľvek predmetov vrátane ťažkých kladív a sekier.

Najzaujímavejšie technologické riešenie má druhý stupeň, nazývaný Protection, ktorý siaha od "malej" trojky až po rad 7. Jeho výroba nie je založená na špeciálnej oceli, ale na syntetickom vlákne aramid. To dokáže zastaviť výstrely z revolveru, čo znamená splnenie podmienok triedy B4. Sklá sú vyrobené popri bežnom materiáli aj z vrstvy polykarbonátu, ktorá sa pri zásahu natiahne tak, aby neprepustila projektil do vnútra. Kritické miesta medzi aramidom a polykarbonátom vypĺňajú oceľové lišty. Obrovskou výhodou aramidu je popri dobrom tlmiacom efekte a výbornej priliehavosti aj jeho nízka špecifická hmotnosť. Oproti konvenčnom materiálom prináša úsporu hmotnosti až o 50 %.

Najvyšší stupeň ochrany ponúka model 750 iL Security, ktorý je z panciera a spĺňa normu B7.

Na ťahu je Audi

Dodávky pancierových limuzín sú veľmi lukratívnym obchodom, a preto sa sem tlačia aj ďalšie automobilky. Jednou z nich je Audi. Jej ponuku Security-Line modelov tvoria dva automobily - Audi A6, ktoré spĺňa podmienky triedy B4, a Audi A8 konkurujúce Mercedesu a BMW v najbezpečnejšej triede.

Vozidlá sú zaujímavé hlavne tým, že ochrana sa skladá z aramidu i zo špeciálnych ocelí. Veľmi zaujímavou inováciou je diaľkové štartovanie motora, ktoré je schopné výbušninu zneškodniť bez toho, aby prišlo k strate na životoch.

Pancierové Audi A8 sa dokonca stalo oficiálnym vozidlom nemeckého kancelára Gerharda Schrödera, ktorý v bavorskej automobilke istý čas pôsobil. Audi predstavilo aj predĺženú verziu radu A8, čo zvyšuje šance Ingolstadtčanov stať sa dodávateľom úradov vlád a diplomatických zborov.

 • Tlačiť
 • 0

Rubrika Auto jeseň 2000

Diskusia (0 reakcií)

Nájdi vydanie

Výhody pre predplatiteľov TRENDU

 1. Zľavy

 2. Online služby

 3. TREND do tabletu

  • Aktuálny TREND aj archívne vydania na stiahnutie do aplikácií pre iOS/Android
 4. Ďalšie výhody

  • Doručenie do piatku vo Vašej schránke
  • Kedykoľvek si môžete zmeniť doručovaciu adresu
  • Kedykoľvek môžete prerušiť predplatné na ľubovoľný čas a neskôr si ho obnoviť

Všeobecné obchodné podmienky pre predplatné
Kontakt:
(02) 3215 3121-2, trendpredplatne@newsandmedia.sk

Darovací list na stiahnutie

Knihy a digitálne médiá

Tituly v našej ponuke máme na sklade a predplatitelia TRENDU si ich môžu objednať so zľavou. Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10 až 20-percentnú zľavu.

Prečo Dobré zmluvy

Naozaj sa dá spoľahnúť na vzory zadarmo stiahnuté z webu? Neznámeho pôvodu a niekoľko rokov staré? Dobré zmluvy prinášajú viac ako 150 aktuálnych vzorových dokumentov. Všetky sú overené advokátskou kanceláriou:

Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10-percentnú zľavu. Pozrite si aj dokumenty na bezplatné stiahnutie.

Daňové vzory a judikáty

Daňové vzory obsahujú vzory 60 najčastejšie používaných dokumentov v daňovom konaní (komunikácii s daňovými úradmi), Daňové judikáty 40 reálnych judikátov z daňového práva s odborným komentárom. Vychádzajú z praxe skúseného daňového právnika - ich autorom je advokát JUDr. Patrik Benčík, ktorý má za sebou viac ako 100 daňových súdnych sporov. Niekoľko rokov pracoval ako právnik na vtedajšom Daňovom riaditeľstve SR, je autorom a spoluautorom viacerých odborných publikácií z oblasti daňového práva.