Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Prvý piatok a repatriácie

01.09.2005, 00:00 | Vladimír Vaňo

 • Tlačiť
 • 0

Po sérii menej povzbudzujúcich makrospráv dolár aj minulý týždeň neochotne ustupoval na slabšie úrovne. Už vo štvrtok ohrozilo euro hranicu 123 centov. V piatok a na začiatku tohto týždňa transatlantický pár osciloval v širokom jednocentovom pásme pod hladinou 123,50 centu/EUR.


O rozhodujúcu časť minulotýždňových strát sa postaralo sklamanie zo štatistiky objednávok tovarov dlhodobej spo­treby. V závere týždňa sa o zvýšenie volatility dolára postaral index spotrebiteľskej dôvery University of Michigan. V úvode nového týždňa zohrala svoju úlohu aj zväčša platná nepriama úmernosť medzi cenami ropy a kurzom americkej meny.


Objednávky tovarov dlhodobej spotreby sa v júli namiesto očakávaného poklesu o pol druha percenta prepadli takmer o päť percent. Mlynským kameňom nebola inak volatilná kategória objednávok dopravných zariadení. Aj bez nej sa objednávky v ostatných kategóriách prepadli až o 3,2 percenta. Tento ukazovateľ je indikátorom investičnej aktivity v podnikoch.


Revízia augustového indexu americkej spotrebiteľskej dôvery zostavovaného Michiganskou univerzitou priniesla ďalšie zníženie. Najmä vplyvu hekticky stúpajúcich cien ropy sa pripisuje pokles z predbežne odhadovanej úrovne 92,7 bodu na revidovanú úroveň 89,1 bodu. Útlm barometra spotrebiteľských nálad z júlovej hodnoty 96,5 bodu je najvyšším medzimesačným prepadom od začiatku vlaňajška. Ani toto prekvapenie však v závere týždňa nedokázalo dolár oslabiť nad bariéru 123,5 centa. Piatkovú seansu skončil dokonca o tri štvrte centa silnejší. Udalosťou tohto týždňa bude prvopiatková štatistika amerického ministerstva práce o tvorbe nových pracovných miest v auguste.


Podľa Asociácie amerických akcionárov väčšina z 91 korporácií, ktoré sú súčasťou indexu S&P 500 a ktorých sa týka tohtoročná možnosť repatriácie ziskov zo zámoria, tak zamýšľa urobiť až v posledných dvoch mesiacoch. Celkové repatriácie zámorských ziskov v objeme takmer 200 miliárd dolárov by sa tak zrejme ešte len mali uskutočniť.


Britskú libru podporila revízia štatistiky o ekonomickom raste v druhom štvrťroku. Kvartálnu dynamiku zvýšili úrady o jednu desatinu percentného bodu na pol percenta. Hoci ide na prvý pohľad o nepatrnú úpravu, jej význam spočíva v tom, že v porovnaní s prvým štvrťrokom ide o zrýchlenie štvrťročného tempa a o spochybnenie, že by ostrovná ekonomika nevyhnutne potrebovala menovú stimuláciu. Piatkové výsledky tak dali za pravdu šéfovi Bank of England Mervynovi Kingovi, ktorý sa na augustovom zasadaní jej výboru pre menovú politiku ocitol na strane menšiny hlasujúcej proti znižovaniu šterlingových sadzieb.


Autor je investičný analytik TREND Analyses.
 • Tlačiť
 • 0

Rubrika Peňažné a devízové trhy

Diskusia (0 reakcií)

Nájdi vydanie

Výhody pre predplatiteľov TRENDU

 1. Zľavy

 2. Online služby

 3. TREND do tabletu

  • Aktuálny TREND aj archívne vydania na stiahnutie do aplikácií pre iOS/Android
 4. Ďalšie výhody

  • Doručenie do piatku vo Vašej schránke
  • Kedykoľvek si môžete zmeniť doručovaciu adresu
  • Kedykoľvek môžete prerušiť predplatné na ľubovoľný čas a neskôr si ho obnoviť

Všeobecné obchodné podmienky pre predplatné
Kontakt:
(02) 3215 3121-2, trendpredplatne@newsandmedia.sk

Darovací list na stiahnutie

Knihy a digitálne médiá

Tituly v našej ponuke máme na sklade a predplatitelia TRENDU si ich môžu objednať so zľavou. Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10 až 20-percentnú zľavu.

Prečo Dobré zmluvy

Naozaj sa dá spoľahnúť na vzory zadarmo stiahnuté z webu? Neznámeho pôvodu a niekoľko rokov staré? Dobré zmluvy prinášajú viac ako 150 aktuálnych vzorových dokumentov. Všetky sú overené advokátskou kanceláriou:

Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10-percentnú zľavu. Pozrite si aj dokumenty na bezplatné stiahnutie.

Daňové vzory a judikáty

Daňové vzory obsahujú vzory 60 najčastejšie používaných dokumentov v daňovom konaní (komunikácii s daňovými úradmi), Daňové judikáty 40 reálnych judikátov z daňového práva s odborným komentárom. Vychádzajú z praxe skúseného daňového právnika - ich autorom je advokát JUDr. Patrik Benčík, ktorý má za sebou viac ako 100 daňových súdnych sporov. Niekoľko rokov pracoval ako právnik na vtedajšom Daňovom riaditeľstve SR, je autorom a spoluautorom viacerých odborných publikácií z oblasti daňového práva.