Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Svet v makroindikátoroch

01.09.2005, 00:00

 • Tlačiť
 • 01. september


Ďalší signál ochladzovania realitnej bubliny vo Veľkej Británii by mal priniesť augustový index cien domov. Predpovedaný pokles o 0,3 percenta by mal viesť k spomaleniu medziročnej dynamiky z 2,6 percenta v júli na 2,2 percenta.


Index priemyselnej aktivity zostavovaný z prieskumu medzi nákupnými manažérmi by mal dať signál o sile konjunktúry vo viacerých európskych krajinách. Za august sa vo všetkých významnejších štátoch očakáva jeho nárast. Vo Švédsku nepatrne z 54,8 na 55 bodov, vo Švajčiarsku z 52,4 na 53,5 bodu, vo Francúzsku o jeden bod na 52,9 bodu. Cez kľúčovú hranicu by sa mal prehupnúť v Nemecku na 51 bodov. Tesne pod ňou by však mal ostať vo Veľkej Británii (zo 49,2 na 49,5 bodu). Obdobný index priemyselnej aktivity zostavovaný americkým inštitútom ISM by mal v auguste vzrásť z 56,6 na 57 bodov.


Miera nezamestnanosti v eurozóne by mala v júli stagnovať (8,7 percenta). Neprekvapí preto, že rokovanie najvyššieho orgánu Európskej centrálnej banky by malo tento štvrtok potvrdiť kľúčové eurosadzby na dvoch percentách.


Počet nových žiadostí o podporu v nezamestnanosti za Atlantikom by mal v ostatnom sledovanom týždni stagnovať (315-tisíc). Predpokladaný júlový nárast príjmov amerických domácností o 0,7 percenta by mal zvýšiť ich medziročnú dynamiku zo 6,6 na 6,8 percenta. Po 0,8-percentnom náraste výdavkov domácností v júni sa v júli očakáva ich zvýšenie až o 1,1 percenta (zrýchlenie medziročného tempa zo 6,7 na sedem percent). Na makroúrovni tak ostávajú Američania národom s mimoriadne nízkym sklonom k úsporám.


2. september


Aj napriek vplyvu rekordných cien ropy by mal júlový nárast cien výrobcov v eurozóne o pol percenta potvrdiť júnovú medziročnú dynamiku na štyroch percentách. V piatok ráno by táto štatistika mala prispieť k vysvetleniu štvrtkového nezvyšovania kľúčových eurosadzieb.


Aj v prvý septembrový piatok trh ráta s mimoriadne silným výsledkom. Po 207-tisícovom júlovom prírastku počtu novovytvorených pracovných miest v americkom hospodárstve čaká v auguste 200-tisícový nárast. S konjunktúrou spojená vyššia miera zapojenia sa do aktívnej pracovnej sily (medzi ktorú sa nerátajú dobrovoľne nezamestnaní, ktorí si aktívne nehľadajú prácu) by mala prispieť k stagnácii nezamestnanosti na piatich percentách. Že ekonomické oživenie americkým pracujúcim praje, by mal potvrdiť 0,3-percentný júlový nárast priemernej hodinovej mzdy. Zrýchlenie jej medziročnej dynamiky z 2,7 na 2,8 % by malo potvrdiť, že rozvážne priškrcovanie menového kohútika cez zvyšovanie dolárových úrokov má opodstatnenie. (vv, bloomberg • Tlačiť
 • 0

Rubrika Peňažné a devízové trhy

Diskusia (0 reakcií)

Nájdi vydanie

Výhody pre predplatiteľov TRENDU

 1. Zľavy

 2. Online služby

 3. TREND do tabletu

  • Aktuálny TREND aj archívne vydania na stiahnutie do aplikácií pre iOS/Android
 4. Ďalšie výhody

  • Doručenie do piatku vo Vašej schránke
  • Kedykoľvek si môžete zmeniť doručovaciu adresu
  • Kedykoľvek môžete prerušiť predplatné na ľubovoľný čas a neskôr si ho obnoviť

Všeobecné obchodné podmienky pre predplatné
Kontakt:
(02) 3215 3121-2, trendpredplatne@newsandmedia.sk

Darovací list na stiahnutie

Knihy a digitálne médiá

Tituly v našej ponuke máme na sklade a predplatitelia TRENDU si ich môžu objednať so zľavou. Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10 až 20-percentnú zľavu.

Prečo Dobré zmluvy

Naozaj sa dá spoľahnúť na vzory zadarmo stiahnuté z webu? Neznámeho pôvodu a niekoľko rokov staré? Dobré zmluvy prinášajú viac ako 150 aktuálnych vzorových dokumentov. Všetky sú overené advokátskou kanceláriou:

Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10-percentnú zľavu. Pozrite si aj dokumenty na bezplatné stiahnutie.

Daňové vzory a judikáty

Daňové vzory obsahujú vzory 60 najčastejšie používaných dokumentov v daňovom konaní (komunikácii s daňovými úradmi), Daňové judikáty 40 reálnych judikátov z daňového práva s odborným komentárom. Vychádzajú z praxe skúseného daňového právnika - ich autorom je advokát JUDr. Patrik Benčík, ktorý má za sebou viac ako 100 daňových súdnych sporov. Niekoľko rokov pracoval ako právnik na vtedajšom Daňovom riaditeľstve SR, je autorom a spoluautorom viacerých odborných publikácií z oblasti daňového práva.