Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

V kurze vďaka komoditám

01.09.2005, 00:00

 • Tlačiť
 • 0

Aktuálny vývoj na komoditných trhoch je pre mnohých dôvodom na skepsu, no kanadskému doláru praje. Od tohtoročných miním z polovice mája (1,27 CAD/USD) si do konca augusta zapísal bezmála sedempercentné zhodnotenie po tohtoročné maximum z uplynulého týždňa pod hranicou 1,19 CAD/USD. Vďaka priaznivým domácim faktorom jeho ziskom nemusí byť koniec. Podľa ostatného vyhlásenia Bank of Canada rast ekonomiky stojí na silnej dynamike konečnej spotreby domácností. Hrubý domáci produkt by podľa centrálnej banky mal tento rok vzrásť o 2,7 percenta. V budúcom roku by sa jeho reálna dynamika mala zrýchliť na 3,3 percenta. Keďže ekonomika operuje blízko hranice produkčných možností, banka očakáva postupné zrýchľovanie rastu spotrebiteľských cien. Jadrová inflácia by sa v budúcom roku mala dostať na dve percentá. Hoci to zvyšuje očakávania sprísňovanej menovej politiky, táto úroveň zodpovedá polovici cieľového inflačného pásma Bank of Canada. Tá so zámerom podporiť domáci dopyt necháva od vlaňajšieho októbra hlavnú kľúčovú sadzbu bezo zmeny na úrovni 2,5 percenta. Zároveň dodáva, že pri cieli udržiavať rovnováhu medzi agregátnym dopytom a ponukou si silný rast v najbližšej budúcnosti „isté“ sprísňovanie zrejme vyžiada. Momentálne však vývoj jadrovej inflácie zaostáva za očakávaniami a potvrdzuje, že sa nie je kam zatiaľ ponáhľať. Napriek tomu, že úročenie kanadských dolárov nestúpa, k posilneniu kanadskej meny prispieva vývoj cien ropy a energií (ktorých je Kanada čistým exportérom), ako aj vývoj na domácom akciovom trhu. K rizikám pre budúcoročný vývoj kanadskí centrálni bankári radia ďalší vývoj cien komodít a dynamiku hospodárskeho rastu v Číne. No stále dynamický vplyv najväčších kanadských exportných partnerov, vysoké ceny ropy a energií, pokračujúci silný rast hospodárstva a akciového trhu ako aj technické faktory v strednodobom horizonte prajú jej ďalším niekoľkocentovým ziskom.(vv)
 • Tlačiť
 • 0

Rubrika Peňažné a devízové trhy

Diskusia (0 reakcií)

Nájdi vydanie

Výhody pre predplatiteľov TRENDU

 1. Zľavy

 2. Online služby

 3. TREND do tabletu

  • Aktuálny TREND aj archívne vydania na stiahnutie do aplikácií pre iOS/Android
 4. Ďalšie výhody

  • Doručenie do piatku vo Vašej schránke
  • Kedykoľvek si môžete zmeniť doručovaciu adresu
  • Kedykoľvek môžete prerušiť predplatné na ľubovoľný čas a neskôr si ho obnoviť

Všeobecné obchodné podmienky pre predplatné
Kontakt:
(02) 3215 3121-2, trendpredplatne@newsandmedia.sk

Darovací list na stiahnutie

Knihy a digitálne médiá

Tituly v našej ponuke máme na sklade a predplatitelia TRENDU si ich môžu objednať so zľavou. Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10 až 20-percentnú zľavu.

Prečo Dobré zmluvy

Naozaj sa dá spoľahnúť na vzory zadarmo stiahnuté z webu? Neznámeho pôvodu a niekoľko rokov staré? Dobré zmluvy prinášajú viac ako 150 aktuálnych vzorových dokumentov. Všetky sú overené advokátskou kanceláriou:

Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10-percentnú zľavu. Pozrite si aj dokumenty na bezplatné stiahnutie.

Daňové vzory a judikáty

Daňové vzory obsahujú vzory 60 najčastejšie používaných dokumentov v daňovom konaní (komunikácii s daňovými úradmi), Daňové judikáty 40 reálnych judikátov z daňového práva s odborným komentárom. Vychádzajú z praxe skúseného daňového právnika - ich autorom je advokát JUDr. Patrik Benčík, ktorý má za sebou viac ako 100 daňových súdnych sporov. Niekoľko rokov pracoval ako právnik na vtedajšom Daňovom riaditeľstve SR, je autorom a spoluautorom viacerých odborných publikácií z oblasti daňového práva.