Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

V septembri ďalší predaj zlata z bankových rezerv

06.09.2000, 09:27 | Ing. PETR KOPECKÝ

 • Tlačiť
 • 0

V poslednom augustovom týždni s výnimkou trhu paládia došlo k miernemu posilneniu na trhoch zlata a striebra, výraznejšie sa posilnila spotová cena platiny. Spotová cena platiny sa opäť vrátila k úrovni 600 USD za troyskú uncu, keď sa pri stredajšej seanse uzatvárala na úrovni 598 USD za tr. uncu. Iba paládium pokračovalo v oslabovaní a spotová cena sa priblížila k šesťtýždňovému minimu (19. júla na úrovni 705 USD za tr. uncu), keď sa pri štvrtkovej seanse uzatvárala na úrovni 715 USD za tr. uncu. Vzhľadom na pokračujúci pokles na tomto trhu je zrejmé, že nejaký kov z Ruska už na trh opäť prúdi. Ak budú dodávky stabilné, možno očakávať pozvoľný pokles ceny až k úrovni 650 USD za tr. uncu. Spotová cena paládia sa teraz obchoduje v rozmedzí ohraničenom rezistenciou na úrovni 720 USD za tr. uncu a hranicou podpory na úrovni 700 USD za tr. uncu. Treba poznamenať, že úroveň 700 USD za tr. uncu je kľúčovou pre ďalšie dianie na trhu. Ak ruské dodávky nebudú stabilné a na trhu bude pokračovať neistota, nemožno očakávať pokles pod túto hranicu. Samozrejme, že v prípade opätovného výpadku dodávok fyzického kovu na trh by sa spotová cena rýchlo vrátila k úrovni 750 až 770 USD za tr. uncu.

V závere tohto týždňa sa spotová cena zlata posunula bližšie k hranici 280 USD za tr. uncu, keď prelomila počas štvrtkovej seansy rezistenciu na úrovni 275 USD za tr. uncu. Spotová cena sa tak teraz obchoduje v rozmedzí 273 až 278 USD/tr. unca. Podľa analytikov však toto mierne posilnenie nie je žiadnou známkou blížiacej sa zmeny trendu či obnovenia rastu spotovej ceny, ale súvisí skôr s presunom pozícií obchodníkov uzatvorených na termínových trhoch. Túto skutočnosť by mal potvrdiť aj vývoj v prvom septembrovom týždni, keď možno očakávať opäť mierne oslabenie či stagnáciu. Pre trh zlata však bude tento mesiac - september určite dôlžitým, najmä kvôli blížiacemu sa termínu začatia predaja švajčiarskych bankových rezerv žltého kovu a nie je vylúčená ani ďalšia aukcia zlata z rezerv Bank of England. Začatie predajov by malo dať odpoveď na otázku, či trh bude schopný absorbovať väčší prísun kovu alebo či vyvolá výrazný pokles - podľa očakávania časti analytikov až k úrovni 250 USD/tr. unca. V budúcom týždni by mala spotová cena mierne korigovať svoj záverečný vzostup z konca augusta a vrátiť sa bližšie k úrovni 275 USD za tr. uncu.

 • Tlačiť
 • 0

Rubrika Komodity na svetových trhoch

Diskusia (0 reakcií)

Nájdi vydanie

Výhody pre predplatiteľov TRENDU

 1. Zľavy

 2. Online služby

 3. TREND do tabletu

  • Aktuálny TREND aj archívne vydania na stiahnutie do aplikácií pre iOS/Android
 4. Ďalšie výhody

  • Doručenie do piatku vo Vašej schránke
  • Kedykoľvek si môžete zmeniť doručovaciu adresu
  • Kedykoľvek môžete prerušiť predplatné na ľubovoľný čas a neskôr si ho obnoviť

Všeobecné obchodné podmienky pre predplatné
Kontakt:
(02) 3215 3121-2, trendpredplatne@newsandmedia.sk

Darovací list na stiahnutie

Knihy a digitálne médiá

Tituly v našej ponuke máme na sklade a predplatitelia TRENDU si ich môžu objednať so zľavou. Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10 až 20-percentnú zľavu.

Prečo Dobré zmluvy

Naozaj sa dá spoľahnúť na vzory zadarmo stiahnuté z webu? Neznámeho pôvodu a niekoľko rokov staré? Dobré zmluvy prinášajú viac ako 150 aktuálnych vzorových dokumentov. Všetky sú overené advokátskou kanceláriou:

Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10-percentnú zľavu. Pozrite si aj dokumenty na bezplatné stiahnutie.

Daňové vzory a judikáty

Daňové vzory obsahujú vzory 60 najčastejšie používaných dokumentov v daňovom konaní (komunikácii s daňovými úradmi), Daňové judikáty 40 reálnych judikátov z daňového práva s odborným komentárom. Vychádzajú z praxe skúseného daňového právnika - ich autorom je advokát JUDr. Patrik Benčík, ktorý má za sebou viac ako 100 daňových súdnych sporov. Niekoľko rokov pracoval ako právnik na vtedajšom Daňovom riaditeľstve SR, je autorom a spoluautorom viacerých odborných publikácií z oblasti daňového práva.