Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

VKÚ získajú pravdepodobne manažéri

26.09.2001, 08:00 | Juraj Hrúz | © 2001 News and Media Holding

 • Tlačiť
 • 0

Rubrika

Firmy v SR

Nadobúdateľom majetku Vojenského kartografického úsravu, š.p., Harmanec by sa podľa odporúčania Porady ekonomických ministrov mala stať manažérska spoločnosť VKÚ, a.s., Harmanec. Návrh predložila na základe odporúčania výberovej komisie ministerka pre správu a privatizáciu národného majetku Mária Machová.

Základný privatizačný projekt podniku s kmeňovým imaním 65 mil. Sk predložilo v marci tohto roku ministerstvo obrany. Následne v máji vznikla spoločnosť VKÚ, ktorej predsedom predstavenstva je riaditeľ podniku Pavol Kontra. Ten štátny podnik vedie od jeho založenia v júli 1989. Privatizácia by mala byť ukončená do konca septembra.

Privatizáciu podniku považuje P. Kontra za nevyhnutnú, pretože domáci trh je schopný absorbovať len tretinu produkcie firmy, zvyšok je potrebné vyviezť. Presadiť sa na zahraničných trhoch však nie je možné bez spoluúčasti zahraničného partnera, pričom na takúto spoluprácu nie je štátny podnik dostatočne pružný. P. Kontra predpokladá, že kartografický ústav by sa mohol stať výrobno- -technickou základňou niektorého zo silných zahraničných koncernov. Výhodou je lacná pracovná sila. Aj keď mapy sa ručne už viac ako dva roky nevyrábajú, technologické náklady majú stále najväčší podiel. Na jednej mape pracuje zväčša jeden zamestnanec. Od roku 1992, keď podnik začal podnikať na komerčnej báze, vyhotovuje na základe dlhodobej zmluvy mapy a plány najmä pre nemecké kartografické vydavateľstvo máp Mairs Geographischer Verlag, ale spolupracuje aj s ďalšími zahraničnými subjektmi.

S poukázaním na "nedostatok aktuálnych informácií" sa P. Kontra nechcel vyjadrovať k veciam súvisiacim s privatizáciou podniku až do ukončenia procesu. Na otázku, či sa manažérska VKÚ bude usilovať o celých 100 % akcií privatizovaného podniku, P. Kontra uviedol, že "existujú také úvahy".

 • Tlačiť
 • 0

Rubrika Firmy v SR

Diskusia (0 reakcií)

Nájdi vydanie

Výhody pre predplatiteľov TRENDU

 1. Zľavy

 2. Online služby

 3. TREND do tabletu

  • Aktuálny TREND aj archívne vydania na stiahnutie do aplikácií pre iOS/Android
 4. Ďalšie výhody

  • Doručenie do piatku vo Vašej schránke
  • Kedykoľvek si môžete zmeniť doručovaciu adresu
  • Kedykoľvek môžete prerušiť predplatné na ľubovoľný čas a neskôr si ho obnoviť

Všeobecné obchodné podmienky pre predplatné
Kontakt:
(02) 3215 3121-2, trendpredplatne@newsandmedia.sk

Darovací list na stiahnutie

Knihy a digitálne médiá

Tituly v našej ponuke máme na sklade a predplatitelia TRENDU si ich môžu objednať so zľavou. Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10 až 20-percentnú zľavu.

Prečo Dobré zmluvy

Naozaj sa dá spoľahnúť na vzory zadarmo stiahnuté z webu? Neznámeho pôvodu a niekoľko rokov staré? Dobré zmluvy prinášajú viac ako 150 aktuálnych vzorových dokumentov. Všetky sú overené advokátskou kanceláriou:

Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10-percentnú zľavu. Pozrite si aj dokumenty na bezplatné stiahnutie.

Daňové vzory a judikáty

Daňové vzory obsahujú vzory 60 najčastejšie používaných dokumentov v daňovom konaní (komunikácii s daňovými úradmi), Daňové judikáty 40 reálnych judikátov z daňového práva s odborným komentárom. Vychádzajú z praxe skúseného daňového právnika - ich autorom je advokát JUDr. Patrik Benčík, ktorý má za sebou viac ako 100 daňových súdnych sporov. Niekoľko rokov pracoval ako právnik na vtedajšom Daňovom riaditeľstve SR, je autorom a spoluautorom viacerých odborných publikácií z oblasti daňového práva.