Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Záujemcovia o získanie licencie SBS sú prísne preverovaní

06.09.2000, 09:27 | Peter Šporer

 • Tlačiť
 • 0

V polovici augusta tohto roku bolo na Slovensku zaregistrovaných 778 strážnych služieb, 128 detektívnych služieb, 603 vlastných ochrán a 1128 technických služieb. Jedna firma - spoločnosť s ručením obmedzeným alebo akciová spoločnosť - môže vykonávať viacero služieb.

Na Slovensku má licenciu na vykonávanie bezpečnostných služieb 1606 firiem. Získali ju po splnení podmienok zákona č. 379/1997 Z.z. o prevádzkovaní súkromných bezpečnostných služieb (SBS). Ich pracovníci sú držiteľmi vyše 33-tisíc preukazov odbornej spôsobilosti. Získali ich buď úspešným zvládnutím skúšky odbornej spôsobilosti, alebo ako osoby s praxou v ozbrojených bezpečnostných zboroch. Preukaz odbornej spôsobilosti oprávňuje vykonávať prácu strážnika alebo detektíva. Informácie TRENDU poskytol vedúci oddelenia SBS Prezídia Policajného zboru (PZ) Ján Omasta.

Zákon o prevádzkovaní SBS nestanovuje minimálny ani maximálny počet ich členov. Krajské riaditeľstvá PZ vydali licencie aj jednočlenným službám, ale aj v súčasnosti najväčšej - Group 4 Falck Slovensko, ktorá vznikla po nedávnom zlúčení Group 4 a Seceuropu a zamestnáva približne tisíc zamestnancov.

Prísnejšie overovanie

Do prijatia zákona o SBS, ktorý nadobudol účinnosť 1. januára 1998, povoľovali činnosť vtedy ešte civilných bezpečnostných služieb (CBS) živnostenské úrady podľa viackrát novelizovaného zákona č. 455/1991 Zb. o živnostenskom podnikaní. V roku 1997 evidovali živnostenské úrady 2626 CBS. Tie sa od roku 1998 museli pretransformovať na SBS podľa novej právnej normy.

Licenciu na vykonávanie strážnych a detektívnych služieb udeľujú príslušné krajské riaditeľstvá PZ. Podľa vyjadrenia J. Omastu nejde vôbec o formálnu záležitosť. Dokumentuje to prípadom, keď krajské riaditeľstvo udelilo licenciu až po trinástich dožiadaniach. K jej udeleniu sa vyjadruje aj Ministerstvo vnútra SR. "V súčasnosti sa každá osoba preveruje oveľa prísnejšie, ako to bolo počas účinnosti živnostenského zákona," tvrdí J. Omasta.

Ako ďalej povedal, žiadateľ s trvalým pobytom na území SR môže získať podľa zákona licenciu po dovŕšení 20 rokov a splnení požiadaviek odbornosti, morálnej bezúhonnosti, spoľahlivosti a spôsobilosti na právne úkony. "Aj v živnostenskom zákone bola stanovená podmienka bezúhonnosti a spoľahlivosti, ale v zákone o SBS je ich posudzovanie prísnejšie a obšírnejšie," dodáva J. Omasta.

Podľa jeho vyjadrenia zákon presne definuje, čo je detektívna a strážna služba, čo vlastná ochrana a technická služba. Opätovne zdôrazňuje, že právna norma presne vyčlenila ľudí, ktorí môžu tieto činnosti vykonávať, pričom vylučuje trestaných ľudí.

Okrem toho, do 1. augusta 2000, keď nadobudla účinnosť novela zákona o SBS, mohol licenciu získať iba občan SR. Táto podmienka už neplatí. Novela však priniesla ďalšiu podmienku - o zdravotnej spôsobilosti držiteľa licencie.

Koncesnú listinu na vykonávanie technických služieb aj po prijatí zákona o SBS vydáva živnostenský úrad. Môže ju však udeliť až po súhlase príslušných policajných orgánov.

SBS a rodinní príslušníci

Aj v zákone o prevádzkovaní SBS však podľa J. Omastu ostalo ustanovenie, ktoré majiteľovi licencie umožňovalo výpalnícku činnosť. Išlo o to, že prevádzkovateľ SBS mohol uzatvárať zmluvy s majiteľmi obchodov, reštaurácií a pohostinstiev, že v prípade potreby zavolajú SBS a tá zakročí. Práve na takýto prípad natrafili policajti pri kontrole bezpečnostných služieb. Podľa novely zákona však už takúto činnosť nemôže SBS poskytovať - pracovníci alebo strážnici, ktorí ochraňujú obchod, reštauráciu alebo pohostinstvo, musia sa na tom mieste aj fyzicky zdržiavať.

Po šéfovi banskobystrického podsvetia Mikulášovi Černákovi, ktorý si odpykáva trest vo väzení, údajne prevzal SBS bývalý policajt. Štátny dozor pri kontrole natrafil na zmluvy zaváňajúce výpalníctvom a navrhol odňať SBS licenciu. Až Najvyšší súd SR, na ktorý sa nespokojný prevádzkovateľ SBS obrátil, musel napokon potvrdiť rozhodnutie krajského riaditeľstva PZ o odňatí licencie.

Z policajných kruhov je známych niekoľko ďalších prípadov, keď sa o licencie v roku 1998 síce neuchádzali predchádzajúci majitelia vtedy ešte CBS, v očiach polície jasne zaradení muži miestneho podsvetia, ale ich rodinní príslušníci - otec, strýko, synovec, dcéra. Viacerí z nich splnili skúšky spôsobilosti a získali licenciu na prevádzkovanie SBS. Doteraz sú jej držiteľmi.

 • Tlačiť
 • 0

Rubrika Téma týždňa - súkromné bezpečnostné služby

Diskusia (0 reakcií)

Nájdi vydanie

Výhody pre predplatiteľov TRENDU

 1. Zľavy

 2. Online služby

 3. TREND do tabletu

  • Aktuálny TREND aj archívne vydania na stiahnutie do aplikácií pre iOS/Android
 4. Ďalšie výhody

  • Doručenie do piatku vo Vašej schránke
  • Kedykoľvek si môžete zmeniť doručovaciu adresu
  • Kedykoľvek môžete prerušiť predplatné na ľubovoľný čas a neskôr si ho obnoviť

Všeobecné obchodné podmienky pre predplatné
Kontakt:
(02) 3215 3121-2, trendpredplatne@newsandmedia.sk

Darovací list na stiahnutie

Knihy a digitálne médiá

Tituly v našej ponuke máme na sklade a predplatitelia TRENDU si ich môžu objednať so zľavou. Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10 až 20-percentnú zľavu.

Prečo Dobré zmluvy

Naozaj sa dá spoľahnúť na vzory zadarmo stiahnuté z webu? Neznámeho pôvodu a niekoľko rokov staré? Dobré zmluvy prinášajú viac ako 150 aktuálnych vzorových dokumentov. Všetky sú overené advokátskou kanceláriou:

Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10-percentnú zľavu. Pozrite si aj dokumenty na bezplatné stiahnutie.

Daňové vzory a judikáty

Daňové vzory obsahujú vzory 60 najčastejšie používaných dokumentov v daňovom konaní (komunikácii s daňovými úradmi), Daňové judikáty 40 reálnych judikátov z daňového práva s odborným komentárom. Vychádzajú z praxe skúseného daňového právnika - ich autorom je advokát JUDr. Patrik Benčík, ktorý má za sebou viac ako 100 daňových súdnych sporov. Niekoľko rokov pracoval ako právnik na vtedajšom Daňovom riaditeľstve SR, je autorom a spoluautorom viacerých odborných publikácií z oblasti daňového práva.