Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Zlato na ročnom cenovom minime

27.09.2000, 09:11 | Ing. PETR KOPECKÝ

 • Tlačiť
 • 0

Predposledný septembrový týždeň sa najväčšia pozornosť venovala trhu zlata, kde prebiehala 19. septembra ďalšia aukcia zlatých rezerv Bank of England. Spotová cena zlata, začnúc utorkovou seansou, sa mierne oslabovala až k úrovni 270 USD za troyskú uncu. Rozhodujúce pre ďalší vývoj bolo, či udrží dôležitú psychologickú hranicu 270 USD za tr. uncu alebo ju prelomí a bude pokračovať v oslabovaní s dlhodobým výhľadom až 250 USD za tr. uncu. Mierne oslabenie je viditeľné aj na trhu striebra, ktorého spotová cena sa v reakcii na vývoj na trhu zlata oslabila až k úrovni 482 US centov za tr. uncu. Naopak, na trhu platiny sa spotová cena najprv mierne posilnila - až k úrovni 595 USD za tr. uncu, aby v závere týždňa poklesla pod hranicu 590 USD za tr. uncu. Spotová cena paládia zatiaľ našla potrebnú podporu na úrovni 720 USD za tr. uncu, ak nedôjde k výraznejšiemu poklesu na trhu platiny, možno aj na trhu paládia očakávať stagnáciu a osciláciu spotovej ceny v okolí rozmedzia 720 až 730 USD za tr. uncu.

Na trhu zlata sa v tomto týždni udiala dlho očakávaná aukcia zlata z rezerv Bank of England. Utorková aukcia potvrdila, že na trhu je toto množstvo kovu stále ešte možné umiestniť, avšak pri nižšom dopyte je, samozrejme, výrazne nižší výnos. Pri vlaňajšej prvej aukcii v novembri bola vyhlásená cena predaja na úrovni okolo 290 USD za tr. uncu. Na trhu však stále prevláda pesimizmus a medvedí sentiment, ktorý pri každej fundamentálnej správe informujúcej o silnejúcej americkej mene, chystanom predaji ďalšieho bankového zlata či rastu produkcie ťažiarskych spoločností tlačí spotovú cenu žltého kovu dole. Vzhľadom na pokračovanie výpredajov zlata z rezerv centrálnych bánk, silný dolár a nadbytok zlata na svetových trhoch budú aj v budúcnosti brániť výraznejšiemu rastu ceny tejto komodity. Spotová cena sa po štvrtkovom poklese na úroveň psychologickej hranice podpory na 270 USD za tr. uncu dostala najnižšie od 23. septembra 1999 (264,35 USD), t.j. dosiahla nové dvanásťmesačné minimum. Ak spotová cena prelomí túto kľúčovú psychologickú hranicu na úrovni 270 USD za tr. uncu, je veľmi pravdepodobné, že spotová cena bude smerovať k hranici 250 USD za tr. uncu. V súčasnosti sa cena pohybuje v cenovom pásme 270 až 274 USD za tr. uncu.

 • Tlačiť
 • 0

Rubrika Komodity na svetových trhoch

Diskusia (0 reakcií)

Nájdi vydanie

Výhody pre predplatiteľov TRENDU

 1. Zľavy

 2. Online služby

 3. TREND do tabletu

  • Aktuálny TREND aj archívne vydania na stiahnutie do aplikácií pre iOS/Android
 4. Ďalšie výhody

  • Doručenie do piatku vo Vašej schránke
  • Kedykoľvek si môžete zmeniť doručovaciu adresu
  • Kedykoľvek môžete prerušiť predplatné na ľubovoľný čas a neskôr si ho obnoviť

Všeobecné obchodné podmienky pre predplatné
Kontakt:
(02) 3215 3121-2, trendpredplatne@newsandmedia.sk

Darovací list na stiahnutie

Knihy a digitálne médiá

Tituly v našej ponuke máme na sklade a predplatitelia TRENDU si ich môžu objednať so zľavou. Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10 až 20-percentnú zľavu.

Prečo Dobré zmluvy

Naozaj sa dá spoľahnúť na vzory zadarmo stiahnuté z webu? Neznámeho pôvodu a niekoľko rokov staré? Dobré zmluvy prinášajú viac ako 150 aktuálnych vzorových dokumentov. Všetky sú overené advokátskou kanceláriou:

Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10-percentnú zľavu. Pozrite si aj dokumenty na bezplatné stiahnutie.

Daňové vzory a judikáty

Daňové vzory obsahujú vzory 60 najčastejšie používaných dokumentov v daňovom konaní (komunikácii s daňovými úradmi), Daňové judikáty 40 reálnych judikátov z daňového práva s odborným komentárom. Vychádzajú z praxe skúseného daňového právnika - ich autorom je advokát JUDr. Patrik Benčík, ktorý má za sebou viac ako 100 daňových súdnych sporov. Niekoľko rokov pracoval ako právnik na vtedajšom Daňovom riaditeľstve SR, je autorom a spoluautorom viacerých odborných publikácií z oblasti daňového práva.