Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Smutné tajomstvá nových bytov

02.06.2010, 10:37 | Peter Kremský | © 2010 News and Media Holding

Smutný príbeh nových bytov

 • Tlačiť
 • 7

Rubrika

Reality

Realitná agentúra Lexxus hovorí, že len v Bratislave je v ponuke 4 700 bytov v novostavbách. Z toho zhruba 2 600 je už dokončených. K podobným, o niečo nižším odhadom došla aj konkurenčná King Sturge. Na prvý pohľad to vyzerá, že záujemca si má z čoho vyberať. No kvantita automaticky neznamená aj kvalitu. Najmä preto, že mnohé projekty vznikali v čase, keď bolo cieľom rýchlo postaviť. O dopyt sa bál málokto. V súčasnosti, keď sa kupuje menej, stúpli nároky kupcov. A mnoho z toho, čo malo byť najväčšou výhodou novostavieb, sa zmenilo na príťaž.

Trh novostavieb je presýtený bytmi, ktoré sa ťažko predávajú. Často sa kontrakt uzavrie len za cenu obrovskej zľavy. Aby byt zaujal zákazníka, potrebuje splniť niekoľko zásadných podmienok: dobrú polohu, pekný výhľad, praktickú dispozíciu, kvalitnú remeselnú a technologickú realizáciu. Ak sa k tomu pridá aj príjemná architektúra domu, atmosféra spoločných priestorov či okolie, sú to body navyše. Na záver rozhoduje cena. Mala by byť primeraná všetkým spomenutým faktorom. Ak niektorý pokrivkáva, možno to zväčša vyvážiť práve cenovou zľavou.

Zákazník, ktorý v Bratislave hľadá nový byt, má pred sebou náročnú cestu. Je síce dláždená farebnými prospektmi, ktoré lákajú na skvelé bývanie za príjemné ceny, no skutočnosť je zvyčajne podstatne tvrdšia. Vyžaduje v mnohom zľaviť z predstáv. Developeri v čase boomu robili kompromisy v mnohých spomínaných podmienkach, občas aj vo všetkých. Rýchlo zohnať nejaký pozemok, nakresliť lacnú architektúru, rýchlo a čo najlacnejšie postaviť, predať čo najdrahšie, často ešte pred výstavbou či počas nej a po dokončení rýchlo zmiznúť. Charizma rýchlopodnikania z mnohých srší dodnes. A tak záujemcu mnohokrát čaká neochota, arogancia, drobné finty, ktorých úlohou je zastrieť problémy. Paleta nástrah siaha až po riziko straty peňazí pri vstupe projektu do reštrukturalizácie či konkurzu.

Dočítajte celý článok s predplatným TRENDU

už od 94 centov / týždeň

 • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
 • Sektorové rebríčky, hospodárske výsledky firiem
 • Obmedzenie reklamy na TREND.sk

Odomknite článok cez SMS s týždenným predplatným len za 1,90 €

Získajte prístup za pár sekúnd cez SMS objednaním týždenného predplatného TREND Digital s automatickou obnovou.

Viac informácií.

 • Tlačiť
 • 7

Rubrika Reality

Výhody pre predplatiteľov TRENDU

 1. Zľavy

 2. Online služby

 3. TREND do tabletu

  • Aktuálny TREND aj archívne vydania na stiahnutie do aplikácií pre iOS/Android
 4. Ďalšie výhody

  • Doručenie do piatku vo Vašej schránke
  • Kedykoľvek si môžete zmeniť doručovaciu adresu
  • Kedykoľvek môžete prerušiť predplatné na ľubovoľný čas a neskôr si ho obnoviť

Všeobecné obchodné podmienky pre predplatné
Kontakt:
(02) 3215 3121-2, trendpredplatne@newsandmedia.sk

Darovací list na stiahnutie

Knihy a digitálne médiá

Tituly v našej ponuke máme na sklade a predplatitelia TRENDU si ich môžu objednať so zľavou. Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10 až 20-percentnú zľavu.

Prečo Dobré zmluvy

Naozaj sa dá spoľahnúť na vzory zadarmo stiahnuté z webu? Neznámeho pôvodu a niekoľko rokov staré? Dobré zmluvy prinášajú viac ako 150 aktuálnych vzorových dokumentov. Všetky sú overené advokátskou kanceláriou:

Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10-percentnú zľavu. Pozrite si aj dokumenty na bezplatné stiahnutie.

Daňové vzory a judikáty

Daňové vzory obsahujú vzory 60 najčastejšie používaných dokumentov v daňovom konaní (komunikácii s daňovými úradmi), Daňové judikáty 40 reálnych judikátov z daňového práva s odborným komentárom. Vychádzajú z praxe skúseného daňového právnika - ich autorom je advokát JUDr. Patrik Benčík, ktorý má za sebou viac ako 100 daňových súdnych sporov. Niekoľko rokov pracoval ako právnik na vtedajšom Daňovom riaditeľstve SR, je autorom a spoluautorom viacerých odborných publikácií z oblasti daňového práva.