Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Keď sa kríza opýta...

23.06.2010, 10:37 | Ján Kovalčík

Radšej poriadne vytriezvenie než ďalšia opica

 • Tlačiť
 • 0

Na čo sú bankám kvalitní – a rešpektovaní – risk manažéri? Aby bankári nemuseli klopiť zrak, keď sa ich kríza opýta, čo robili v dobrých časoch. Teraz je to zrejme jasné každému. Len nezabudnúť pri najbližšom závane novej eufórie.

Áno, v porovnaní s bankami v mnohých iných krajinách sú tie na Slovensku poväčšine v dobrej kondícii. No ak by kríza bola prišla o rok-dva neskôr, rovnaké hodnotenie by už nemuselo platiť. Agresívne obchodné ciele bankárom nesvedčia. A stádovitosť už vôbec nie. Práve to však v čase vrcholiacej konjunktúry predvádzali už vo viacerých segmentoch. Projektové financovanie developerských projektov je možno najvypuklejší, no nie jediný segment, v ktorom veľké očakávania prehlušili zdravú opatrnosť.

Našťastie, niekde sa priveľkým optimizmom, prípadne nezdravými cieľmi, nechalo uniesť len zopár hráčov. Nie všetci zľavili z opatrnosti toľko, aby pre to teraz krvácali. Červenajú sa teda len niektorí. Medzi bankami, vo faktoringu či v lízingu – ten si krízu odniesol azda najviac.

Dočítajte celý článok s predplatným TRENDU

už od 94 centov / týždeň

 • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
 • Sektorové rebríčky, hospodárske výsledky firiem
 • Obmedzenie reklamy na TREND.sk

Odomknite článok cez SMS s týždenným predplatným len za 1,90 €

Získajte prístup za pár sekúnd cez SMS objednaním týždenného predplatného TREND Digital s automatickou obnovou.

Viac informácií.

 • Tlačiť
 • 0

Rubrika TREND TOP vo finančníctve

Diskusia (0 reakcií)

Nájdi vydanie

Výhody pre predplatiteľov TRENDU

 1. Zľavy

 2. Online služby

 3. TREND do tabletu

  • Aktuálny TREND aj archívne vydania na stiahnutie do aplikácií pre iOS/Android
 4. Ďalšie výhody

  • Doručenie do piatku vo Vašej schránke
  • Kedykoľvek si môžete zmeniť doručovaciu adresu
  • Kedykoľvek môžete prerušiť predplatné na ľubovoľný čas a neskôr si ho obnoviť

Všeobecné obchodné podmienky pre predplatné
Kontakt:
(02) 3215 3121-2, trendpredplatne@newsandmedia.sk

Darovací list na stiahnutie

Knihy a digitálne médiá

Tituly v našej ponuke máme na sklade a predplatitelia TRENDU si ich môžu objednať so zľavou. Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10 až 20-percentnú zľavu.

Prečo Dobré zmluvy

Naozaj sa dá spoľahnúť na vzory zadarmo stiahnuté z webu? Neznámeho pôvodu a niekoľko rokov staré? Dobré zmluvy prinášajú viac ako 150 aktuálnych vzorových dokumentov. Všetky sú overené advokátskou kanceláriou:

Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10-percentnú zľavu. Pozrite si aj dokumenty na bezplatné stiahnutie.

Daňové vzory a judikáty

Daňové vzory obsahujú vzory 60 najčastejšie používaných dokumentov v daňovom konaní (komunikácii s daňovými úradmi), Daňové judikáty 40 reálnych judikátov z daňového práva s odborným komentárom. Vychádzajú z praxe skúseného daňového právnika - ich autorom je advokát JUDr. Patrik Benčík, ktorý má za sebou viac ako 100 daňových súdnych sporov. Niekoľko rokov pracoval ako právnik na vtedajšom Daňovom riaditeľstve SR, je autorom a spoluautorom viacerých odborných publikácií z oblasti daňového práva.