Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Spor o svedomie

23.06.2010, 10:40 | Pavol Kubík | © 2010 News and Media Holding

Pravda o zmluvách s Vatikánom

 • Tlačiť
 • 1

Rubrika

Ekonomika v SR

Obnova dôvery v právny štát, vytváranie dobrej klímy na podnikanie, znižovanie nezamestnanosti. Ale i odvaha upratať verejné financie a vzťahy so susedmi či liberalizovať školstvo. Pravicová vláda stojí pred riešením zásadných problémov. Lenže skôr ako mali možnosť zaznieť tieto témy, poznačili rokovania budúcich koaličných partnerov diskusie o malichernostiach. Reč je najmä o zmluve o výhrade vo svedomí, ktorá už raz pravicovú koalíciu rozbila. Pritom ide o dokument, ktorého praktický dosah na slobodu svedomia i sekulárny charakter štátu je takmer nulový.

Svetový unikát

archiv_10 IF_Cirkev_03

Na začiatok krátky prehľad. Slovensko v roku 2000 podpísalo so Svätou stolicou základnú zmluvu. Z veľkej časti potvrdzuje slobody vyznania zakotvené už v ústave či v dohovore o ľudských právach. Podobne duplicitné je napríklad potvrdenie vlastníckeho práva cirkvi k jej majetku. Nad rámec ústavou daných práv ide napríklad výnimka z daňovej povinnosti pri kostolných zbierkach. Zmluva tiež garantuje nedele a vybrané sviatky ako dni pracovného pokoja. K niektorým povinnostiam sa zaväzuje aj Vatikán. Napríklad nominácie biskupov vopred oznamuje štátu. Tiež sa zaväzuje, že hranice diecéz budú rešpektovať hranice štátu.

Dočítajte celý článok s predplatným TRENDU

už od 94 centov / týždeň

 • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
 • Sektorové rebríčky, hospodárske výsledky firiem
 • Obmedzenie reklamy na TREND.sk

Odomknite článok cez SMS s týždenným predplatným len za 1,90 €

Získajte prístup za pár sekúnd cez SMS objednaním týždenného predplatného TREND Digital s automatickou obnovou.

Viac informácií.

 • Tlačiť
 • 1

Rubrika Ekonomika v SR

Nájdi vydanie

Výhody pre predplatiteľov TRENDU

 1. Zľavy

 2. Online služby

 3. TREND do tabletu

  • Aktuálny TREND aj archívne vydania na stiahnutie do aplikácií pre iOS/Android
 4. Ďalšie výhody

  • Doručenie do piatku vo Vašej schránke
  • Kedykoľvek si môžete zmeniť doručovaciu adresu
  • Kedykoľvek môžete prerušiť predplatné na ľubovoľný čas a neskôr si ho obnoviť

Všeobecné obchodné podmienky pre predplatné
Kontakt:
(02) 3215 3121-2, trendpredplatne@newsandmedia.sk

Darovací list na stiahnutie

Knihy a digitálne médiá

Tituly v našej ponuke máme na sklade a predplatitelia TRENDU si ich môžu objednať so zľavou. Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10 až 20-percentnú zľavu.

Prečo Dobré zmluvy

Naozaj sa dá spoľahnúť na vzory zadarmo stiahnuté z webu? Neznámeho pôvodu a niekoľko rokov staré? Dobré zmluvy prinášajú viac ako 150 aktuálnych vzorových dokumentov. Všetky sú overené advokátskou kanceláriou:

Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10-percentnú zľavu. Pozrite si aj dokumenty na bezplatné stiahnutie.

Daňové vzory a judikáty

Daňové vzory obsahujú vzory 60 najčastejšie používaných dokumentov v daňovom konaní (komunikácii s daňovými úradmi), Daňové judikáty 40 reálnych judikátov z daňového práva s odborným komentárom. Vychádzajú z praxe skúseného daňového právnika - ich autorom je advokát JUDr. Patrik Benčík, ktorý má za sebou viac ako 100 daňových súdnych sporov. Niekoľko rokov pracoval ako právnik na vtedajšom Daňovom riaditeľstve SR, je autorom a spoluautorom viacerých odborných publikácií z oblasti daňového práva.