Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Stavbárske cenové hry

23.06.2010, 10:39 | Gabriel Beer | © 2010 News and Media Holding

Ani štát nevie, za koľko stavebné diela obstarávať

 • Tlačiť
 • 0

Rubrika

Ekonomika v SR

Stavebné firmy začínajú o veľké zákazky tvrdo bojovať. Nedostatok práce spôsobil, že tiché koalície, ktoré sa tvorili pri veľkých inžinierskych dielach, a prerozdeľovanie trhu pod stolom stavbárov sa skončili. Využívajú sa všetky spôsoby na získanie zákaziek. Od neštandardných podmienok verejných súťaží po súboj o to, kto dá najnižšiu cenu. V tomto boji veľmi nepomáha fakt, že štát sám nevie kvalifikovanie odhadnúť, akú vyvolávaciu cenu by mal ponúknuť.

Súťažné absurdity

Pri tendroch rastie byrokracia, hľadajú sa muchy a triviálne zámienky na zrušenie súťaže, opisuje súčasnú situáciu na trhu generálny riaditeľ Doprastavu Dušan Šamudovský. Stavebné firmy napriek investíciám do vypracovávania detailných ponúk nemajú istotu, že súťaže dobehnú do úspešného konca. „Proces obstarávania je menej prehľadný a projekty sa masívne rušia,“ hovorí šéf najväčšej slovenskej cestárskej stavebnej spoločnosti.

Dočítajte celý článok s predplatným TRENDU

už od 94 centov / týždeň

 • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
 • Sektorové rebríčky, hospodárske výsledky firiem
 • Obmedzenie reklamy na TREND.sk

Odomknite článok cez SMS s týždenným predplatným len za 1,90 €

Získajte prístup za pár sekúnd cez SMS objednaním týždenného predplatného TREND Digital s automatickou obnovou.

Viac informácií.

 • Tlačiť
 • 0

Rubrika Ekonomika v SR

Diskusia (0 reakcií)

Nájdi vydanie

Výhody pre predplatiteľov TRENDU

 1. Zľavy

 2. Online služby

 3. TREND do tabletu

  • Aktuálny TREND aj archívne vydania na stiahnutie do aplikácií pre iOS/Android
 4. Ďalšie výhody

  • Doručenie do piatku vo Vašej schránke
  • Kedykoľvek si môžete zmeniť doručovaciu adresu
  • Kedykoľvek môžete prerušiť predplatné na ľubovoľný čas a neskôr si ho obnoviť

Všeobecné obchodné podmienky pre predplatné
Kontakt:
(02) 3215 3121-2, trendpredplatne@newsandmedia.sk

Darovací list na stiahnutie

Knihy a digitálne médiá

Tituly v našej ponuke máme na sklade a predplatitelia TRENDU si ich môžu objednať so zľavou. Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10 až 20-percentnú zľavu.

Prečo Dobré zmluvy

Naozaj sa dá spoľahnúť na vzory zadarmo stiahnuté z webu? Neznámeho pôvodu a niekoľko rokov staré? Dobré zmluvy prinášajú viac ako 150 aktuálnych vzorových dokumentov. Všetky sú overené advokátskou kanceláriou:

Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10-percentnú zľavu. Pozrite si aj dokumenty na bezplatné stiahnutie.

Daňové vzory a judikáty

Daňové vzory obsahujú vzory 60 najčastejšie používaných dokumentov v daňovom konaní (komunikácii s daňovými úradmi), Daňové judikáty 40 reálnych judikátov z daňového práva s odborným komentárom. Vychádzajú z praxe skúseného daňového právnika - ich autorom je advokát JUDr. Patrik Benčík, ktorý má za sebou viac ako 100 daňových súdnych sporov. Niekoľko rokov pracoval ako právnik na vtedajšom Daňovom riaditeľstve SR, je autorom a spoluautorom viacerých odborných publikácií z oblasti daňového práva.