Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Banky nový rast nezbrzdia

30.06.2010, 10:00 | Róbert Prega, Tatra banka

Oživovanie ekonomiky bude cítiť čoraz viac

 • Tlačiť
 • 0

Vzhľadom na externý pôvod hospodárskej krízy boli veľkosť a rýchlosť dosahu na jednotlivé odvetvia na Slovensku ovplyvnené najmä podielom exportu na celkovej produkcii jednotlivých odvetví. Najviac zasiahnutými odvetviami boli priemysel, doprava a veľkoobchod, kde prepad tržieb v prvej polovici minulého roka dosahoval 30-percentné úrovne. Rovnako aj oživenie od začiatku roka je najviac badateľné v týchto odvetviach.

Rast produkcie podnikového sektora najmä v oblasti priemyslu je už niekoľko mesiacov jasne viditeľný v štatistikách na Slovensku aj v celej Európskej únii. Vývoj tzv. predstihových indikátorov, ktoré na základe prieskumov medzi manažérmi podnikov hodnotia výhľad na nasledujúce mesiace, zatiaľ nenaznačuje, že by sa konjunktúra mala v nasledujúcich mesiacoch pribrzdiť.

Pozícia priemyslu na konci prvého štvrťroka 2010 z hľadiska jeho podielu na hrubej produkcii a pridanej hodnote v porovnaní s ostatnými odvetviami je stále len na úrovni dlhodobého priemeru, respektíve pod ním. Jeho rýchlejší rast možno očakávať aj vo zvyšnej časti roka 2010 a v roku 2011. Preto aj keď bol podiel priemyslu na tvorbe HDP pred začiatkom krízy vyšší v porovnaní s krajinami západnej Európy, je pravdepodobné, že v najbližších rokoch sa váha priemyslu na tvorbe HDP prinajmenšom vráti na predkrízovú úroveň, prípadne ju aj mierne prekoná.

Dočítajte celý článok s predplatným TRENDU

už od 94 centov / týždeň

 • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
 • Sektorové rebríčky, hospodárske výsledky firiem
 • Obmedzenie reklamy na TREND.sk

Odomknite článok cez SMS s týždenným predplatným len za 1,90 €

Získajte prístup za pár sekúnd cez SMS objednaním týždenného predplatného TREND Digital s automatickou obnovou.

Viac informácií.

 • Tlačiť
 • 0

Rubrika TREND špeciál - TOP 200

Súvisiace články

Fabušovcov väčší nedesia

Mäsiarska rodina po rozbehu Púchovského mäsového priemyslu oživí aj skrachované Corte

Bridlicový plyn rozhýbal konzervatívny biznis

V kríze len pribrzdiť

Dekriminalizácia odvodového bonusu

Pevnú sieť do zberu nedáme

Diskusia (0 reakcií)

Nájdi vydanie

Výhody pre predplatiteľov TRENDU

 1. Zľavy

 2. Online služby

 3. TREND do tabletu

  • Aktuálny TREND aj archívne vydania na stiahnutie do aplikácií pre iOS/Android
 4. Ďalšie výhody

  • Doručenie do piatku vo Vašej schránke
  • Kedykoľvek si môžete zmeniť doručovaciu adresu
  • Kedykoľvek môžete prerušiť predplatné na ľubovoľný čas a neskôr si ho obnoviť

Všeobecné obchodné podmienky pre predplatné
Kontakt:
(02) 3215 3121-2, trendpredplatne@newsandmedia.sk

Darovací list na stiahnutie

Knihy a digitálne médiá

Tituly v našej ponuke máme na sklade a predplatitelia TRENDU si ich môžu objednať so zľavou. Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10 až 20-percentnú zľavu.

Prečo Dobré zmluvy

Naozaj sa dá spoľahnúť na vzory zadarmo stiahnuté z webu? Neznámeho pôvodu a niekoľko rokov staré? Dobré zmluvy prinášajú viac ako 150 aktuálnych vzorových dokumentov. Všetky sú overené advokátskou kanceláriou:

Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10-percentnú zľavu. Pozrite si aj dokumenty na bezplatné stiahnutie.

Daňové vzory a judikáty

Daňové vzory obsahujú vzory 60 najčastejšie používaných dokumentov v daňovom konaní (komunikácii s daňovými úradmi), Daňové judikáty 40 reálnych judikátov z daňového práva s odborným komentárom. Vychádzajú z praxe skúseného daňového právnika - ich autorom je advokát JUDr. Patrik Benčík, ktorý má za sebou viac ako 100 daňových súdnych sporov. Niekoľko rokov pracoval ako právnik na vtedajšom Daňovom riaditeľstve SR, je autorom a spoluautorom viacerých odborných publikácií z oblasti daňového práva.