Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Bridlicový plyn rozhýbal konzervatívny biznis

30.06.2010, 10:01 | Kristian Slovák | © 2010 News and Media Holding

Bridlicový plyn oslabuje energetickú hegemóniu Ruska

 • Tlačiť
 • 2

Náleziská nekonvenčného zemného plynu predovšetkým v USA zamiešali karty v globálnom biznise s plynom. Ekonomická ťažba bridlicového zemného plynu za oceánom zatiaľ nemá priamy vplyv na Európu. No nepriamo dokazuje, že plynárenstvo je globálny biznis napriek stále prevládajúcim dlhodobým obchodným vzťahom a dominancii potrubného plynu. Schopnosť zvýšiť domácu produkciu umožňuje USA znížiť dovoz skvapalneného zemného plynu (LNG). Jeho dodávatelia sú nútení hľadať nové trhy a časť tankerov so skvapalneným plynom tak mieri k európskym brehom. Výsledkom je aktuálny prebytok plynu a čoraz silnejší tlak na ceny a zastaranú cenotvorbu, pri ktorej cena plynu stále do veľkej miery kopíruje vývoj cien ropy a ropných produktov.

Bez rastu pokles

Biznis s plynom ovplyvňuje aj globálna ekonomická situácia. Hospodársky pokles naprieč zemeguľou prepisuje pôvodne očakávaný nárast spotreby zemného plynu. Do prehodnocovania plánov táto situácia tlačí aj ruský plynárenský gigant Gazprom. Ten sa zatiaľ vzdal myšlienky postaviť plynovod cez Aljašku do USA a pozastavil aj plány exportovať skvapalnený plyn z obrovského náleziska Štokman.

Dočítajte celý článok s predplatným TRENDU

už od 94 centov / týždeň

 • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
 • Sektorové rebríčky, hospodárske výsledky firiem
 • Obmedzenie reklamy na TREND.sk

Odomknite článok cez SMS s týždenným predplatným len za 1,90 €

Získajte prístup za pár sekúnd cez SMS objednaním týždenného predplatného TREND Digital s automatickou obnovou.

Viac informácií.

 • Tlačiť
 • 2

Rubrika Ekonomika vo svete

Súvisiace články

Fabušovcov väčší nedesia

Mäsiarska rodina po rozbehu Púchovského mäsového priemyslu oživí aj skrachované Corte

V kríze len pribrzdiť

Dekriminalizácia odvodového bonusu

Pevnú sieť do zberu nedáme

Realitný zoskok fondy nevyrušil

Nájdi vydanie

Výhody pre predplatiteľov TRENDU

 1. Zľavy

 2. Online služby

 3. TREND do tabletu

  • Aktuálny TREND aj archívne vydania na stiahnutie do aplikácií pre iOS/Android
 4. Ďalšie výhody

  • Doručenie do piatku vo Vašej schránke
  • Kedykoľvek si môžete zmeniť doručovaciu adresu
  • Kedykoľvek môžete prerušiť predplatné na ľubovoľný čas a neskôr si ho obnoviť

Všeobecné obchodné podmienky pre predplatné
Kontakt:
(02) 3215 3121-2, trendpredplatne@newsandmedia.sk

Darovací list na stiahnutie

Knihy a digitálne médiá

Tituly v našej ponuke máme na sklade a predplatitelia TRENDU si ich môžu objednať so zľavou. Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10 až 20-percentnú zľavu.

Prečo Dobré zmluvy

Naozaj sa dá spoľahnúť na vzory zadarmo stiahnuté z webu? Neznámeho pôvodu a niekoľko rokov staré? Dobré zmluvy prinášajú viac ako 150 aktuálnych vzorových dokumentov. Všetky sú overené advokátskou kanceláriou:

Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10-percentnú zľavu. Pozrite si aj dokumenty na bezplatné stiahnutie.

Daňové vzory a judikáty

Daňové vzory obsahujú vzory 60 najčastejšie používaných dokumentov v daňovom konaní (komunikácii s daňovými úradmi), Daňové judikáty 40 reálnych judikátov z daňového práva s odborným komentárom. Vychádzajú z praxe skúseného daňového právnika - ich autorom je advokát JUDr. Patrik Benčík, ktorý má za sebou viac ako 100 daňových súdnych sporov. Niekoľko rokov pracoval ako právnik na vtedajšom Daňovom riaditeľstve SR, je autorom a spoluautorom viacerých odborných publikácií z oblasti daňového práva.